Wielu osobom wydaje się, że wraz z nadejściem jesieni i zimny alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Nic bardziej mylnego! W sezonie jesienno-zimowym aktywność wielu alergenów nie słabnie, a wręcz nasila się! Nagrzane mieszkania i kaloryfery sprzyjają alergiom związanym z przesuszeniem powietrza. Od jakiegoś czasu czujesz permanentne kichanie i duszący kaszel, a może masz popękane usta i towarzyszy Ci ból zatok? Wszystko wskazuje na to, że dopadła Cię jesienna alergia! W najnowszym tekście podpowiemy Ci jak sobie z nią poradzić!
Objawy jesiennych alergii
Jesienią i zimą bardzo dużo czasu przebywamy w niewietrzonych, ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, co sprzyja rozwojowi alergii wynikających z przesuszenia powietrza. Jakie są ich objawy? Przede wszystkim kichanie, zatkany nos, swędzenie oczu i nosa, łzawienie oczu, kaszel, krwawienie z nosa, popękane usta i ból zatok. Do tego dochodzą też nieestetyczne cienie pod oczami, swędzenie skóry (zwłaszcza rąk i dłoni), drapanie w gardle, które wzmaga konieczność oddychania przez buzię, zapalenie spojówek, duszności, a nawet zmiany skórne. Część z tych objawów, np. zatkany nos czy kaszel, przypomina oznaki przeziębienia, ale różni je czas trwania – w przypadku alergii trwa to kilka tygodni.
Alergeny sezonu jesienno-zimowego
Co jest przyczyną alergii? Przede wszystkim kontakt z alergenem, który wywołuje szereg dokuczliwych i męczących dla chorego objawów. W okresie jesienno-zimowym do najczęściej występujących alergenów zaliczają się roztocza, a konkretnie odchody, które zostawiają te mikroskopijne pajęczaki. Najczęściej pojawiają się one na dywanach, firankach, zasłonach, obrusach, ozdobnych poduszkach i pościelach oraz… w klimatyzacji! Wydaje Ci się, że skoro nie używasz jej zimą to nie musisz o nią dbać? Błąd! Koniecznie skorzystaj z usług profesjonalistów, np: http://klima-pol.com.pl/nasze-uslugi/czyszczenie-klimatyzacji, którzy dokładnie oczyszczą Twoje urządzenie, tak, że będzie ono w pełni bezpieczne dla wszystkich domowników. Nie zapominaj też o alergenach pleśni – chętnie rozwijają się one w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach, np. kuchni i w łazience.
Jak uchronić się przed alergią?
Oprócz gruntownego czyszczenia domowej klimatyzacji, musisz zrezygnować z przegrzewania mieszkania – odrobina świeżego powietrza jeszcze nikomu nie zaszkodziła! Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w sezonie „kaloryferowym” – ten sposób ogrzewania sprzyja rozwojowi alergenów! Oczywiście, gdy nadejdą mrozy nie rezygnuj z ich odkręcenia – syberyjskie temperatury w domu to nic miłego – ale wietrz mieszkanie często, 3-4 razy dziennie, nawet przez kilka minut. Do tego usuń wszelkie zbieracze kurzu – sztuczne kwiaty, figurki, drewniane koszyczki (siedliska roztoczy), często myj ręce i przede wszystkim dbaj o czystość! Regularnie ścieraj kurze, myj podłogi, często pierz pościel (w temp. min. 60°) i odkurzaj – dzięki temu Twój dom nie będzie Twoim wrogiem w walce z alergią.
Jeden komentarz
Od czasu ropoczęcia okresu grzewczego mam cały czas zatkany nos i ataki kichania….straszne. Czy to oznacza , ze mam alergię? I co teraz? Do alergologa?