Każda elewacja, nawet najpiękniejsza i najtrwalsza, z czasem się zabrudzi. Na jej wygląd negatywie mogą wpływać nie tylko osadzające się kurz albo sadza, ale i wykwity w postaci grzybów, pleśni czy glonów. Specjaliści uważają, że najlepszym wyjściem jest regularne, coroczne oczyszczanie jej. Lepiej zrobić to samodzielnie czy z pomocą firmy? Jak się zabrać do czyszczenia elewacji? Jakie środki wybrać? Wszystko to sprawdzisz w naszym poradniku poniżej.
- Jak czyścić elewację – samodzielnie czy z pomocą firmy?
- Mycie elewacji krok po kroku
- Jaką chemię i sprzęt wybrać do mycia elewacji?
Jak czyścić elewację – samodzielnie czy z pomocą firmy?
Czyszczenie elewacji nie jest tak proste jak na pozór może się wydawać. Krokiem, który wielu osobom przysparza bardzo wiele kłopotów, jest dobór właściwego środka, który poradzi sobie z zabrudzeniami na fasadzie. Ponadto samodzielne wyczyszczenie całego budynku będzie bardzo męczące oraz czasochłonne. Specjaliści są zdania, że punktowe niewielkie zabrudzenia można usunąć samemu, jednak umycie większych powierzchni warto powierzyć profesjonalnym przedsiębiorstwom (np. całego domku jednorodzinnego czy bloku mieszkalnego). Warto pamiętać, że samodzielna praca wysokościowa bez stosowania odpowiednich zabezpieczeń może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Czyszczenie elewacji przez firmy jak Steigerteam.pl będzie nie tylko bezpieczne, ale szybkie i skuteczne. Pozwoli także na zniwelowanie ryzyka uszkodzenia elewacji na skutek niewłaściwego korzystania z urządzeń do jej mycia.
Mycie elewacji krok po kroku
Samodzielne mycie elewacji można podzielić na 4 zasadnicze etapy. Poniżej opisano pokrótce każdy z nich.
Pierwszy krok – wstępne mycie elewacji
Wykorzystać do tego należy czystą wodę. Można użyć węża lub myjki ciśnieniowej. Małe zabrudzenia na powierzchni wystarczy spłukać, natomiast do usunięcia większych plam konieczne będzie użycie szczotki, która pomoże się z nimi rozprawić. W przypadku bardzo dużych wykwitów na murze warto najpierw usunąć je na sucho miękką szczotką, by nie zabrudzić dodatkowo elewacji, gdy będą spływać wraz z wodą.
Drugi krok – chemia
Po wstępnym opłukaniu elewacji z kurzu oraz zabrudzeń konieczne jest nałożenie na nią specjalistycznego środka czyszczącego, który pozwoli na usunięcie kurzu oraz glonów czy pleśni. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. W większości przypadków konieczne jest pozostawienie środka na elewacji na 12 – 24 godziny.
Trzeci krok – płukanie
Po upływie określonego w instrukcji czasu konieczne jest ponowne spłukanie ściany, tak aby środek był idealnie zmyty.
Czwarty krok – impregnat, farba
Zaleca się, aby po myciu elewacji dodatkowo zaaplikować na nią środek impregnujący, dzięki czemu fasada będzie dłużej odporna na takie zabrudzenia jak pleśń, glony czy grzyby. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie ścian, by odświeżyć ich wygląd.
Myjąc samodzielnie elewację, warto pamiętać, że najlepiej wykonać to na wiosnę, a spłukiwać należy zawsze od góry do dołu. Dzięki tym wskazówkom czyszczenie będzie bardziej efektywne oraz wygodne.
Jaką chemię i sprzęt wybrać do mycia elewacji?
Na rynku, np. w sklepach z chemią budowlaną, znaleźć można wiele produktów, które przeznaczone są do czyszczenia elewacji. Najważniejszym aspektem, który należy brać pod uwagę podczas doboru środka, jest typ zbrudzenia, który należy usunąć ze ściany np. kurz, sadze, glony, pleśń. Świetnie sprawdzi się ten o działaniu biobójczym, nawet jeżeli na murze nie pojawiły się wykwity tego typu, ponieważ ochroni fasadę przed ich rozwojem w przyszłości. Dodatkowo warto pamiętać, że różne powierzchnie wymagają zróżnicowanego traktowania, dlatego środek powinien być także dobrany do rodzaju czyszczonej elewacji, dzięki czemu będzie ona nie tylko dobrze domyta, ale i nie zostanie zniszczona na skutek oddziaływania na nią chemią.
Jednym z częściej wykorzystywanych urządzeń podczas czyszczenia fasady jest myjka ciśnieniowa. Warto korzystać z niej rozważnie, by nie uszkodzić elementów elewacji. Niezwykle ważne są rodzaj użytej dyszy, jak i ciśnienie wody. Eksperci podkreślają, że nie należy stosować myjki, gdy tynk jest osłabiony oraz, gdy widać na nim pęknięcia. W tym wypadku lepiej zdecydować się na niskociśnieniowe urządzenia oraz dużą miękką szczotkę.
Jeden komentarz
Jak dla mnie najlepiej jest wynająć ekipę. Samemu to zajmie dużo czasu, a i środki można kupić złe, jak się ktoś nie zna. A tak ktoś ma kasę i pracę, a my obowiązek z bańki