Worki i cienie pod oczami, które pojawiają się po niezbyt dobrze przespanej oczy potrafią skutecznie popsuć nam cały dzień. Urody nie poprawiają i dodatkowo sprawiają, że wyglądamy o kilka lat starzej. Skąd się biorą podkrążone oczy i jak można się ich pozbyć?
∘ Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?
∘ Zmień sposób odżywiania
∘ Okłady i kompresy na oczy
∘ Płatki żelowe i kremy pod oczy
∘ Wysypiaj się i ogranicz używki
Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?
Przede wszystkim najczęściej sińce pod oczami pojawiają się, gdy zarywamy nockę, albo śpimy krócej niż powinniśmy. Dodać można do tego również czynniki genetyczne związane z płytko unaczynioną skórą. Podkrążone oczy to rezultat niedotlenienia lub zaburzenia w przepływie krwi drobnych naczynek krwionośnych mieszczących się tuż pod oczami. Mogą pojawić się również po długim spędzeniu czasu przed ekranem komputera, a także z powodu zbyt dużej produkcji melaniny.
Zmień sposób odżywiania
Nie tylko dostateczna dawka snu ma tu znaczenie, ale także właściwa dieta. Powinno się unikać ostrych przypraw, jak również ograniczyć produkty typu baranina, cielęcina czy łosoś, jak również por, seler, cebula, czosnek. Należałoby również unikać potraw zimnych, surowych i kwaśnych. Dużą rolę odgrywa przy tym praca naszych nerek. Najlepszym sposobem na ich wzmocnienie byłoby wzbogacenie diety przez większą ilość witamin, jedzenie owoców i warzyw i niektórych owoców morza. Z mięsa warto jeść wieprzowinę. Powinno się też ograniczyć nadmierne spożycie soli.
Okłady i kompresy na oczy
Workami pod oczami można też skutecznie walczyć domowymi sposobami. Najbardziej znane jest zakładanie na oczy plasterków ogórka, ale dobrym pomysłem jest również przykładanie do oczu kompresów ze schłodzonych torebek herbaty (rumianku, zielonej lub czarnej herbaty). Można także spróbować kompresu z chłodnego naparu z pietruszki. Do tej listy warto dopisać także nakładanie na powieki pasty z surowego ziemniaka. Brzmi niezbyt zachęcająco? Ale to naprawdę pomaga i warto wypróbować te sposoby. Innym pomysłem jest spróbowanie okładu z zimnego mleka – zanurzyć płatki kosmetyczne w zimnym mleku i położyć na powiekach.
Płatki żelowe i kremy pod oczy
W sklepach można znaleźć również płatki żelowe, których wnętrze wypełnione jest specjalnymi substancjami, mających za zadanie zwężać naczynia krwionośne. Chwila relaksu z takimi płatkami powinna dać pozytywne efekty. Można również skorzystać ze specjalnych kremów pod oczy, które są robione na bazie witamin oraz innych składników. Wmasowanie takiego kremu w skórę pod oczami pobudzi krążenie krwi, a cienie pod oczami powinny zniknąć.
Wysypiaj się i ogranicz używki
Sen jest bardzo ważny, dlatego w miarę możliwości nie powinno się zarywać nocy, szczególnie jeżeli wiemy czym się to może skończyć. Takie używki jak alkohol czy papierosy, również mają duży wpływ na kondycje naszej skóry pod oczami, a powstałe w ten sposób cienie ciężej się pozbyć niż w przypadku niewyspania. Nie warto również zbyt często pocierać oczu i zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem, żeby nie narażać oczu. Najlepiej będzie, jeżeli w walce z podkrążonymi oczami zastosuje się kilka sposobów naraz.
4 komentarze
Ja już mam tak duże cienie pod oczami, że na pewno przyda mi się przede wszystkim długi sen:)
Super! Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł bo ja co prawda tego problemu nie mam ale mój mąż ma strasznie podkrążone oczy. Ale teraz już będę wiedziała, jak z tym walczyć.
Zauważyłam, że niektóre osoby mają bardzo podkrążone oczy, nawet młode. Nie wiem skąd to się bierze. Chyba taka już ich uroda.
A ja myślałem, że kobity lubią używać cieni do oczu 😉