Polska jest krajem płytek podłogowych. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Mamy kilku liczących się graczy na rynku płytek ściennych i posadzkowych nie tylko w skali krajowej, ale też europejskiej.
Opoczno, Tubądzin, Cersanit, Paradyż, Pilch czy Arte to tylko kilka wybranych firm, które prześcigają się we wzorach, kolorach, a ostatnio również w fakturach. W działach łazienkowych hipermarketów budowlanych to właśnie płytki dominują ekspozycje. Sami producenci tworzą stoiska firmowe w hurtowniach lub własne salony sprzedaży i trzeba przyznać – jest z czego wybrać.
Posadzki z płytek
Posadzki z płytek mają swoje zalety – same płytki stosunkowo łatwo się myje. Płytki są powtarzalne – będą miały taką samą fakturę i kolory (wyjątek może stanowić zabłąkana w dostawie paczka płytek z innej partii). Można układać z nich wzory, jeśli dana kolekcja to przewiduje. Jeśli mają odpowiednią klasę odporności na ścieranie, to będą służyły przez lata.
Co jednak najważniejsze w przypadku pomieszczeń mokrych takich jak łazienka – płytki są nienasiąkliwe. Jeśli coś się wyleje, łatwo umyć taką podłogę. Zwłaszcza, że teraz są dostępne fugi epoksydowe, na bazie nienasiąkliwych żywic, które nie chłoną plam i nie zmieniają koloru tak jak fugi mineralne. Coraz częściej można tez spotkać płytki podłogowe w dużych formatach, aby uzyskać efekt większych połaci posadzki i mieć mniej fug do czyszczenia.
Niestety, płytki są tak powszechne, że trudno tu o oryginalność posadzki. Nie ma też możliwości, aby podłoga była całkowicie bezspoinowa – to wynika z rozszerzalności temperaturowej zarówno podkładu, na którym są ułożone, kleju do płytek, jak i samych płytek. Zmiana takiej posadzki również jest dość trudna – co najwyżej można ją przykryć dywanikiem łazienkowym, a w ostateczności skuć i wykonać na nowo.
Posadzki z kamienia naturalnego i drewna
Czy jest jakaś alternatywa? Tak. Możliwości jest kilka. Począwszy od kamienia naturalnego, przez drewno, beton na posadzkach żywicznych kończąc. Najłatwiej wybrać kamień naturalny, który oferuje wiele ciekawych wzorów, jest odporny na wilgoć i pięknie wygląda. Drewno na posadzce w łazience również może fantastycznie wyglądać. Należy jednak pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu, albo poprzez olejowanie, albo zamknięcie odpowiednimi warstwami lakieru, które ochronią go przed wodą. Tu nie powinniśmy mieć żadnego problemu ze znalezieniem wykonawcy – kamieniarza lub parkieciarza, którzy podejmą się położenia takich podłóg w domu czy mieszkaniu.
Gorzej z posadzkami z betonu i żywicy. Choć są bardzo ładne, funkcjonalne i niepowtarzalne (zwłaszcza posadzki betonowe) trzeba pamiętać, że wywodzą się z segmentu wielkopowierzchniowego – beton i żywica z posadzek przemysłowych, które wykonuje się na halach produkcyjnych, magazynowych czy halach sprzedaży. Znalezienie wykonawcy, który zejdzie z obiektu o powierzchni kilkuset lub kilku tysięcy metrów kwadratowych do naszej łazienki o powierzchni np. 12 metrów kwadratowych może okazać się misją niemożliwą.
Posadzki z betony i żywicy
Poza tym, czy jesteście pewni, że chcielibyście posadzkę z betonu lub żywicy w standardzie przemysłowym, takim jak na magazynie, w kotłowni, albo na produkcji spożywczej u siebie w łazience? Choć trzeba przyznać, że i takie posadzki mają swoich zagorzałych zwolenników – im bardziej przemysłowe, tym bardziej im się podobają.
Jak widać, nie jesteśmy skazani na płytki podłogowe, bo istnieje co najmniej kilka ciekawych alternatyw. Fakt jest jednak faktem – Polska płytkami stoi i tu jest największy wybór, zarówno co do materiałów, jak i co do wykonawców.
Jeden komentarz
Chyba beton polerowany jest najlepszy. Łatwo się go czyści, a zacierany może stanowić problem. Choć ja i tak wolę kafelki,