Zapalenie kątów ust, czyli tak zwane zajady, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Przede wszystkim są one bolesne i wyglądają nieestetycznie. Na dodatek, gdy poruszamy ustami, często pękają i krwawią. Jaka jest przyczyna ich powstawania? Jak sobie z nimi poradzić?
• Czym dokładnie są zajady?
• Co może być przyczyną powstawania zajadów?
• Czy istnieją odpowiednie sposoby leczenia zajadów?
• Z jakich gotowych preparatów na zajady korzystać?
• Miód dobrym sposobem na zajady?
• Do walki z zajadami – witamina B2?
• Co zrobić, żeby problem zajadów nie powracał?
Czym dokładnie są zajady?
Zajady (zapalenie kątów ust) to zmiany skórne występujące tylko w kącikach ust. Początkowo, objawiają się przesuszeniem skóry, a następnie tworzeniem się niewielkich bąbli, które po paru dniach pękają. Przez to powstają tzw. nadżerki, czyli bolesne, otwarte ranki, które, jeśli nie są odpowiednio leczone, długo się utrzymują. Zazwyczaj atakują obydwa kąciki ust, ale nie rozprzestrzeniają się na inne obszary ciała.
Co może być przyczyną powstawania zajadów?
Przyczyn powstawania tego bolesnego schorzenia jest bardzo wiele. Ponieważ zajady wywoływane są głównie przez drożdżaki i bakterie, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej i skóry ust jest jednym z głównych powodów ich powstawania. Dodatkowo, jeśli nosimy protezy dentystyczne lub aparaty ortodontyczne, jesteśmy bardziej narażeni na pojawienie się zapalenia. Częstymi przyczynami mogą być też niedobory np. witaminy B2 czy żelaza, a także cukrzyca, alergia na nikiel, terapia antybiotykami, anemia i niska odporność.
Czy istnieją odpowiednie sposoby leczenia zajadów?
Zajady jak najbardziej można wyleczyć. Musimy jednak postępować dwutorowo – w odpowiedni sposób leczyć objawy, a także zniwelować przyczyny ich powstawania, gdyż ta bolesna przypadłość będzie powracać.
Z jakich gotowych preparatów na zajady korzystać?
W aptekach znajdziemy wiele odpowiednich maści i kremów na zajady, dostępnych bez recepty. Ważne, by były to specyfiki zawierające witaminy A i E, które łagodzą podrażnienia. Mogą to być też maści grzybobójcze np. z klotrimazolem, antybiotykowe lub cynkowe, mające działanie wysuszające. Zanim jednak wybierzemy się do apteki, możemy spróbować domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.
Miód dobrym sposobem na zajady?
Do leczenia zapalenia kącików ust jak najbardziej możemy użyć miodu. Ten pszczeli produkt działa przeciwzapalnie i zajady goją się szybciej. Zalecaną recepturą jest wymieszanie w łyżeczce miodu paru kropel tranu i nałożenie mikstury na kąciki ust. Można także spróbować zastosować miód manuka lub produkty zawierające go w składzie. Posiada on duże właściwości lecznicze.
Do walki z zajadami – witamina B2?
Witamina B2 wpływa na prawidłowe działanie błon śluzowych, dlatego jest skuteczna w leczeniu zajadów. Można przygotować sobie domową maść poprzez pokruszenie tabletki z witaminą B2 i wymieszanie jej z tłustym, nieperfumowanym kremem np. Nivea. Najlepiej smarować nią kąciki ust na noc, żeby specyfik dobrze się wchłonął.
Co zrobić, żeby problem zajadów nie powracał?
Aby zapobiec nawrotom zajadów, należy zadbać o dietę. Musi być bogata w witaminę B, która występuje w takich produktach jak: warzywa zielone, groch, fasola, kapusta, szpinak, wątróbka, podroby i mleko. Ważna jest także witamina C, a więc trzeba jeść m. in. cytrusy, paprykę, czarną porzeczkę i jarmuż. Powinniśmy także ograniczyć spożycie produktów, które powodują nadmierne wypłukiwanie tych witamin z naszego organizmu. Przede wszystkim są to kawa i słodycze.
Jeśli modyfikacja diety nie przyniesie pozytywnych skutków, udajmy się do lekarza w celu określenia przyczyny powstawania zajadów.
Zajady to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość. Nie musimy się jednak martwić, ponieważ przy odpowiednim leczeniu ten problem już nie będzie nas dotyczył. Musimy jednak pamiętać, by nie leczyć jedynie objawów, a zajrzeć głębiej i poszukać w naszym organizmie przyczyny ich powstawania, i spróbować ją zniwelować.