Jaką oczyszczalnię warto wybrać? Jak się okazuje, zarówno drenażowe jak i tunelowe mają swoje mocne strony.
- Oczyszczalnie drenażowe – co to takiego?
- Oczyszczalnie tunelowe – czym się charakteryzują?
- Wady i zalety oczyszczalni drenażowych i tunelowych
Oczyszczalnie drenażowe – co to takiego?
Najpopularniejszym typem oczyszczalni są te z drenażem rozsączającym. Składają się z systemu drenów ułożonych w gruncie. Oczyszczanie przebiega dwuetapowo. Etap pierwszy odbywa się w warunkach beztlenowych w osadniku gnilnym. Ścieki zostają tam podczyszczone przy udziale bakterii beztlenowych. W ten sposób zanieczyszczenia zostają zredukowane o 40-50%.
Etap drugi to doczyszczanie w warunkach tlenowych, które jest realizowane dzięki systemowi złoża rozsączającego. Sam drenaż zbudowany jest zwykle z rur perforowanych PCV ułożonych na warstwie żwiru. Szerzej oczyszczalnie drenażowe (dane techniczne i zasadę działania) opisuje EKOdren.pl, więc tam można zajrzeć, aby dowiedzieć się więcej.
Oczyszczalnie tunelowe – czym się charakteryzują?
Przy tym rozwiązaniu zastosowane są tunele filtracyjne. Jest to jak gdyby układ podziemnych korytarzy, rozprowadzających ściek po dnie i odprowadzających oczyszczone ścieki w grunt przez boczną perforację.
Pierwszym etapem oczyszczania jest oddzielenie substancji nie rozpuszczających się w wodzie. W osadniku następuje flotacja, czyli właśnie oddzielenie lekkich substancji od wody. Na dnie zbiornika tworzy się osad, a pojawiające się tam zanieczyszczenia rozkładane będą w fazie fermentacji beztlenowej. W ten sposób można usunąć około 65% zawiesin i 40% zanieczyszczeń o charakterze organicznym.
Następnie ścieki przepływają przez filtr do tuneli rozsączających. Tam następuje oczyszczanie tlenowe, którym zajmują się bakterie. Jak zatem widać, sam proces oczyszczania jest w dużym stopniu zbliżony do tego, jaki odbywa się w oczyszczalniach drenażowych, różni się jednak metoda rozsączania w gruncie. Na jaką z tych technologii lepiej się więc zdecydować?
Wady i zalety oczyszczalni drenażowych i tunelowych
Oczyszczalnie tunelowe są rozwiązaniem ekonomicznym, bo nie wymagają stosowania dużych ilości kosztownego kruszywa. Ponadto kilkukrotnie skrócony jest system rozsączania bez pogorszenia zdolności infiltracji. Takie oczyszczalnie to zatem oszczędność miejsca. A ponieważ ścieki rozsączane są swobodnie do gruntu bez udziały rury rozsączającej, tunele nie ulegają zamuleniu.
Problemem w przypadku oczyszczalni drenażowych może być zagniwanie ścieków, którego efektem jest nieprzyjemny zapach. Technologia drenażowa wymaga od użytkownika stosowania specjalnych preparatów bakteryjnych i enzymatycznych, które utrzymują w zbiorniku proces fermentacji. Chociaż nie jest to problem jedynie oczyszczalni drenażowych – w tunelowych wymagane jest początkowe zastosowanie aktywatora biologicznego.
Inną wadą drenażu jest duża powierzchnia, jaką zajmuje całość instalacji. Dodatkowo sprawność drenażu też słabnie z upływem lat – po 10 czy 15 latach nadaje się już do wymiany. Za to korzystnie przedstawia się kwestia kosztów oczyszczalni drenażowych. Cena takich urządzeń jest stosunkowo niska. Ich prosta konstrukcja sprawia, że łatwo się je instaluje, a i obsługa nie powinna przedstawiać problemu.