Depresja to bardzo poważna choroba, na którą zapada coraz więcej osób. Jej objawy są początkowo niezauważane. Dlatego problem ten jest często ignorowany przez chorego i jego otoczenie. A to bardzo duży błąd! Nieleczona depresja może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jak z nią skutecznie walczyć? Przeczytaj nasz artykuł!
• Jakie są objawy depresji?
• Czy depresja jest uwarunkowana biologicznie?
• Teoria intrapersonalna – czy przyczyny depresji tkwią w nas samych?
• Jak relacje interpersonalne wpływają na ryzyko wystąpienia depresji?
• Jak leczyć depresję?
Jakie są objawy depresji?
Depresja atakuje człowieka stopniowo. Osoba chora najpierw przestaje mieć ochotę na jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, nawet na spacer, co w konsekwencji doprowadza do ogólnego spadku formy fizycznej. Po tym etapie przychodzi niechęć do spotykania się z ludźmi i funkcjonowania w społeczeństwie. Wtedy również zaczyna pojawiać się lęk przed codziennością.
Chory zauważa, że cale swoje życie odgrywa jakieś rolę, na które nie ma ochoty. A to doprowadza do sytuacji, w których nawet proste czynności zaczynają sprawiać niesamowite trudności. Samo przebywanie w towarzystwie innych robi się dla chorego męczące i irytujące. Do tego stopnia, że nawet robienie zakupów, czy załatwienie sprawy w urzędzie staje się nie lada wyczynem.
Czy depresja jest uwarunkowana biologicznie?
Powstało wiele teorii tłumaczących przyczyny występowania tej choroby. Jedne upatrują jej źródło w czynnikach biologicznych, inne za jej powstawanie winią relacje intra i interpersonalne. Teorie biologiczne oparte są na badaniach nad wpływem pewnych leków na aminy biogenne. Według nich do depresji dochodzi wtedy, gdy w określonych rejonach mózgu dochodzi do spadku koncentracji pewnych nerotransmiterów.
Ujęcie biologiczne łączy depresję z zaburzeniami somatycznymi. Dlatego w tej teorii za przyczyny depresji uznano: zażywanie niektórych leków, przyjmowanie środków wywołujących uzależnienie, schorzenia neurologiczne, zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne, choroby serca, interwencje chirurgiczne, choroby nerek, wątroby i układu oddechowego.
Teoria intrapersonalna – czy przyczyny depresji tkwią w nas samych?
Teorie intrapersonalne za główną przyczynę występowania stanów depresyjnych uznają „wewnętrzne problemy jednostki”. Co się do nich zalicza? Po pierwsze „poczucie utraty”. Występuje ono wtedy gdy jednostka za bardzo uzależni się od opinii i obecności innych. Gdy osoba, do której jest przywiązana nagle zniknie z jej życia, powoduje to wystąpienie uczucia złości. Jednak tego rodzaju gniewu nie można wyrazić wprost, dlatego zostaje on skierowany do wewnątrz i z czasem przeistacza się w nienawiść do samego siebie.
Kolejną przyczyną występowania depresji w teorii intrapersonalnej jest nieprawidłowe myślenie. Depresja jest spowodowana negatywnym, oderwanym od rzeczywistości sposobem myślenia. Negatywny system przekonań powstaje w dzieciństwie, na długo przed wystąpieniem choroby. Nieodpowiednia percepcja determinuje negatywny odbiór bieżących zdarzeń i może być przyczyną występowania stanów depresyjnych.
Jak relacje interpersonalne wpływają na ryzyko wystąpienia depresji?
Naukowcy, którzy sformułowali tę teorię uważali, że wszelkie patologie w zachowaniu jednostki są odzwierciedleniem patologii występujących w jej otoczeniu. Depresja pojawia się w kontekście społecznym. Jest konsekwencją depresjogennych schematów stosunków międzyludzkich.
Jakie sytuacje można do nich zaliczyć? Zmianę ról społecznych, konflikty między rolami jakie człowiek pełni w społeczeństwie oraz konsekwencje decyzji i wyborów jakich dokonuje. Według tej teorii depresję można pokonać jedynie lecząc cały system, a nie konkretną jednostkę
Jak leczyć depresję?
Z tym przykrym problemem można uporać się na wiele sposobów. Generalnie można podzielić je na dwie grupy. Te do, których potrzebujemy udziału innych osób oraz te niewymagające ich obecności. Samodzielnie z depresją można walczyć prawidłowo diagnozując jej źródło. Wtedy problem uda się zlikwidować na własną rękę. W tak przeprowadzanej terapii antydepresyjnej dużą rolę odgrywają: regularna aktywność fizyczna, unikanie używek, prawidłowa dieta, odpowiednia długość snu.
Ważny jest tu również kontakt z ludźmi. Nie z profesjonalistami, którzy przepiszą odpowiednie środki, ale ze zwykłymi ludźmi. Rodzina, bliscy znajomi, wszyscy którym możesz opowiedzieć o problemie. Czasem zwyczajna rozmowa i kontakt z drugim człowiekiem wystarczy, aby odgonić czarne myśli. Jeśli jednak ten sposób nie pomaga należy zwrócić się do profesjonalisty. Odpowiednio dobrana terapia na pewno zlikwiduje problem, a depresja nie powróci.
4 komentarze
Moja mama cierpiała na depresję…. Był to bardzo trudny czas dla całej rodziny. Była apatyczna, najchętniej zamykała się w sypialni i spała, nie interesowała się pozostałymi członkami rodziny, miewała napady płaczu i śmiechu… Pod wpływem ojca udała się do psychologa, potem do psychiatry, który zalecił jej leki. Po regularnym stosowaniu doszła do siebie a po dawnych depresyjnych nastrojach nie ma śladu.
Depresja to straszna choroba… Tak, choroba. Wiem, bo w rodzinie miałam taki przypadek i widziałam prawdziwe cierpienie u tej osoby… Tak jakby cały organizm odmawiał posłuszeństwa, tylko że przyczyna tkwi w głowie. Choć nie zawsze… W tym przypadku okazało się, że do całej tej sytuacji przyczyniło się nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. To prowadziło do problemów z wydzielaniem hormonów i znacznie wpływało na nastrój…
W depresji bardzo ważne jest wsparcie rodziny i znajomych. Kiedy człowiek czuje, że jest kochany najgorsze momenty jest łatwiej znieść. A co do depresji – w mojej rodzinie jest ona w genach, więc walczymy wspólnie i wspieramy się.
Zdecydowanie należy udać się do psychiatry, to jest podstawa, niestety wiele osób nie szuka pomocy, uznając to za coś wstydliwego, albo wręcz nie wie, że cierpi na depresję.