W teorii nie mamy obowiązku zakładania księgi wieczystej. W praktyce jednak okazuje się, że warto ją mieć. Księga wieczysta przedstawia nic innego jak stan prawny danej nieruchomości. Pozwala to na ustalenie, kto ma jakie prawa do mieszkania czy domu. Założenie księgi wieczystej wcale nie musi być skomplikowane, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio przygotowani. Co należy wiedzieć, kiedy chcemy ją założyć?
• Po co księga wieczysta?
• Gdzie złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej?
• Jakie dokumenty potrzebujesz?
• Jaki wniosek należy wypełnić?
• Ile to kosztuje?
• Czy można wysłać wniosek drogą elektroniczną?
Po co księga wieczysta?
Zazwyczaj wniosek o założenie takiej księgi składa notariusz, który dokonuje określonej czynności prawnej, czyli przeniesienia własności. Może się jednak zdarzyć, że sami będziemy musieli wystąpić z takim wnioskiem, np. jeśli mamy zamiar sprzedać naszą nieruchomość.
Gdzie złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej?
Wniosek o założenie księgi wieczystej należy złożyć w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla położenia danej nieruchomości.
Jakie dokumenty potrzebujesz?
Warto pomyśleć o nich zanim udamy się do sądu. Zgromadzenie dokumentów może zabrać trochę czasu, dlatego lepiej mieć świadomość po co musimy udać się do właściwej instytucji. Pierwsza będzie spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota, kiedy chcemy założyć księgę dla mieszkania.
Potrzebne nam będzie zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu, a także dokument, w którym wskazany będzie numer księgi wieczystej dla budynku lub działki gruntów dla budynku, gdzie jest położone mieszkanie. W przypadku działki trzeba mieć ze sobą dokumenty geodezyjne, czyli wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Poza tym, koniecznie trzeba wziąć do sądu dokument, który stwierdza, że jesteśmy właścicielami danej nieruchomości. Może to być:
- akt notarialny nabycia własności,
- akt własności ziemi, decyzja administracyjna,
- orzeczenie sądu,
- umowa przekazania gospodarstwa rolnego sporządzona przed naczelnikiem lub sekretarzem gminy.
Oczywiście wszystkie te dokumenty muszą być przedstawione w wersji oryginalnej. Ewentualnie mogą to być odpisy wydane i poświadczone przez upoważnione do tego instytucje.
Jaki wniosek należy wypełnić?
Do założenia księgi wieczystej należy wypełnić wniosek KW-ZAL. Jeżeli jest więcej niż 2 współwłaścicieli lub nieruchomość jest obciążona np. hipoteką, wtedy dodatkowo uzupełnić trzeba wniosek KW-WPIS.
Ile to kosztuje?
Samo założenie księgi wieczystej kosztuje 60 złotych. Wpis hipoteki wynosi już 200zł, a wpis właściciela 150zł.
Czy można wysłać wniosek drogą elektroniczną?
Jeżeli dany sąd, który jest przypisany do naszej nieruchomości, należy do systemu księgi elektronicznej, możemy uzupełnić wniosek drogą internetową. Wystarczy prawidłowo uzupełnić formularz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Nieruchomość trzeba właściwie opisać, wskazać dane wszystkich współwłaścicieli, oświadczyć, że nieruchomość nie jest obciążona, że nie ma dla niej prowadzonej księgi wieczystej. Do tego trzeba oczywiście załączyć wyżej wymieniane dokumenty. Na tym kończy się nasza przygoda z zakładaniem księgi wieczystej.
Jeden komentarz
A czemu teoretycznie nie musimy jej posiadac? Zawsze wydawało mi się, że prawnie jest to określone, że taką księgę trzeba mieć i już. Ale w sumie kompletnie nie znam się na tych przepisach dotyczących nieruchomości, mi notariusz krok po kroku mówił co jest potrzebne i nic więcej mnie nie interesowało.