Portfele kryptowalut to jedne z głównych „miejsc”, gdzie możemy przechowywać dostępy do naszych krypto. Stając przed wyborem takiego portfela dla siebie, mamy wiele możliwości. Dobrze jest więc dowiedzieć się, jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych i jak je dzielimy.
Jak dzielimy portfele kryptowalutowe?
Poszczególnych rodzajów portfeli kryptowalut jest sporo, dzielą się one w zależności od użytej technologii oraz poziomu bezpieczeństwa. Dwiema głównymi kategoriami są jednak portfele kryptowalut zimne i gorące. Podstawową ich różnicą jest „miejsce” przechowywania kluczy prywatnych oraz dostęp do nich.
Portfele zimne polegają na przechowywaniu danych za pomocą fizycznych nośników. Mogą one przyjąć formę małego urządzenia elektronicznego lub tradycyjnego zapisu fizycznego. Portfele gorące są natomiast formą przechowywania kluczy w sieci. Najczęściej służą do tego aplikacje przeglądarkowe, mobilne lub desktopowe.
W poszukiwaniu odpowiedniego rodzaju portfela kryptowalut warto więc zapoznać się z przeróżnymi technologiami oraz opiniami użytkowników. Warto również pamiętać, że istnieje wiele rodzajów kryptowalut. Obsługa wszystkich na raz może okazać się trudna lub niemożliwa dla niektórych portfeli. Chcąc mieć stały dostęp do aktualnych informacji ze świata kryptowalut, warto śledzić najnowsze doniesienia na stronach internetowych takich jak bitcoin.edu.pl, gdzie publikowane są aktualności i poradniki na temat krypto.
Portfele kryptowalutowe zimne
Portfel może kojarzyć się często z czymś całkiem namacalnym, taki przedmiot występuje także w cyfrowym świecie krypto. Portfel kryptowalutowy zimny to przedmiot fizyczny, za pomocą którego możemy przechowywać nasze klucze prywatne. Rozwiązanie to może być odpowiednie szczególnie dla tych, którzy za wszelką cenę dążą do pełnej niezależności w kwestii swoich aktywów.
Główną cechą charakterystyczną portfeli kryptowalutowych zimnych jest bowiem to, że jako nośnik fizyczny, często nie musi być nawet połączony z internetem. Istnieje wiele różnych rozwiązań tego rodzaju portfeli, które różnią się między sobą głównie łatwością użycia, oraz poziomem bezpieczeństwa.
Te zimne portfele kryptowalut dzielimy na portfele sprzętowe oraz papierowe. Rozwiązanie sprzętowe to małe urządzenie, które wyglądem może przypominać pendrive. Przechowuje ono nasze klucze prywatne i łatwo je podłączyć do komputera. Portfelem papierowym może być natomiast nawet kartka papieru lub specjalna karta z ułożonym kodem. Dzięki takiemu podejściu nasz klucz nie będzie miał bezpośredniej styczności z komputerem, ale będziemy musieli wpisywać go ręcznie.
Portfele kryptowalutowe gorące
Portfele kryptowalut gorące są natomiast rozwiązaniem, które w całości bazuje na połączeniu sieciowym. Tego rodzaju e-portfel kryptowaluty może przyjąć formę aplikacji na komputer lub smartfon. Może to być więc metoda wygodna przy prowadzeniu większej ilości transakcji, ponieważ weryfikacja często przypomina tu zwykłą płatność kartą.
Jednak główna zaleta portfeli kryptowalut gorących, ciągłe połączenie z internetem, może budzić również wątpliwości. Wymagane ciągłe podpięcie do sieci zwiększa bowiem prawdopodobieństwo przechwycenia naszego klucza prywatnego.
Skupiając się na rodzajach portfeli krypto, można więc wymienić ich dwa główne rodzaje. Portfel kryptowalutowy zimny to przedmiot fizyczny, który przechowuje nasze klucze prywatne bez konieczności połączenia z internetem. Portfel gorący jest natomiast alternatywą wygodniejszą w użyciu, ale ciągłe podłączenie do sieci zwiększa prawdopodobieństwo przejęcia naszej kryptowaluty.