Suknię ślubną powinniśmy oddać do pralni zaraz po weselu. Dzięki temu szybciej i skuteczniej pozbędziemy się powstałych w trakcie zabawy plam, zapobiegając ich utrwaleniu. Jeżeli w tracie uroczystości poplamimy się winem bądź jedzeniem, nie próbujmy zmywać ich na własną rękę bo spowodujemy ich większe wchłonięcie. Trzeba być też ostrożnym przy wyborze pralni. Zwracajmy uwagę na cenę podaną wcześniej, a tą widniejącą na rachunku przy odbiorze gotowej sukni. Zanim wybierzecie określoną pralnię podpowiadamy, na co uważać aby nie przepłacić za wykonaną usługę.
• Ile kosztuje czyszczenie sukni ślubnej?
• Jeśli jest źle wyprana, żądaj zwrotu kosztów
• Nie wyrzucaj paragonu!
• Nie zapominaj o odpowiednim przechowywaniu
Ile kosztuje czyszczenie sukni ślubnej?
Za porządne wyczyszczenie sukni ślubnej nie powinniśmy zapłacić więcej niż 150 zł. Na ogół ceny za taką usługę oscylują w granicach 100 – 120zł. Jeżeli Twoja suknia nie była specjalnie poplamiona tylko wymagała odświeżenia, a dostajesz rachunek na 200zł bądź więcej, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Oczywiście zdarza się, że rachunek za pranie sukni ślubnej może sięgać nawet powyżej 200 zł ale ma to raczej miejsce w dużych miastach, gdzie ceny na ogół są mocno zawyżone lub w sytuacji, kiedy do czyszczenia zostały użyte środki czyszczące z wyższej półki.
Nie wyrzucaj paragonu!
Nie wyrzucaj metki bo informacje na niej zawarte są jak złoto dla pralni, a Ty w razie czego będziesz mieć asa w rękawie, że uprzedzałaś o tym jak należy postępować z Twoją suknią. Jeżeli przy odbiorze zobaczysz, że wszelkie ozdoby na sukni uległy zniszczeniu, wówczas oznacza to że pralnia nie przeprowadziła odpowiednich testów czy dana substancja chemiczna nie spowoduje uszkodzeń na materiale. Możesz im wtedy odmówić zapłaty.
Nie zapominaj o odpowiednim przechowywaniu
Nie należy przechowywać sukni w folii ochronnej przyniesionej z pralni. Usuń wszystkie metalowe elementy sukni gdyż mogą ulec utlenieniu i pozostawić rudawe plamy na materiale. Jeżeli suknia jest przechowywana w pudle, to ważne aby było ono z papieru bądź tektury. Dzięki temu suknia nie ulegnie przebarwieniom. Sukni nie należy przechowywać w plastikowych pudłach ponieważ bardzo łatwo dostaje się do nich wilgoć, co prowadzi z kolei do rozwoju pleśni.
Bardzo ważną rzeczą jest dostęp materiału do świeżego powietrza. Nie przechowuj sukni w takich pomieszczeniach jak strych czy piwnica, gdyż dochodzi tam często do zmiany temperatury. Najlepszym miejscem jest garderoba. Jeżeli suknia nie jest przechowywana w pudle należy upewnić się, że nie ma do niej dostępu światło słoneczne, które może powodować przebarwienia materiału.
Jeden komentarz
Kurczę, ja po prostu oddałam suknię do pralni i tyle. Nie robilam z tego nie wiadomo czego, a suknia wróciła do mnie w stanie idealnym.