Będąc w związku z długim stażem, każda kobieta prędzej czy później wyczekuje tego wyjątkowego momentu, kiedy partner jej się oświadczy. Wiele osób się do tej chwili długo przygotowuje, inni działają na żywioł, najważniejsze jednak, by ukochana osoba powiedziała „tak”, co przypieczętuje naszą przyszłość. Jak się zabrać za oświadczyny?
- Kiedy zdecydować się na oświadczyny?
- Jak się oświadczyć, czyli pomysły na oświadczyny
- Co powiedzieć przy oświadczynach?
- Czy oświadczyny zawsze muszą być zaskoczeniem?
Kiedy zdecydować się na oświadczyny?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Według niepisanych zasad podyktowanych kulturą, w której żyjemy, mówi się, że oświadczyny powinny nastąpić po około 2 – 3 latach związku. Oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna i czasem etap „chodzenia” bywa krótszy lub dłuższy. Tak naprawdę będzie to zależało od nas, naszej gotowości i tego czy mamy w sobie to poczucie pewności drugiej osoby. Nie należy jednak dać ponieść się chwili, mimo wszystko to poważna decyzja, która wymaga choćby minimalnego przemyślenia.
Jak się oświadczyć, czyli pomysły na oświadczyny
Gdy jest się już pewnym swojej decyzji, pozostaje jeszcze kilka dylematów, w tym, w jaki sposób się oświadczymy. Każdy chce, by był to wyjątkowy moment, który zostanie zapamiętany do końca życia, ale tak naprawdę sposób, w jaki to zrobimy, będzie zależał od nas i tego, jakie są nasze własne i partnerki upodobania. Niektórzy decydują się na romantyczną kolację, inni oświadczają się podczas wielkich wydarzeń, jeszcze inni organizują specjalne wycieczki, by podkreślić wyjątkowość chwili. Znajdzie się też grono osób, które bardzo ściśle hołdują tradycyjnemu modelowi i decydują się na oświadczyny przy rodzicach, z prośbą o ich zgodę i błogosławieństwo.
Co powiedzieć przy oświadczynach?
Niezależnie od tego, jaką formę oświadczyn wybierzemy, z pewnością formuła słowna w większości przypadków będzie bardzo podobna. Najczęściej są to słowa „Czy wyjdziesz za mnie”, „Czy zostaniesz moją żoną?”. To są zdania, które pojawiają się zawsze, ale wokół nich można obudować więcej treści, np. „Czy zostaniesz moją żoną i spędzisz ze mną resztę swojego życia?”. Oczywiście możliwości jest wiele i mogą być bardziej lub mniej poważne. Nie można też zapomnieć o tym, by przed wypowiedzeniem tych magicznych słów uklęknąć przed swoją wybranką, aby w ten sposób bardziej podkreślić doniosłość chwili i swojej decyzji.
Czy oświadczyny zawsze muszą być zaskoczeniem?
Oświadczyny wcale nie muszą być ogromnym zaskoczeniem, choć najczęściej właśnie o to chodzi. To rodzaj niespodzianki, której oczekuje każda (lub prawie każda) kobieta i dlatego zawsze chce się, aby było to coś wyjątkowego. Oczywiście wiele będzie tutaj zależało od danej pary oraz stażu związku. Bywają sytuacje, gdy do zaręczyn dochodzi w sposób naturalny i bez wielkich wydarzeń, co wcale nie umniejsza wagi oświadczyn. Kobieta może mieć świadomość tego, że zostanie poproszona o rękę, ale partner może ją zaskoczyć, robiąc to niespodziewanie lub wybierając do tego wyjątkowe miejsce.
Jak wyglądały wasze oświadczyny? Były z wielką pompą, stanowiły niespodziankę, czy może jednak odbyły się po cichu? I czy zakończyły się ślubem? Pamiętajmy, że oświadczyny to dopiero początek, a wyzwań na drodze do wspólnego życia nie brakuje.