Łuszczyca to choroba skóry, która dotyka 2-4% całej populacji. Chociaż zapada na nią coraz więcej osób, nadal nie ustalono co tak naprawdę ją wywołuje. Większość specjalistów twierdzi, że jest to choroba autoimmunologiczna, istnieją również badania, z których wynika, że za łuszczycę odpowiadają geny, a więc może być ona dziedziczona. Jak walczyć z taką chorobą? Co zrobić, żeby zminimalizować jej objawy?
• Czy na pewno łuszczyca?
• Leczenie miejscowe
• Leczenie ogólne
• Leczenie światłem ultrafioletowym
• Alternatywne metody leczenia
Czy na pewno łuszczyca?
Istnieje wiele chorób dermatologicznych, dlatego jeśli na naszym ciele pojawiają się wykwity pokryte srebrną łuską na pewno trzeba konsultować się ze specjalistą (febumed.pl/nasi-specjalisci/). Tylko on będzie w stanie ocenić czy faktycznie ma do czynienia z tą przewlekłą chorobą skóry i stwierdzi, jaka metoda leczenia będzie dla nas najlepsza.
Leczenie miejscowe
U większości pacjentów chorujących na zwykłą postać łuszczycy, ulgę przynosi leczenie miejscowe. Są to maści i kremy zawierające substancje, które poprawią stan skóry. Najczęściej zawierają one kortykosteroidy, kalcypotriol, retinoidy, propionian klobetazolu, kwas salicylowy, czy ditranol. Na skórę korzystnie działają też preparaty z błotem i solą z Morza Martwego.
Leczenie ogólne
Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi efektów wtedy trzeba zastosować leczenie ogólne, które niesie ze sobą działania niepożądane. Wiąże się ono z przyjmowaniem silnych leków, również immunosupresyjnych, które mają za zadanie hamować aktywność układu odpornościowego. Najczęściej, w porozumieniu z lekarzem, podaje się metrotreksat, retinoidy, cyklosporynę lub hydroksykarbamid. Oprócz nich można też zastosować antybiotyki lub leki biologiczne, jak na przykład alefacept.
Leczenie światłem ultrafioletowym
Wiele osób chorujących na łuszczycę twierdzi, że ulgę przynosi im opalanie. Mają rację, bo udowodniono, że światło słoneczne przynosi skórze z łuszczycą znaczną ulgę. Trzeba jednak zachować umiar przy tym „leczeniu” i nie przesadzić, bo może to się skończyć innymi chorobami. Lekarze zalecają również metodę leczenia sztucznym światłem UVB. Ona jednak musi odbywać się w gabinecie lekarza. Taka fototerapia może być też połączona z leczeniem farmakologicznym, co zostało potwierdzone w badaniach wysoką skutecznością minimalizowania objawów łuszczycy.
Alternatywne metody leczenia
Badania wykazały, że istnieją zależności pomiędzy nasilonymi objawami łuszczycy a stylem życia, dlatego pewnych rzeczy warto unikać. Niekorzystnie na tą chorobę skóry wpływają używki, takie jak alkohol i nikotyna. Ponadto, trzeba zwrócić uwagę na ubrania. Tych ciasnych, z syntetycznych materiałów lepiej pozbyć się z szafy jak najszybciej. Jak w przypadkach wielu chorób, negatywny wpływ na łuszczycę ma również stres, którego lepiej unikać.
Należy też zadbać o odpowiednią ilość snu i zbilansowaną dietę. Warto wprowadzić do codziennego menu produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i antyoksydanty, a zrezygnować z nabiału, glutenu, czerwonego mięsa i produktów, które zawierają syrop glukozowy.
Jeden komentarz
Myslalam kiedys ze mam luszczyce, ale na szczescie nie. Tylko co ja sie nastresowalam, zanim dermatolog zrobil wszystkie badania… U mnie w rodzinie kilka osob ma luszczyce i obawialam sie ze u mnie tez wystapi.