Chyba każda z pań (mam nadzieję, że nie tylko) zna ten problem, kiedy nasze idealne, starannie wybierane żelazko nie jest już takie samo, jak wtedy, kiedy je kupowałyśmy. Powód? Niewłaściwe używanie, prasowanie w pośpiechu, niedostosowywanie właściwej temperatury do tkaniny, zwykłe zapatrzenie się i kłopot gotowy. Mamy przypalone żelazko. Jak uratować, dobre przecież, żelazko?
• Czyszczenie na zimno czy na gorąco?
• Ocet jest dobry na wszystko
• Ocet z solą i wodą destylowaną
• Ocet z wodą to także świetny odkamieniacz
• Sól i gazeta
• Inne substancje do czyszczenia
Problemu by nie było, gdybyśmy od razu je czyściły według wskazań podanych w instrukcji obsługi, ale kto ma na to czas w tym zabieganym życiu? Czy to da się jeszcze doprowadzić do stanu używalności czy lepiej kupić nowy sprzęt?
Czyszczenie na zimno czy na gorąco?
Istnieją dwie szkoły. Niektórzy zalecają czyszczenie przypalonego żelazka tylko na gorąco, inni zdecydowanie to odradzają i sugerują robić to tylko wtedy, kiedy jest ono zupełnie zimne. Zwolennicy której teorii mają zatem rację? Najwygodniej będzie odpowiedzieć dyplomatycznie. Zarówno jeden sposób jest dobry, jak i drugi.
Ocet jest dobry na wszystko
Ocet to prawdziwy skarb w kuchni. I nie tylko w kuchni. Ocet potrafi wyczyścić wszystko. Poradzi sobie z takimi zabrudzeniami, z którymi detergenty z najwyższej półki nie dają rady. Żeby usunąć brud z żelazka najpierw musimy je odpowiednio rozgrzać. Nie chodzi tu oczywiście o jakąś maksymalną temperaturę, nie możemy się przecież poparzyć.
Gdy żelazko jest już ciepłe, wyłączamy je z prądu i przecieramy taflę żelazka ściereczką nasączoną octem. Jeśli zabrudzenie jest na tyle mocne, że nie chce zejść, do octu można dodać odrobinę sody oczyszczonej i czynność powtórzyć.
Ocet z solą i wodą destylowaną
Możemy go użyć również w połączeniu z solą i wodą destylowaną. Ocet i sól, w proporcji 1:1, podgrzewamy, ale nie dopuszczamy do wrzenia. Następnie moczymy w tym szmatkę i czyścimy spód żelazka. Na koniec przecieramy je ścierką zamoczoną w wodzie destylowanej.
Ocet z wodą to także świetny odkamieniacz
Jeśli chcemy wyczyścić dodatkowo zbiorniczek na wodę z często osadzającego się tam kamienia, wystarczy wlać tam ocet z wodą (również w proporcji 1:1) i włączyć żelazko. Czekamy aż dany roztwór wyparuje i czynność powtarzamy, ale już bez octu, żeby pozbyć się jego specyficznego, ostrego zapachu.
Sól i gazeta
To chyba najpopularniejszy sposób na wyczyszczenie żelazka. I bardzo prosty. Wystarczy rozsypać sól na gazecie, rozgrzać żelazko i cały czas prasować, dopóki zalegający osad nie zniknie.
Inne substancje do czyszczenia
Jeśli na tafli żelazka mamy woskową substancję to wystarczy, że nastawimy je na wysoką temperaturę i będziemy prasować gazetę, aż ten osad zniknie. Co innego, jeśli na spodzie zalega oleista substancja. Możemy się jej pozbyć tylko wtedy, kiedy żelazko jest zimne.
Wystarczy, że przetrzemy taflę ściereczką zamoczoną w amoniaku. Osoby wrażliwe na jego zapach lepiej niech zlecą to zadanie komuś innemu. Kiedy amoniak zakończy już swoją „pracę”, należy przetrzeć żelazko wodą i z pewnością, będzie ono wyglądało tak samo dobrze, jak w momencie kupowania.
Jeden komentarz
Ja używam octu. To tani, skuteczny i szybki sposób na wyczyszczenie żelazka.