Zachód to dla wielu wciąż upragniony raj. Do Stanów Zjednoczonych wciąż trudno się dostać, czemu więc nie wyjechać do pięknej Kanady? To drugi pod względem wielkości kraj na świecie, znany nie tylko z syropu klonowego, ale też nietkniętej przez człowieka natury i prawdziwej mozaiki kulturowej. Z powodu wysokiej liczby różnych narodowości i poszanowania dla obcych tradycji, każdy imigrant poczuje się w tym kraju jak u siebie. Jak wyjechać do Kanady?
Skąd popularność Kanady?
Kanada, chociaż jest daleko od Polski, kusi przede wszystkim normalnością. Osoby, które mieszkają tam od kilku lat, zachwycają się tym krajem na każdym kroku. Wśród największych zalet wymieniają przede wszystkim miłych ludzi, kulturalnych kierowców, wysokie bezpieczeństwo, piękne widoki – zarówno w miastach, jak i poza nimi, uprzejmych urzędników i całoroczne wyprzedaże. Zaletą Kanady jest też przystojny premier Justin Trudeau, który znany jest ze swych liberalnych poglądów i filmowo-dziennikarskiej przeszłości.
Co z wizami?
Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana. Posiadacze paszportów biometrycznych (tych wydanych po 28.08.2006r.) nie potrzebują wizy do Kanady. Jeśli jeszcze ktoś ma stary paszport, patrząc na datę, lepiej, żeby wymienił go na nowy niż ubiegał się o wizę na pobyt czasowy. W ten sposób możemy wyjechać do Kanady maksymalnie na 6 miesięcy.
Cel podróży
Wizy mogą być potrzebne, jeśli decydujemy się na konkretny cel podróży i nie będzie on z założenia turystyczny. W zależności od naszych potrzeb możemy starać się o różne wizy czy pozwolenia. Może to być zezwolenie na naukę, która będzie trwała dłużej niż pół roku. Trzeba się o nie starać przed wyjazdem do Kanady. Podobnie jest z pozwoleniem na pracę. Jeśli otrzymamy propozycję od kanadyjskiego pracodawcy musimy przedstawić odpowiednie dokumenty w Ambasadzie Kanady w Warszawie. Jeśli otrzymamy taką propozycję na miejscu, również nie będzie problemu z dostaniem takiego pozwolenia w Kanadzie.
Wiza na dłużej
Zdobycie wizy imigracyjnej do Kanady nie jest sprawą łatwą. Możemy się o nią starać w kilku kategoriach, najbardziej popularne są:
- Skilled workers and professionals – to najczęściej wybierana przez Polaków opcja. Ubiegamy się o pozwolenie na wyjazd na podstawie naszych umiejętności zawodowych. Aby je dostać trzeba mieć propozycję pracy w Kanadzie, przebywać tam legalnie przez rok jako pracownik lub student lub być wykwalifikowanym pracownikiem, którego umiejętności są mile widziane przez kanadyjski rząd.
- Canadian Experience Class – to propozycja dla osób wykształconych, które mają co najmniej roczne doświadczenie w pracy na cały etat w Kanadzie lub dla osób, które nie mają wyższego doświadczenia, ale mają przynajmniej dwuletni staż pracy w tym kraju.
- Family Class – to najłatwiejszy sposób uzyskania wizy imigracyjnej, pod warunkiem, że ktoś z naszej bliskiej rodziny lub partner już tam jest na pobyt stały. Wtedy nasze szanse na upragniony wyjazd w jedną stronę rosną.
Jeden komentarz
Chętnie bym się przeprowadziła do Kanady. Super premier tam teraz sprawuje władzę. No i tereny mają przepiękne, szczególnie chodzi mi o zachodnią część Kanady.