Od jakiegoś czasu jednym z coraz bardziej popularnych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu stało się wszczepianie implantów. Tradycyjne rozwiązania protetyczne, jak np. korony na mostach, przestały wystarczać, a właściwie – zadowalać pacjentów. Co wpływa na popularność implantów? Przede wszystkim to, że są bardzo praktyczne, trwałe i eliminują dyskomfort, jaki można odczuć używając protez ruchomych.
• Implantologia stomatologiczna w Polsce
• Przede wszystkim stowarzyszenia
• Rola stowarzyszeń
• Implantologia w Polsce – lekarze
Można więc z powodzeniem powiedzieć, że implantologia to obecnie najdoskonalsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Zastanówmy się więc nad tym, co na to wpływa, jak wygląda to w naszym kraju, a także – kto może wykonać taki zabieg.
Implantologia stomatologiczna w Polsce
Okazuje się, że polski rynek implantologiczny rozwija się w sposób szalenie dynamiczny. Szacuje się, że w Polsce rocznie wszczepia się ok. 700 tys. implantów stomatologicznych, w Niemczech liczba ta sięga miliona. Widać więc, że nie odstajemy na tle innych krajów europejskich. Pozostaje więc sprawdzić, co wpływa na popularność tego zabiegu, kto może go wykonać, a także, kto nad tym wszystkim czuwa.
Przede wszystkim stowarzyszenia
Jednym z podstawowych pytań, na które należy odpowiedzieć jest to, czy każdy stomatolog może podjąć się implantacji. Jak wynika z polskiego prawa w zakresie usług stomatologicznych – nie ma żadnych obowiązkowych egzaminów, pozwoleń, czy certyfikatów, które musi zdobyć lekarz, aby móc dokonywać wszczepiania implantów. Wystarczy więc, że stomatolog czuje się na siłach, by owy zabieg przeprowadzić.
Oczywistym jest jednak, że lekarze dokładają wszelkich starań, by w jak najlepszym stopniu się do tego przygotować. W trosce o swój rozwój zakładają zrzeszenia, jak na przykład stowarzyszenie implantmasterspoland.pl (więcej informacji: implantmasterspoland.pl/misja/), którego zadaniem jest propagowanie najwyższych standardów leczenia w implantologii stomatologicznej.
Rola stowarzyszeń
Często szkolenia dla stomatologów organizują producenci lub dystrybutorzy rozwiązań implantologicznych. Jednakże kursy takie są odpłatne, wymagają czasu, zaangażowania i przede wszystkim – chęci nauki ze strony kursantów. Innym sposobem na zdobycie kwalifikacji w tej dziedzinie może być – tak jak jest to w Implant Masters Poland – ukończenie studiów podyplomowych z zakresu implantologii stomatologicznej na Uniwersytecie J.W.Goethego we Frankfurcie nad Menem.
Widać więc, że lekarze stawiają nie tylko na własny rozwój, ale także na ciągłe kształcenie się stomatologów związanych z implantolologią i implantoprotetyką poprzez organizowanie szkoleń i kursów, a także wykładów z udziałem uznanych, światowych autorytetów. Tak więc cechą, która wyróżnia dobrych implantologów, są liczne dyplomy, certyfikaty i udział w seminariach.
Implantologia w Polsce – lekarze
Mimo, że implanty stały się w Polsce tak popularne, szacuje się, że zaledwie 6% stomatologów specjalizuje się w implantologii, oznacza to mniej więcej, że 1 implantolog przypada na 20 gabinetów, a tam, gdzie pracuje, wszczepienie implantów stanowi ponad 40% wszystkich zabiegów tam wykonywanych. Jednakże warto nadmienić, że polski rynek implantologiczny bardzo dynamicznie się rozwija, w związku z tym z roku na rok przybywa specjalistów i gabinetów, którzy oferują wszczepianie implantów.
Jeden komentarz
Można też pomyśleć o licówkach. Ale to tylko wtedy jak ząb jeszcze nie wypadł, tylko jest w tragicznym stanie. A jaki jest koszt takich implantów? 3? 4 tys,?