W dzisiejszych czasach większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez Internetu. To przecież znakomite źródło wiedzy, narzędzie pracy i nauki, a także centrum rozrywki, za pomocą którego można się bezpłatnie ze sobą komunikować, z różnych zakątków świata. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile trudu trzeba było włożyć w to, byśmy dzisiaj mogli cieszyć się nieograniczonym dostępem do sieci. Jak powstał Internet? Kto tak naprawdę jest jego założycielem? Tego oraz wielu innych ciekawych informacji, dowiesz się w niniejszym artykule.
Człowiek dwudziestego pierwszego wieku niemal nie wyobraża sobie swojego życia bez codziennego sprawdzenia poczty, przeczytania wiadomości online, czy dowiedzenia się za pośrednictwem portali społecznościowych, co słychać u naszych znajomych. Jednakże Internet dostarcza nam jeszcze wiele innych możliwości, jak oglądanie filmów, czytanie książek, zakupy online, czy komunikowanie się ze znajomymi, znajdującymi się nawet na drugim końcu świata.
Tak naprawdę możliwości jest co niemiara i aż trudno wyobrazić sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie mogli korzystać z Internetu, a co więcej – nie mieli nawet pojęcia, że coś takiego może w najbliższych latach zaistnieć. Tak naprawdę Internet ma wielu ojców, od dawna trwa spór, co do daty jego narodzin, gdyż współczesna sieć, to zlepek wielu różnych koncepcji. Istnieje jednak kilka niepodważalnych faktów, które na zawsze zapisały się w jego historii.
29 października 1969 roku
Właśnie w tym dniu przekazano pierwszy na świecie komunikat za pośrednictwem sieci ARPANET, którą uważa się za poprzedniczkę Internetu. Leonard Kleinrock i programista Charlie Kline podjęli próbę zalogowania się ze swojego komputera na Uniwersytecie Kalifornijskim do urządzenia ośrodka Stanford Research Institute. Podstawowym elementem używanej przez nich infrastruktury był komputer administracyjny, tak zwany IMP, który administrował przesyłanie danych w bazującej sieci ARPANET. Pierwszym komunikatem jaki przesłano, było popularne dziś słowo login, a wskutek zawieszenia się sieci Stanford odebrał najpierw samo lo, a godzinę później drugą część wyrazu – gin.
6 sierpnia 1991 roku
To symboliczna data początku Internetu. Wówczas Tim Berners-Lee zdradził szczegóły swojego projektu „World Wide Web”. Pod tą nazwą miał kryć się ogólnoświatowy projekt wymiany informacji, oparty na hipertekście. Autor pracował wtedy dla CERN i jego zadaniem było właśnie stworzenie komputerowego systemu ochrony i szybkiej wymiany informacji. Twórcą samej koncepcji Internetu jest Paul Baran.
30 kwietnia 1993
Pod tą datą kryje się uruchomienie przez CERN pierwszej strony internetowej i uwolnienie standardu „World Wide Web”. Była to strona CERN, dostępna do dziś pod adresem http://info.cern.ch/.
17 sierpnia 1991 roku
W tym dniu nawiązano pierwsze połączenie z Polski, przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP. Fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Pietrak połączył się z Janem Sorensenem na Uniwersytecie Kopenhaskim. Za oficjalną datę podłączenia Polski do Internetu uznaje się 20 grudnia 1991 roku.
Jeden komentarz
Miałam na informatyce historie internetu. i musiałam się tych wszystkich dat uczyć na pamięć, masakra 😐