Kiedy czekamy z niecierpliwością na pierwsze oznaki ciąży, widzimy je zazwyczaj w każdych nietypowych zachowaniach i odruchach własnego ciała. Nie zawsze zwiastują one jednak poczęcie upragnionego potomka, czasami mogą być mylne i niepotrzebnie robić nam nadzieję. Weźmy pod uwagę to, że o tym, czy kobieta zaszła w ciążę przekonać można się w zasadzie dopiero w okresie, w którym powinna ona miesiączkować. Wcześniej ciężko wykryć ciążę, szczególnie w swoich własnych objawach.
• Kiedy zdecydować się na test domowy?
• Kiedy widać zarodek?
• Kiedy zaplanować wizytę u ginekologa?
Kiedy zdecydować się na test domowy?
Pierwszą oznaką tego, że możemy być w ciąży jest brak miesiączki, która nie pojawia się tym razem w okolicach wyznaczonego terminu. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że kobiece cykle bywają bardzo nieregularne, więc opóźnienie krwawienia nie zawsze równoznaczne jest z zajściem w ciążę.
Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, a wśród nich wymienić można chociażby zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej, karmienie piersią, intensywne odchudzanie lub wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, niedożywienie, używanie narkotyków lub mocnych leków psychiatrycznych czy hormonalnych, stres, podróże, a także silnie przeżywane emocje.
Jeżeli jednak kobieta podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, już pierwszy dzień po wyznaczonym terminie miesiączki może być tym, w którym warto zrobić test ciążowy. Te domowe zakupimy bez problemu w aptece. Najlepiej wziąć od razu kilka z nich od różnych producentów, aby w razie pozytywnego wyniku, móc go od razu potwierdzić, wykluczając pomyłkę.
Tego typu testy wykrywają w moczu hormon hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową, która pojawia się w kobiecym ciele od momentu zagnieżdżenia zapłodnionego jaja w macicy. Wówczas stężenie tego hormonu rośnie i jest on wykrywalny w moczu. Ciąża może być zatem wykryta, w zależności od czułości testu i ilości hCG w moczu kobiety między dziesiątym a dwudziestym dniem od zapłodnienia.
Kiedy widać zarodek?
Jeżeli test stwierdził ciążę, przyszła mama powinna udać się do ginekologa, aby potwierdzić tę dobrą nowinę podczas badania krwi i wykonać badanie ultrasonograficzne. Pęcherzyk ciążowy widoczny jest wówczas w jamie macicy powyżej czwartego tygodnia ciąży, z kolei zarodek z akcją serca powyżej szóstego tygodnia.
Kiedy zaplanować wizytę u ginekologa?
Choć o upragnionej ciąży dowiedzieć chcemy się zazwyczaj natychmiast, do ginekologa warto udać się dopiero po dwóch tygodniach od dnia mającej pojawić się planowo miesiączki, co znaczy, że w przypadku pozytywnego wyniku testu, będzie to szósty tydzień ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniego krwawienia.
Wyjątkiem są w tym przypadku pacjentki, które już wcześniej poroniły lub które odczuwają silne bóle w okolicy podbrzusza. Wówczas do ginekologa udać należy się natychmiast, aby skonsultować dokładnie sytuację, podtrzymać ciążę lub zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. To samo tyczy się kobiet, u których występuje plamienie z pochwy, a nie jest ono miesiączką. Obserwujmy zatem swoje ciało i dokładnie go słuchajmy, ponieważ ciąża to okres, w którym należy dbać o siebie jeszcze bardziej niż zwykle.
Jeden komentarz
Chyba najwcześniej można po tygodniu wykryć ciąże. Ale najbardziej wiarygodne są tak naprawdę testy u lekarza, bo zwykły test z apteki może nie dać rady. No i na pewno trzeba to weryfikować u ginekologa potem.