Wiesz jak rozpoczęły się kariery najważniejszych polityków na świecie? Od zupełnego przypadku! Nie, nie, to nie jest żart mój Drogi Czytelniku. Aby zostać politykiem wcale nie potrzeba wielkich umiejętności i lat przygotowań. Czasem wystarczy tylko łut szczęścia i zmienia się całe twoje życie. Ty też marzyłeś o karierze w polityce? Powiemy ci jak ją zrobić!
• Jakie cechy powinien mieć dobry polityk?
• Jakie wykształcenie powinien posiadać polityk?
• Klucz do sukcesu w polityce? Dokładne określenie swojego celu!
• Jak rozpocząć karierę w polityce?
Jakie cechy powinien mieć dobry polityk?
Jaka jest cecha wspólna wszystkich najsławniejszych światowych polityków? Perfekcyjne wykształcenie, ogromna wiedza na tematy społeczno-gospodarcze, odpowiednie znajomości? To na pewno, ale tych najbardziej zapadających w pamięć łączy jeszcze jedno. Charyzma. Umiejętność porywania tłumów, przekonywania innych do swoich racji i zmiany toku myślenia, czy zdolność do wywierania wpływów na oponentów jest chyba najważniejszą rzeczą potrzebną do osiągnięcia sukcesu w polityce.
Kolejną ważną kwestią jest zdolność do zawierania do kompromisów. Pomyślisz sobie teraz, że wiąże się to z uległością, a ta nieszczególnie idzie w parze z charyzmą, ale niestety. Jesteś w błędzie! Sukcesu w polityce nie da się osiągnąć w pojedynkę. Od początku do końca kariery politykowi towarzyszy sztab ludzi, którzy pomagają mu w codziennych obowiązkach i to od nich w dużej mierze zależy powodzenie podejmowanych przez niego działań.
Uprawianie polityki to sztuka. Sztuka dialogu i odpowiedniego przedstawienia swojego zdania, w konkretny i nienachalny sposób. A do tego należy w tym wszystkim zachować opanowanie i wierność wyznawanym przez siebie zasadom. Nadal chcesz zostać politykiem?
Jakie wykształcenie powinien posiadać polityk?
Jeśli poprzednia część naszego artykułu nie sprawiła, że porzuciłeś swoje marzenia, pozwól, że opowiemy ci trochę o przygotowaniu teoretycznym. Bo takie, aby dobrze wykonywać swój zawód także powinieneś posiadać. Jaki kierunek studiów powinieneś wybrać jako przyszły poseł czy senator? Najlepiej taki, który przygotuje cię do pełnienia funkcji publicznej.
Politologia, administracja, prawo i ekonomia to kierunki idealne dla każdego kto chce zająć się polityką na poważnie. Pogłębią twoją wiedzę o świecie i pozwolą zrozumieć mechanizmy nim kierujące. Zainteresuj się również stosunkami międzynarodowymi. Nie żyjemy przecież w próżni, a we współczesnym świecie prawidłowe funkcjonowanie państw zależy w dużej mierze od ich powiązań z innymi krajami. Zrozumienie ich istoty jest bardzo ważne w osiągnięciu politycznego sukcesu.
Klucz do sukcesu w polityce? Dokładne określenie swojego celu!
W zasadzie bez tego nie powinieneś nawet myśleć o rozpoczęciu kariery jako polityk. Przyznanie przed samym sobą skąd pochodzi chęć rozpoczęcia kariery politycznej, określi kierunek wszystkich podejmowanych przez Ciebie działań.
Czy jest to chęć wzbogacenia i zdobycia sławy, czy może pragnienie dokonania pewnych zmian w świecie. Jeśli to pierwsze to radzimy Ci już teraz: zajmij się czym innym! Istnieje milion bardziej opłacalnych zawodów niż polityk. Jeśli to drugie, to właśnie znalazłeś sposób na osiągnięcie swojego celu. Teraz wystarczy już tylko wypróbować go w praktyce.
Jak rozpocząć karierę w polityce?
Najlepiej od początku, czyli wybrania partii politycznej. Możesz zawsze wystartować w wyborach jako kandydat niezrzeszony, ale, powiedzmy sobie szczerze, takie osoby mają dużo mniejszą szansę na sukces niż kandydaci, których popiera jakaś partia polityczna.
Zanim zapiszesz się do którejś z nich dobrze zastanów się nad wyborem. W Polsce istnieją trzy typy partii: lewicowe, centrowe i prawicowe. Nie wiesz, do której chcesz dołączyć? Najlepiej do takiej, której wartości są tobie bliskie. To nie jest tak, że pójdziesz do tych, którzy więcej zapłacą. Jak już zapiszesz się do jakieś partii musisz pozostać w stosunku do niej lojalny. A trudno ci to będzie osiągnąć, jeśli wyznawane przez ciebie przekonania będą stały w sprzeczności z tymi, które prezentuje twoje ugrupowanie.
Kolejnym krokiem będzie dokładne określenie zagadnień, które cię interesują. Zdrowie, edukacja, czy może gospodarka? Pamiętaj, że musi to zainteresować Ciebie jako człowieka, nie tylko jako polityka. Jeśli to czym się zajmiesz nie stanie się twoją pasją nie będziesz w stanie dobrze sprawować swojej funkcji. A chyba właśnie po to zainteresowałeś się polityką?
I na koniec najważniejsze. Wyrobienie sobie kontaktów. Bez nich nawet nie masz co liczyć na jakikolwiek sukces, bo on nie przyjdzie, nawet jak byś się bardzo starał. Zdobyć odpowiednie znajomości można na różne sposoby. Poprzez działalność w organizacjach (samorządzie, czy kołach naukowych na uczelni), pracę jako wolontariusz przy prowadzeniu kampanii kandydata lub pomocy przy organizacji samych wyborów, czy referendum. To świetna okazja do spotkania wielu wpływowych ludzi, którzy, w odpowiednim momencie, mogą pomóc Ci osiągnąć sukces.
Jak widzisz osiągnięcie sukcesu w polityce nie jest tak proste jakby się początkowo wydawało. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Ale jak już komuś uda się go osiągnąć, ma zagwarantowaną świetlaną przyszłość. Do polityki trudno jest wejść, lecz jeszcze trudniej się z niej wydostać. Warto to mieć na uwadze planując swoją karierę. Powodzenia!
Jeden komentarz
Nie chciałabym zostać politykiem… Już nawet nie ze względu na to jak są opisywani przez społeczeństwo, ale ze względu na odpowiedzialność jaka na nich spoczywa. No i bałabym się tych „układów i układzików”. Nie wierzę, że w tym środowisku są politycy, na których nikt nie wywiera presji dla własnych celów. Chyba, że są to osoby mało znaczące w tym światku.