Jeśli wybieramy się do Zakopanego, to wypada się pokusić przynajmniej o jedną górską wędrówką. Na szczęście Tatry oferują nam tak różnorodne szlaki, że nawet osoby o bardzo słabej kondycji będą mogły podziwiać górskie krajobrazy w czasie spokojnego spaceru. Poniżej przedstawię dla Was kilka ciekawych propozycji, które warto wziąć pod uwagę w czasie swojego pobytu w tym pięknym regionie.
Giewont
Nad Zakopanem od zawsze czuwa Śpiący Rycerz, czyli Giewont. Masyw ma charakterystyczny kształt i wzbudza zainteresowanie wszystkich, którzy przybywają w Tatry, niezależnie od tego, czy nocują w wygodnym apartamencie w Zakopanem (np. zakopaneapartamenty24.pl) czy śpią na polu namiotowym. Należy jednak pamiętać, że jest to góra niebezpieczna, ponieważ pojawiają się tu bardzo wąskie ścieżki.
Z tego powodu raczej nie powinniśmy się tu wybierać z dziećmi. Na szczyt można wyruszyć trzema szlakami:Doliną Strążyską, Doliną Kondratową lub Doliną Małej Łąki. Każdy z tych szlaków ma podobny stopień trudności i czas wejścia – ok. 4-5h. Na poszczególnych etapach można posiłkować się kolejką linową. Warto również na chwilę odpocząć w schronisku na Hali Kondratowej. W ten rejon odbywają się również liczne pielgrzymki, ponieważ na szczycie Giewontu znajduje się jeden z najsłynniejszych krzyży w Polsce.
Morskie Oko i Rysy
To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicy Zakopanego. Najlepiej jest podjechać samochodem lub busem do Palenicy Białczańskiej. Pozostałe 8 km należy jednak przejść pieszo. Jest to trasa bardzo prosta i nie charakteryzuje się zbyt ostrym podejściem. Jest bezpieczna również dla dzieci, ponieważ droga jest bardzo szeroka. Osoby, którym braknie sił, mogą jednak skorzystać z przejazdu końmi. Przy Morskim Oku czeka na nas wspaniały widok, a także schronisko.
Po drodze warto jednak zwrócić uwagę na Wodogrzmoty Mickiewicza. Trasa powinna nam zająć ok. dwóch godzin. Turyści, którym braknie atrakcji, mogą wyruszyć na najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy. To kolejne trzy godziny drogi, więc trzeba liczyć się z tym, żeby osiągnąć swój cel, konieczne jest wyruszenie wcześnie rano. Trasa jest trudna, jednak widoki wszystko nam rekompensują. Należy zauważyć, że do zdobywców szczytu zalicza się Maria Curie-Skłodowska i – zgodnie z legendą – Lenin.
Doliny
Oczywiście nie każdy będzie czuł się na siłach, by zdobywać szczyty. Równie malownicze mogą okazać się tatrzańskie doliny, po których spacerować mogą ludzie w każdym wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na Dolinę Kościelską, Dolinę Chochołowską. To idealny teren na długie spacery. W czasie wędrówki obserwujemy rwące potoki, pionowe skały, a także bogatą florę i faunę Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Istnieje również możliwość eksploracji jaskiń. Jest to więc wyprawa niezwykła i jednocześnie w pełni bezpieczna. Należy jednak pamiętać, że w sezonie letnim będziemy musieli liczyć się z dużym tłokiem na tej trasie. Warto więc pomyśleć o wyborze się w terminie wiosennym lub jesiennym, jeśli zależy nam na ciszy i spokoju.
Jeden komentarz
Ja wybieram się w październiku do Zakopanego. Lubię tam jeździć poza sezonem, kiedy na Krupówkach już nie ma tłumów. No i na Gubałówkę można wejść bez przepychanek 😉