Choroba alkoholowa jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych w XXI wieku. Uzależnienie może dotknąć każdego z nas. Skutki regularnego nadużywania alkoholu mogą być bardzo poważne, a nawet zagrażać życiu. Jak skutecznie poradzić sobie z alkoholizmem? Przeczytaj nasz artykuł!
• Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?
• Jaki przebieg ma choroba alkoholowa?
• Jak leczyć alkoholizm?
• Jak pomóc osobie uzależnionej
Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?
To, że ktoś wypije od czasu do czasu piwo, czy lampkę wina nie oznacza że ma problem. Aby zdiagnozować chorobę alkoholową musi wystąpić szereg czynników, które zostały przez specjalistów uznane za charakterystyczne objawy alkoholizmu. Co do nich zaliczymy? Przed wszystkim zwiększoną częstość wypijanego alkoholu. Za tego typu czynnik można również uznać zmianę celu picia.
Alkoholik nie pije dla rozrywki, ale dlatego, że uznaje to za idealny sposób radzenia sobie z problemami. Osobom uzależnionym częściej zdarzają się również incydenty upojenia, zaniki pamięci związane ze spożyciem nadmiernej ilości alkoholu. Także każda próba odstawienia wiąże się z lękiem i odczuciami podobnymi do głodu.
Jaki przebieg ma choroba alkoholowa?
Można ją, jak każde zaburzenie organizmu, podzielić na fazy. Pierwsza z nich zwana ostrzegawczą, związana jest z piciem okazjonalnych i charakteryzuje się zmianą tolerancji organizmu na alkohol. Aby doznać uczucia upojenia alkoholik musi wypijać coraz większe ilości wysokoprocentowych trunków. „Mocna głowa” to objaw zaniku reakcji obronnych organizmu na truciznę.
Faza ostrzegawcza z czasem przeradza się w fazę krytyczną, czyli wystąpienie psychicznych i fizycznych objawów uzależnienia. W tej fazie umacnia się tolerancja na alkohol, uzależniony zaczyna mieć coraz większe luki w pamięci, traci obiektywny i krytyczny stosunek do samego siebie. Mogą wystąpić u niego również zaburzenia psychiczne o charakterze psychosomatycznym.
Końcowy etap choroby alkoholowej jest najbardziej niebezpieczny i wiąże się z psychiczną i fizyczną degradacją organizmu. Najbardziej charakterystyczne objawy tej fazy alkoholizmu to: niewydolność wielonarządowa, uszkodzenie mózgu, agresja i drażliwość, omamy, drgawki, a także depresja i paranoja. Ta faza choroby wymaga leczenia szpitalnego. Bez takiej interwencji może spowodować ona nawet śmierć.
Jak leczyć alkoholizm?
Jest to długi proces i może przebiegać na wiele sposobów. Podstawową formą leczenia uzależnienia jest psychoterapia, dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Tylko tak pomoże ona pacjentowi w powrocie do normalności. Niezmiernie cennym uzupełnieniem terapii jest Program Dwunastu Kroków.
Dzięki niemu uzależniony sam określa sytuację, w których dochodzi do spożywania przez niego alkoholu, przyczyny nadużywania i wskazuje osoby, które skrzywdził swoim zachowaniem. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie przez uzależnionego po pomoc ze strony przyjaciół i rodziny. Końcową fazą jest zadośćuczynienie innym za popełnione czyny.
Jak pomóc osobie uzależnionej?
Walka z chorobą spoczywa nie tylko na barkach alkoholika. To problem całej jego rodziny i najbliższych znajomych. To oni wspierają go w tym trudnym zadaniu. Jak robić to mądrze? Po pierwsze spróbować jasno określić problem. Nie oszukiwać się, że są to przejściowe kłopoty, ale jak najszybciej zaakceptować fakt wystąpienia ciężkiej choroby. Po drugie poznać problem. Mając wiedzę na temat alkoholizmu, będzie można z nim skuteczniej walczyć. Po trzecie określić swoje uczucia. Trafne rozpoznanie swoich przeżyć pozwoli wyrwać się z pułapki współuzależnienia.
Należy również znaleźć oparcie w innych, którzy pomogą przetrwać ten trudny okres i nie bać się sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Przyda się również cierpliwość i wytrwałość. Alkoholizm rozwija się przez lata więc nie można oczekiwać, że całkowite wyleczenie nastąpi szybko. Nie każdy wytrzymuje tą sytuację dlatego należy poważnie zastanowić się nad tym, czy podjąć to ryzyko walki z uzależnieniem.
Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Chory w każdej chwili może wrócić do swoich nawyków, z czym jego najbliżsi mogą sobie nie poradzić. Tylko znajdując w sobie siłę można pokonać alkoholizm. A to może okazać się najtrudniejszą rzeczą w całej terapii.
5 komentarzy
Alkoholizm to jedno z najcięższych nałogów, z którego ciężko się wydostać jeśli nie ma się wsparcia w najbliższych i nie dostrzega się problemu. A bez tego, nie da się nic zrobić.
Samemu nie da się wygrać z alkoholizmem. Każdy alkoholik powie, że on nie ma problemu i to go nie dotyczy. Warto taką osobę skierować do jakiejś grupy wsparcia czy do ośrodka, który zajmuje się leczeniem uzależnień.
Jak się jest uzależnionym od alkoholu to tylko terapia… Najlepiej w ośrodku zamkniętym… Tylko alkoholicy często sami nie chcą się leczyć, a przecież nikt ich do tego nie zmusi. Może skontaktować taką osobę z kimś, kto wyszedł z nałogu?
I pomyśleć, że w tylu rodzinach występuje problem alkoholizmu, który niszczy więź, rozbija związki i oddala dzieci. Chyba rzeczywiście tylko psychoterapia jest w stanie walczyć z alkoholizmem, bo innego rozwiązania nie widzę.
Alkoholizm to straszne i wyniszczające uzależnienie, które wpływa na wszystkich wokół, a jeżeli nie chce się leczenia, to ciężko z tego wyjść.