Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu popełniać błędy. Czasami są to drobnostki, ale bywa tak, że nasze niedopatrzenia mogą mieć poważne konsekwencje. Jednym z takich potencjalnych problemów, z którymi możemy się zetknąć, są przewinienia podatkowe. Czynny żal ma być przyznaniem się do błędu przed urzędem skarbowym, w celu uniknięcia kary. Czym jest czynny żal i jak go napisać? Dowiecie się z tego artykułu!
Czym jest czynny żal?
Zawiłości prawa podatkowego mogą być dla nas na tyle skomplikowane, że zdarzy nam się potknięcie. Urząd skarbowy nie patrzy jednak łaskawym okiem na takie sytuacje, z założenia mając za zadanie doszukiwania się możliwych przekrętów finansowych. Czynny żal to specjalna forma dobrowolnego przyznania się do własnej winy. Stosuje się go w przypadkach, gdy popełniliśmy błąd całkowicie nieświadomie, lub gdy z przyczyn ekonomicznych nie mieliśmy możliwości dopełnienia obowiązku podatkowego. Takim niedopatrzeniem może być nieterminowa płatność, błędy w podatkach, błędy w prowadzonej księgowości, niepłacenie składki ZUS. Ważne jest, by czynny żal zawierał w swojej treści skruchę piszącego i obietnicę naprawy poczynionych szkód. Obowiązkowo musi też wpłynąć, zanim rozpoczną się czynności kontrolne urzędu skarbowego!
Jak napisać czynny żal?
Choć sytuacja związana z błędami podatkowymi może być niezwykle stresująca, to ważne jest zachowanie spokoju. Czynny żal powinien być napisany w zrozumiały, formalny sposób, bez niepotrzebnego rozwlekania tematu. Powinniśmy zaznaczyć na dokumencie datę spisania i nasze szczegółowe dane. W nagłówku należy zwrócić się do odpowiedniego oddziału urzędu skarbowego i powołanie się na odpowiedni artykuł kodeksu karnego skarbowego. Należy też opisać zaistniałą sytuację, obowiązkowo przyznać się do winy i opisać wykroczenie. Konieczne jest też określenie podjętych działań naprawczych i odręczny podpis sprawcy. W ten sposób można napisać rzetelny czynny żal.
Do kiedy można złożyć czynny żal?
Najważniejszą kwestią przy składaniu czynnego żalu jest zrobienie tego, zanim urząd skarbowy podejmie czynności kontrolne i przejdzie do działania. Wtedy jest już za późno i nasz czynny żal zostanie odrzucony. Jeżeli otrzymamy już wezwanie do wyjaśnień lub gdy rewizja zostanie przeprowadzona, składanie czynnego żalu nie ma sensu, ponieważ i tak zostaniemy z tego tytułu obłożeni stosowną karą.
Gdzie złożyć czynny żal?
Urząd skarbowy przyjmie nasz czynny żal w regulaminowych godzinach pracy, należy tylko upewnić się, że czynny żal składamy w odpowiednim wydziale, pod którym podlegamy jako płatnicy. Można taki dokument złożyć osobiście, wysłać mailowo lub przez system ePUAP (warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego).
Ile kosztuje czynny żal?
Choć samo złożenie tego dokumentu jest bezpłatne, to wiążący się z nim obowiązek naprawienia szkód będzie wiązał się określonymi kosztami. Mimo to warto zdecydować się na taki krok, ponieważ często kary obowiązujące za niedopilnowanie obowiązków podatkowych bądź niepoprawne ich płacenie, sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!
Okoliczności płacenia podatków i zawiłości prawa skarbowego potrafią być na tyle skomplikowane, że każdemu może zdarzyć się błąd. Warto wtedy zachować spokój i skorzystać z możliwości czynnego żalu, który może nas uchronić przed wysoką karą pieniężną!