Starasz się, starasz i nic? A może wprost przeciwnie, do tej pory o tym nie myślałaś, a wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że jesteś w ciąży? W obu przypadkach robienie testu ciążowego jest szczególnie stresujące, dlatego warto wiedzieć, kiedy można go zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu, ale i przedwczesnej ekscytacji. Czy jest jakiś idealny termin, kiedy test będzie w 100% wiarygodny? O tym już za chwilę.
• Który test ciążowy wybrać?
• Domowy test ciążowy
• Test moczu
• Test krwi
• 100% pewność
• Jesteś w ciąży!
Który test ciążowy wybrać?
Na rynku medycznym znajdziemy wiele różnych testów ciążowych. Który będzie najbardziej wiarygodny? A może zrobić wszystkie możliwe dla większej pewności? Testy domowe, testy moczu, testy krwi. Co wybrać i na jakim etapie?
Domowy test ciążowy
Można go kupić w każdej aptece czy drogerii. Jest to najpopularniejszy i najszybszy rodzaj testu ciążowego. Najnowsze domowe testy są wiarygodne nawet w 90%, zakładając, że zrobimy je po upływie odpowiedniego czasu. Najwcześniej o wykonaniu takiego testu możemy myśleć po upływie dziesięciu dni.
Test moczu
Można go wykonać już 7 dni po zapłodnieniu. Charakteryzuje się on wysoką czułością pomiaru i daje 100% pewność. Oczywiście należy go wykonać w profesjonalnych warunkach w przychodni czy szpitalu.
Test krwi
Wyróżnia się wysoką czułością, podobnie jak test z moczu. Należy go wykonać również po tygodniu od zapłodnienia. Test z krwi, poza 100% pewnością, pozwala ocenić także przybliżony wiek ciąży.
100% pewność
Za wynik testu ciążowego odpowiada gonadotropina kosmówkowa. Hormon ten jest produkowany przez zarodek od tego czasu, gdy zagnieździ się w ścianie macicy. To właśnie od poziomu hCG zależy to, czy jesteśmy w ciąży czy nie. Istnieją niestety takie sytuacje, które mogą dać fałszywy wynik testu.
Fałszywy wynik
Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Wynik pozytywny może wywołać przyjmowanie leków, które zawierają w sobie gonadotropinę kosmówkową. Przyjmowanie tego hormonu ma miejsce podczas leczenia niepłodności. Inne sytuacje, które mogą spowodować wynik fałszywie pozytywny to torbiele na jajnikach.
Ich obecność podnosi poziom hCG, przez co test ciążowy jednoznacznie odczyta nasz stan. Podobnie będzie w przypadku ciąży pozamacicznej, która zagraża naszemu życiu i zdrowiu i trzeba jak najszybciej ją usunąć. Również w okresie menopauzy mogą zdarzyć się pozytywne wyniki testów przez burzę hormonalną, jaką przechodzi kobieta w tym okresie.
Jesteś w ciąży!
Testy ciążowe dobrze jest powtórzyć, ale nie w ciągu jednego dnia, a w przynajmniej dobowych odstępach. Najlepiej, żeby były to testy różnych firm. Kiedy już zobaczymy szczęśliwe dwie kreski na wyświetlaczu, czas umówić się do ginekologa, żeby potwierdzić ciążę specjalistycznymi badaniami.
Jeśli do tej pory nie wiedziałyśmy o istnieniu kwasu foliowego to najwyższy czas zacząć go brać i to natychmiast. Bo o takich oczywistościach jak rzucenie palenia czy zaprzestaniu picia alkoholu nawet w najmniejszych ilościach chyba nie trzeba już mówić…
Jeden komentarz
Trzeba pamiętać, że takie testy najlepiej robić po miesiączce. No i oczywiście rano, ale to chyba wie każda kobieta. Zastanawiałam się tylko kiedyś, czy są jakieś dobre marki testów, czy pierwszy lepszy z apteki będzie ok?