Jeśli mamy ubytki w uzębieniu, to możemy je uzupełnić między innymi dzięki implantom. Jednakże takiego zabiegu nie wykona nam każdy stomatolog, w związku z czym stajemy przed koniecznością wyboru kliniki i lekarza. Wbrew pozorom nie jest to proste, bowiem musi to być lekarz z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Co więcej, musi także budzić nasze zaufanie, gdyż zakładanie implantów to dość czasochłonny zabieg.
• Czym jest implant?
• Jakie są zalety implantów zębowych?
• Jakie są wady implantów zębowych?
• Jak przebiega zabieg?
Czym jest implant?
Implant zębowy to nic innego, jak sztuczny korzeń, czyli wszczep wykonany z tytanu. To na nim umieszczany jest sztuczny ząb, czyli korona protetyczna. Na szczęście wcale nie trzeba wszczepiać tylu implantów, ilu brakuje zębów. Możliwe jest oparcie protezy na dwóch lub kilku implantach. Właśnie dlatego, że ten sztuczny korzeń umieszczany jest w wyrostku zębodołowym, czyli konieczne jest wwiercenie się w kość, a możliwe jest to tylko podczas zabiegu chirurgicznego, powinien nam go wykonać dobry stomatolog od implantów (poszukaj lekarza na: www.implantmasterspoland.pl/misja/). Tylko wtedy możemy być pewni, że wszystko przebiegnie jak należy.
Jakie są zalety implantów zębowych?
Największym plusem implantów jest to, że są one znacznie trwalsze niż tradycyjne mosty. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to będą nam służyły nawet całe życie. Kolejną zaletą jest fakt, że implanty te wyglądają tak samo jak prawdziwe zęby, więc w ogóle nie widać, że są one sztuczne. Co więcej, nie mogą się ani poluzować, ani wypaść, tak jak jest to w przypadku protez ruchomych. Dzięki temu, że zachowują się tak samo, jak nasze naturalne, możemy bez problemu jeść i śmiać się. Poza tym ich pielęgnacja nie stanowi problemu – myje się je jak naturalne zęby.
Jakie są wady implantów zębowych?
Minusami implantów są przede wszystkim ich cena i to, że uzupełnienie uzębienia przy ich pomocy jest czasochłonne. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę korzyści, jakie z nich czerpiemy, nie są to rzeczy nie do zniesienia. Dzisiaj nie ma dla nich lepszej alternatywy.
Jak przebiega zabieg?
Najczęściej zabieg składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to wszczepienie implantu. Zanim się do tego przejdzie należy wykonać zdjęcie pantomograficzne, na podstawie którego lekarz może ustalić, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca, aby tam wprowadzić implant. Właśnie dlatego warto postawić na implantologa z duża wiedzą i doświadczeniem, który nie postawi złej diagnozy. Wszczepienie implantu wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub w pełnej narkozie, zabieg jest jednak bezbolesny i trwa maksymalnie dwie godziny, po wszystkim lekarz zszywa ranę, a implant staje się niewidoczny. Następnie po około 3 miesiącach, a nawet po pół roku implant zrasta się z tkanką kostną.
Dzięki temu organizm nie traktuje go jako ciała obcego. Drugi etap polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu śruby gojącej, której celem jest przyśpieszenie procesu gojenia się błony śluzowej oraz wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Po około 14 dniach można przejść do ostatniego etapu, czyli zamocowania sztucznego zęba. Jak widać, zabieg wszczepienia implantów zębowych jest bardzo czasochłonny i dość skomplikowany, właśnie dlatego należy wybrać dobrego stomatologa.
Jeden komentarz
Mój dziadek miał wstawiane implanty i w sumie nawet nie było widać, że to były sztuczne zęby. Mnie trochę przerażają etapy tego procesu. Niby wszystko jest pod znieczuleniem, ale i tak brzmi to okropnie. A znieczulenie jest ogólne czy miejscowe?