Koszty ogrzewania budynku są wysokie? A może sposób wentylacji jest niewystarczający i potrzebne jest nieustanne wietrzenie pomieszczeń? Jest na to sposób – rekuperacja!
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza już zużytego, wywiewanego z wentylacji. Na czym to polega?
W budynku, w którym występuje wentylacja starego typu, zużyte powietrze jest usuwane i jednocześnie wtłaczane jest świeże, które trzeba najpierw ogrzać. W okresie grzewczym powoduje to duże straty ciepła, co wiąże się z wyższymi rachunkami.
Dzięki rekuperacji ciepło z zużytego powietrza jest odzyskiwane i służy do ogrzania świeżego powietrza, a to automatycznie generuje duże oszczędności.
Gdzie i kto instaluje rekuperator?
Rekuperator, czyli urządzenie służące od odzyskiwania ciepła z powietrza, składa się z dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego oraz z wymiennika ciepła. Taki rekuperator posiada również filtr, który zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze jest świeże i czyste.
Instalacja takiego sprzętu nie jest prostym zadaniem, dlatego montaż powinien wykonać specjalista. Rekuperacja to często oferta firm zajmujących się także klimatyzacją (taborklima.pl/rekuperacja/), więc nie powinno być problemu z wyborem systemu oraz z jego montażem. Trzeba pamiętać, że profesjonalna firma doradzi najbardziej optymalne rozwiązanie.
A czy w każdym budynku można wykonać rekuperację? Owszem, nie ma też żadnego znaczenia sposób ogrzewania. Może to być zarówno dom mieszkalny, jak i pomieszczenie biurowe. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że łatwiej jest zainstalować rekuperator na etapie budowy domu, gdyż wiąże się to ze skomplikowanymi pracami budowlanymi. Gdy budynek jest już wykończony, konieczny będzie dodatkowy remont. Choć w przypadku budynków biurowych, często nawet takie rozwiązanie jest w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne.
Jakie są korzyści z rekuperacji?
Jakie są podstawowe korzyści z montażu systemu rekuperacji? Przede wszystkim oszczędność, i to podwójna. Pierwsza z nich związana będzie z samą wentylacją – nie trzeba dodatkowo inwestować w kominy wentylacyjne czy mikronawiewniki, ponieważ rekuperator to nowoczesne urządzenie wentylacyjne, które spełnia wszystkie te zadania.
Druga, najważniejsza kwestia, to oszczędność na ogrzewaniu. Dzięki rekuperacji znacząco zmniejszają się straty cieplne, a to sprawia, że o wiele niższe stają się rachunki za ogrzewanie.
Co istotne, taki rekuperator zapewnia czyste powietrze w budynku przez cały czas. Zmniejsza również występowanie przeciągów oraz zapobiega wychładzaniu powietrza podczas otwierania okien.
Rekuperacja ma jedną, zasadniczą wadę – początkowy koszt inwestycji. Zakup samego urządzenia oraz jego montaż wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego nie każda firma lub właściciel domu prywatnego decyduje się na to. Jednak biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne oraz oszczędności w przyszłości, warto się nad tym zastanowić. Jest to inwestycja, która po pewnym czasie się zwróci.
2 komentarze
w polsce mało wie się o rekuperacji a za granica to standard, fajny art, dzieki
rekuperacja to naprawdę świetny temat, dobrze że w polsce zaczyna się rozwijać