Opłatomaty – jak można zauważyć w ostatnich latach, pojawia się ich coraz więcej. Czy dokonywanie opłat za pomocą tych urządzeń rzeczywiście jest łatwiejsze? W jaki sposób się je obsługuje? I czy warto z nich korzystać?
- Co to są opłatomaty?
- Za co można zapłacić korzystając z opłatomatu?
- Dlaczego warto korzystać z opłatomatów?
- W jaki sposób działają opłatomaty?
Co to są opłatomaty?
Opłatomaty są samoobsługowymi urządzeniami, za pomocą których możemy dokonywać opłat za różnorodne usługi i produkty. Przy takim rodzaju płatności pominięte zostaje zatem pośrednictwo, a co się z tym wiąże, również dodatkowe opłaty, które nieraz się z tym pośrednictwem wiążą.
Za co można zapłacić korzystając z opłatomatu?
Możliwości jest naprawdę wiele. Na przykład opłatomaty Mera Systemy znajdują się w urzędach miast – to właśnie w takich miejscach te urządzenia wykorzystywane są najczęściej. Można z ich pomocą uiścić opłatę za urzędowe usługi, takie jak wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy bądź innego dokumentu. A można też skorzystać z nich, by zapłacić podatek.
Innym miejscem, gdzie takie urządzenia znajdują zastosowanie, są banki oraz sieci handlowe. Można korzystać z nich, by zapłacić za komunikację czy wnieść opłaty skarbowe – innymi słowy, mają wszechstronne zastosowanie.
Dlaczego warto korzystać z opłatomatów?
Dlaczego właściwie mielibyśmy płacić za pomocą takich urządzeń, zamiast po staremu, w tradycyjny sposób, w którym pieniądze przechodzą z ręki do ręki? Jest kilka zalet korzystania z opłatomatów, ale szczególnie dwie z nich powinny przekonać opornych – wygoda i szybkość.
Chodzi o to, że uiszczanie opłat odbywa się bez komplikacji – nie trzeba podpisywać dokumentów czy wypełniać innych formalności, które przy tradycyjnych formach płatności bywają nie do uniknięcia. W ten sposób mamy do czynienia z dużą oszczędnością czasu. W związku z tym przyśpiesza też przepływ klientów i zmniejszają się kolejki.
Innym plusem, o którym nie można tu nie wspomnieć, jest bezpieczeństwo środków finansowych. Przy możliwości dokonywania opłat w sposób bezgotówkowy, nie musimy nosić przy dobie dużych pieniędzy.
No i pozostaje jeszcze kwestia, o której wspomnieliśmy już na początku – brak pośrednictwa, który wiąże się z tym, że nie są pobierane żadne prowizje, co oczywiście przekłada się na niższe koszty ogólne.
W jaki sposób działają opłatomaty?
Korzystanie z opłatomatu nie powinno być trudne nawet dla kogoś, kto pierwszy raz spotyka się z takim urządzeniem. Mają być z założenia proste w obsłudze, która powinna być możliwie jak najbardziej intuicyjna. Stąd standardem są dotykowe ekrany – nie trzeba się zbytnio namyślać, tylko wystarczy wciskać na monitorze interesujące nas opcje. Wiele opłatomatów ma jednak dodatkowo jeszcze klawiaturę.
Urządzenia te, jak wspomnieliśmy, umożliwiają dokonanie opłaty bezgotówkowo, choć są też odrębne moduły, w których płaci się gotówką. Ponieważ opłatomaty ustawione są w publicznych miejscach, gdzie przewijają się tłumy ludzi – a nigdy nie wiadomo, jak będą się z urządzeniami obchodzić – są to maszyny solidne i wytrzymałe.