Kiedy kupujesz nowy i luksusowy samochód, to z całą pewnością chcesz, by wyglądał on doskonale jak najdłużej. Niestety, upływ czasu i warunki atmosferyczne sprawiają, że nie jest to łatwe zadanie. Aby zadbać o karoserię swojego auta można stosować różnego rodzaju woski i powłoki ochronne. Czy najprostsze wystarczą, czy może jednak warto zainwestować w produkty premium?
1. Czy warto dbać o lakier samochodu?
2. Podstawowe woskowanie
3. Korekta lakieru
4. Kompozyty kwarcowe – perfekcyjne zabezpieczenie
5. Polerowanie lakieru – podstawowe czy premium?
1. Czy warto dbać o lakier samochodu?
Lakier z czasem traci swój blask i pojawiają się na nim drobne zarysowania. Na polskich drogach musimy liczyć się również z działaniem żrącej soli. Jeśli samochód nie będzie zabezpieczony przez dłuższy czas, to może dojść nawet do pojawienia się rdzy. To główne powody, dla których warto zadbać o prawidłową pielęgnację lakieru. W domowych warunkach nie posiadamy jednak specjalistycznego sprzętu, który umożliwi nam perfekcyjne nałożenie wosku i powłok ochronnych, więc polerowanie lakieru karoserii warto zrobić w specjalistycznym serwisie, np. www.caressence.pl/uslugi/. Co w ten sposób zyskujemy?
Mamy pewność, że wosk został prawidłowo dobrany do rodzaju naszego lakieru. Ponadto jest on dokładnie rozprowadzony po całej powierzchni karoserii. W przypadku droższych rozwiązań możemy być również spokojni o to, że lakier zostanie zabezpieczony przed drobnymi zarysowaniami.
2. Podstawowe woskowanie
Najbardziej ekonomiczną możliwością jest oczywiście podstawowe woskowanie samochodu. W rzeczywistości jednak na rynku jest wiele różnych wosków i nie zawsze efekt jest zadowalający. Warto zwracać uwagę na twardość samego preparatu. Bardzo dobrze sprawdzają się te, które oparte są na brazylijskim wosku Carnauba. W ten sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć nasz samochód przed solą i innymi detergentami.
3. Korekta lakieru
Sam wosk to oczywiście nie jedyna możliwość, na jaką możemy się zdecydować. Znacznie bardziej zaawansowanym procesem, który pozwoli wydobyć z naszej karoserii dawny blask, jest wieloetapowy proces korekty lakiery. Pierwsze będzie oczywiście dokładnie oczyszczenie całej powierzchni z brudu i usunięcie wszelkich zmatowień, a także drobnych rys. Następnie nakładany jest twardy wosk i wysokiej jakości politury, które sprawiają, że w karoserii można się przejrzeć jak w lustrze.
4. Kompozyty kwarcowe – perfekcyjne zabezpieczenie
Kompozyty kwarcowe to jedno z najlepszych rozwiązań, które można zastosować do polerowania lakieru samochodowego. Na powierzchni samochodu tworzona jest bariera, która zapobiega wnikaniu brudu do struktury lakieru. Dzięki temu jego czyszczenie jest znacznie prostsze, a sam lakier wolniej ulega zmatowieniu. Samochód jest również zabezpieczony przed mikrorysami, które mogą się pojawić nawet w trakcie jego czyszczenia.
5. Polerowanie lakieru – podstawowe czy premium?
Jeśli kupiliśmy drogi samochód, to z całą pewnością warto postawić na polerowanie lakieru w wersji premium. Nasze auto znacznie dłużej będzie się prezentowało perfekcyjnie i jeśli będziemy chcieli je odsprzedać, to na pewno wartość pojazdu nie ulegnie aż tak wielkiej obniżce. Jeśli jednak posiadamy samochód do kwoty 10 tys. złotych, to być może dobrej jakości wosk okaże się dla nas dobrym rozwiązaniem, ponieważ poprawi wygląda lakieru i zabezpieczy go na dłuższy czas przed działaniem czynników środowiska.