Zdecydować się na ogrzewanie gazowe a może wybrać popularne, centralne ogrzewanie? Jakie plusy daje ogrzewanie na gaz, a co sprawi, że zaoszczędzimy na centralnym? Sprawdź różnice i zdecyduj się na jedno z popularnych rozwiązań.
• Ogrzewanie gazowe – wady i zalety
• Centralne ogrzewanie – wady i zalety
• Instalacja centralnego ogrzewania
Ogrzewanie gazowe – wady i zalety
Ogrzewanie gazowe to spora inwestycja, która zwraca się po czasie. Jest pewna, ale swoje trzeba wsadzić. Decydując się na ogrzewanie gazowe możemy powiedzieć, że otrzymujemy komfort i wydajność w cenie. Instalując kocioł gazowy nie musimy tracić czasu na rozpalanie – tak jak w przypadku pieca na węgiel. Mamy też pełną kontrolę nad tym ile ciepła uzyskać.
Kotły gazowe posiadają opcję pozwalają programowanie temperatur, co powoduje, że wiemy ile gazu zużyjemy, a w efekcie jak wysoki będzie rachunek. Kolejną opcją, która pozwala nam zaoszczędzić w trakcie korzystania z ogrzewania gazowego jest brak potrzeby robienia zapasów paliwa. Tak jak wygląda to w przypadku opalania domu węglem czy drewnem.
Ogrzewanie gazowe na propan (możesz doczytać tu: www.cdc24.pl/vademecum/gaz-plynny) często porównywane jest do elektrycznego. Jednak przy ogrzewaniu elektrycznym inne taryfy są w nocy, a inne w dzień. Zaś taryfa za gaz jest o każdej porze taka sama, co powoduje, że nie musimy zastanawiać się, w jakim czasie ogrzać mieszkanie, by zapłacić mniej.
Centralne ogrzewanie – wady i zalety
Centralne ogrzewanie to przede wszystkim kontrolowanie emitowanego ciepła pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy. Najczęściej stosowane jest w blokach, gdzie administracja dowodzi całym system, łącznie z cenami czynszu. Przeważnie opłata za ogrzewanie podnoszona jest w okresie chłodu, by w lecie zmniejszyć ją do kwot przyjemnych dla lokatorów.
Jeśli zaś nie mieszkamy w bloku a w domu i założyliśmy sobie, że będziemy mieć centralne ogrzewanie, to pamiętajmy o kilku niezbędnych czynnikach wpływających na koszta instalacji. Z pewnością nie będzie to tak tanie jak ogrzewanie gazowe, ale warto zainwestować w wygodę i komfort.
Instalacja centralnego ogrzewania
Kluczowe znaczenie przy instalacji centralnego ogrzewania ma samo źródło grzewcze, czyli piec, który wybierzemy. Cena kotła może dochodzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak im większa cena, tym większe osiągi i mniejsze zaangażowanie naszej osoby otrzymujemy. Poza samym źródłem trzeba wybrać też sposób przekazywania ciepła.
Oprócz rur wybieramy grzejniki, których ceny też są często zróżnicowane. Wszystko zależy od rodzaju grzejnika, np. aluminiowy czy kanałowy oraz od jego wyglądu. Nie należy zapominać, że wielkość oraz moc, a także liczba urządzeń to indywidualny projekt dla danego pomieszczenia. Dobrane jest to w taki sposób, by do pomieszczenia trafiała odpowiednia ilość ciepła.
Dlatego decydując się na ogrzewanie centralne nie zakładajmy, że nasze koszta będą podobne do tych, które miał sąsiad czy znajomy. Zwróćmy się do projektanta z systemu z prośbą o analizę kosztów instalacji oraz cen poszczególnych elementów. Pamiętajmy też o doliczeniu pieniędzy za wykonanie i ewentualnie serwisowanie tego ogrzewania.
Jeden komentarz
A czy ogrzewanie gazowe nie może być też centralne? Ja zawsze myslałam, że mam gazowe ogrzewanie cetralne miejskie. Jak to jest?