Spacery po lesie z psem to ogromna przyjemność, lecz również i zagrożenie. Na trawach i krzakach często bowiem znajdują się kleszcze, które łatwo mogą wgryźć się w skórę naszego czworonoga. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ przenoszą one boreliozę. Ciągłe sprawdzanie sierści naszego pupila jest więc koniecznością, tak samo jak profesjonalne usunięcie kleszcza.
• Sprawdź, czy pies ma kleszcze
• Jaki sprzęt jest potrzebny do usunięcia kleszcza?
• Jak usunąć kleszcza krok po kroku?
• Obserwuj zwierzę po usunięciu kleszcza
Sprawdź, czy pies ma kleszcze
Po każdym spacerze z psem koniecznie musimy sprawdzić, czy na ciele nie znajduje się żaden kleszcz. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie, to zagrożenie zakażeniem boreliozą zostanie zminimalizowane. Zacznij od głowy i uszu. Przesuwaj ręką wzdłuż sierści, szukając grudek. Jeśli jakąś wyczujesz, rozsuń włosy i przyjrzyj się. Jeśli znajdziesz czarnego owada z 8 nóżkami, to możesz być pewien, że masz do czynienia z kleszczem.
Jaki sprzęt jest potrzebny do usunięcia kleszcza?
Cały zabieg musi być wykonany profesjonalnie. Być może będziesz potrzebować drugiej osoby do pomocy, jeśli pies zachowuje się niespokojnie. Na pewno przygotuj sobie pęsetę, spirytus salicylowy lub wodę utlenioną, a także wacik i słoik, do którego wrzucisz kleszcza. Nie zabieraj się za usuwanie, jeśli nie posiadasz tych sprzętów, ponieważ źle usunięty owad może być równie, a nawet bardziej szkodliwy.
Jak usunąć kleszcza krok po kroku?
Najpierw umyj swoje ręce mydłem antybakteryjnym, a następnie przetrzyj miejsce wokół kleszcza, by uniknąć zakażenia. Zrób to samo z pęsetą. Postaraj się również chwycić kleszcza jak najbliżej skóry. Bardzo ważne jest bowiem to, by wyciągnąć go w całości. Postaraj się to zrobić jednym energicznym ruchem. Pozostawienie jakiejkolwiek jego części może prowadzić do ropienia rany. Umieść owada w słoiku i zakręć go.
Robisz to głównie po to, by nie połknął go pies lub żeby nie dostał się na skórę innego domownika. Warto do słoika nalać trochę alkoholu, dzięki czemu zabijemy kleszcza. Przemyj wacikiem ze spirytusem salicylowym miejsce po usunięciu owada.
Obserwuj zwierzę po usunięciu kleszcza
Przez kilka najbliższych tygodni niezbędne będzie obserwowanie naszego zwierzęcia. Ważna jest nie tylko sama rana, ale również kondycja psa. Musimy zwracać uwagę na to, czy nasze zwierzę nie ma gorączki, nie traci apetytu lub nie powiększyły mu się węzły chłonne. Jeśli zauważymy którykolwiek z tych objawów, to konieczna stanie się wizyta u weterynarza.
Jeśli w naszej okolicy kleszczy jest wyjątkowo wiele, to możemy poprosić o szczepionkę na boreliozę. To rozwiązanie pozwoli nam na zapewnienie znacznie większego poziomu bezpieczeństwo naszemu pupilowi. Warto pamiętać również o tym, że niektóre środki, które stosowane są przeciwko komarom, są również skuteczne w walce z kleszczami.
Nie wolno nam o tym zapominać, ponieważ zwierzę może liczyć w tym wypadku tylko na naszą czujność. Jeśli mamy wątpliwości, czy damy radę to zrobić, warto wybrać się do gabinetu weterynaryjnego, gdzie zrobią to profesjonalnie.
Jeden komentarz
A czy u kota wygląda to podobnie? Raz leciałam do weterynarza z moim „tygrysem”, ale to bez sensu. I następnym razem chciałabym spróbować sama się tym zająć.