Przemysł to w pewnej mierze sztuka. Sztuka wytwarzania potrzebnych produktów z różnorodnych materiałów. Żeby jednak mógł zajść ten proces produkcyjny, materiały trzeba poddać odpowiedniej obróbce. Czy to będzie metal, drewno albo beton – dysponujemy dziś wieloma narzędziami, które pomagają nadać im odpowiedni kształt i uformować w finalny produkt.
1. Piła
Piła jest oczywiście narzędziem, służącym do cięcia, znanym już od czasów starożytnych. Tnie najczęściej dzięki ząbkowanemu ostrzu, zwanemu brzeszczotem. Wyjątkowe są pod tym względem piły tarczowe, gdzie zamiast brzeszczotu mamy obrotową tarczę z zębatą krawędzią. Każda szanująca się firma oferująca narzędzia, ma w swojej ofercie piły, na przykład Globus to jedna z czołowych firm produkujących narzędzia wspierające produkcję (więcej informacji na https://www.koelnerpolska.pl/globus/informacje), w których bogatym asortymencie piły zajmują szczególne miejsce.
To narzędzie, które może służyć do obróbki niemal każdego materiału. Najczęściej używa się go do drewna lub metalu, ale bywa wykorzystywana także do cięcia betonu – choć w starciu z tak twardym materiałem często są to już specjalne piły diamentowe.
Wyróżniamy piły ręczne – wśród których są ramowe, jednouchwytowe i poprzeczne – a także pilarki elektryczne. Te ostatnie są wyjątkowo zróżnicowane. Mamy więc pilarki tarczowe o okrągłym ostrzu umocowanym na wale napędowym. Są też traki – pilarki ramowe, stosowane w tartakach. Nie można też zapomnieć o pilarkach łańcuchowych, w których zęby tnące osadzone są na ogniwach łańcucha, a także taśmowych, w których do cięcia służy zębata taśma napięta między kołami. Wreszcie specyficznym rodzajem jest też wyrzynarka o krótkim, zamocowanym w jednym punkcie brzeszczocie.
2. Wiertarka
Tym urządzeniem za pomocą wiertła przede wszystkim wierci się w rozmaitych materiałach otwory, ale przy wykorzystaniu pewnych dodatków może ono też posłużyć do innych celów, na przykład szlifowania drewna (dzięki tarczy z papierem ściernym), wkręcania śrub (gdy zamontujemy bity, czyli końcówki wkręcające) czy chociażby czyszczenia metalu (dzięki drucianej nasadce).
Wyróżniamy między innymi wiertarki ręczne, stołowe i kolumnowe. Warto też wspomnieć o wiertarce udarowej – to szczególny typ tego urządzenia, w którym wiertło nie tylko się obraca, ale wykonuje też ruch posuwisto-zwrotny.
3. Szlifierka
Szlifierka to rodzaj obrabiarki, służącej do wykończeń powierzchni produktów, które poddano już wcześniej innym obróbkom. Zastosowanie szlifierki nadaje obrabianej powierzchni dużą gładkość. Oczekiwany skutek narzędzie to osiąga dzięki wieloostrzowemu narzędziu zwanemu ściernicą.
Wykorzystuje się te narzędzia wszechstronnie. Oprócz szlifierek do powierzchni płaskich stosuje się też takie do wałków, wałów korbowych czy otworów.
4. Tokarka
Za pomocą tego narzędzia dokonuje się obróbki skrawaniem (tak zwanego toczenia). Najczęściej stosuje się je w przypadku przedmiotów o kształcie brył obrotowych. Z pomocą tokarki przedmiot, który chcemy poddać obróbce, wprawiamy w ruch obrotowy, podczas którego urządzenie właściwym narzędziem (wiertłem czy nożem tokarskim) skrawa odpowiednio jego powierzchnię.
Obecnie tokarki działają często w systemie CNC (Computerized Numerical Control), co oznacza, że są sterowane komputerowo i mogą być dowolnie zaprogramowane.
5. Frezarka
Frezarki również służą do obróbki skrawaniem, ale nie tylko powierzchni kształtowych, lecz również płaskich. Posługują się w tym celu frezem, wieloostrzowym narzędziem obrotowym, przesuwającym się wzdłuż danego materiału. W zależności od materiału i zamierzonego typu obróbki, używa się frezów walcowych, tarczowych lub kątowych.
Jeden komentarz
Takie narzędzie również często są wykorzystywane i potrzebne w różnego rodzaju pracach, więc ich znajomość będzie bardzo ważna i bardzo przydatna.