Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale frezowane rzeczy i meble, otaczają nas z każdej strony. Jest to stały element obrabiania różnego rodzaju płaszczyzn, powierzchni kształtowych czy uzębień. Najwięcej wspólnego z frezem mają meble. Poddawane frezowaniu, nabierają odpowiedniego kształtu, wyglądu i funkcjonalności. Frezowanie stosowane jest również w celu uzyskania stosownych zdobień. W poniższym artykule przybliżamy, na czym polega frezowanie, jakie są jego rodzaje oraz jakie materiały mogą być mu poddawane.
Frezowanie – co to jest?
Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem. Nadaje ono odpowiedni wygląd wszelkim przedmiotom wykonanym z metalu, drewna czy tworzyw sztucznych za pomocą wieloostrzowego narzędzia tj. frezu. Cały proces wykonywany jest na specjalnej obrabiarce, zwanej frezarką. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest nie tylko skrawanie i obrabianie różnego rodzaju materiałów, ale także ich grawerowanie i dekorowanie. Jest to częsty zabieg stosowany podczas obróbki mebli, między innymi płyty MDF. Precyzyjne frezowanie MDF to sposób na zdobienie mebli, listw, paneli czy drzwi (frezujemy.com), dzięki czemu możliwe jest wykonanie wszelkich elementów dopełniających aranżację wnętrza.
Istnieje kilka technik frezowania. Można podzielić je ze względu na rozmieszczenie ostrzy oraz sposób ich poruszania się. Mogą poruszać się one współbieżnie, kiedy to zarówno frezowany przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku lub w przeciwnych kierunkach.
Frezowanie – jakie rodzaje?
Istnieje wiele różnych odmian frezowania. Należy je podzielić pod względem technologicznym, konstrukcyjnym, kinematycznym oraz pod kątem używanego frezu. A zatem:
Frezowanie pod względem technologicznym:
- Frezowanie skośne,
- Frezowanie walcowe,
- Frezowanie czołowe.
Frezowanie pod względem konstrukcyjnym:
- Frezowanie pełne,
- Frezowanie niepełne,
- Frezowanie jednostronne (swobodne).
Frezowanie pod względem kinematycznym:
- Frezowanie współbieżne,
- Frezowanie przeciwbieżne.
Rodzaje frezu:
- Frezy kształtowe,
- Frezy piłkowe,
- Frezy trzpieniowe,
- Frezy walcowe,
- Frezy walcowo-czołowe,
- Frezy tarczowe.
Wszystkie wymienione powyżej technologie, mają na celu uzyskanie zamierzonego efektu na jak najwyższym poziomie. Każda z powyższych technik frezowania, dobierana jest adekwatnie do rodzaju materiału.
Frezowanie – jakie materiały?
Frezowanie możliwe jest do przeprowadzenia przede wszystkim na materiałach takich jak drewno, metale oraz tworzywa sztuczne.
Wśród metali, które można poddać frezowaniu to:
- stal narzędziowa,
- stal kwasoodporna,
- stal konstrukcyjna,
- stal węglowa,
- aluminium,
- brąz,
- mosiądz.
W przypadku kiedy frezowaniu mają być poddane materiały z tworzywa sztucznego, wówczas mogą to być:
- pleksi,
- poliwęglan,
- PVC,
- poliester,
- polistyren,
- polietylen,
Frezowaniu mogą być poddane również materiały drewniane i drewnopochodne, na przykład płyty MDF, sklejki, a także warstwowe płyty kompozytowe jak laminaty HPL.
Jak widać, frezowaniu może być poddanych wiele różnych typów materiałów. Dzięki różnorodnej technologii skrawania możliwe jest, tworzenie elementów wyróżniających się drobnymi detalami. Frezowanie daje bardzo szerokie spektrum możliwości w ich tworzeniu.