Posiadasz rodzinę wielodzietną? Jeśli masz przynajmniej trójkę dzieci, możesz starać się o Kartę Dużej Rodziny. Możesz dzięki niej zaoszczędzić na zakupach lub w punktach usługowych. Jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć wniosek o KDR? Sprawdzamy!
Czym jest Karta Dużej Rodziny?
To ogólnopolski program, który oferuje zniżki dla rodzin wielodzietnych. Karta Dużej Rodziny przyznawana jest niezależnie od dochodu. Została wprowadzona w 2014 roku, wydawana jest bezpłatnie. Posiadacze KDR są uprawnieni do różnego rodzaju zniżek na terenie całego kraju. Są to zniżki na oferty transportowe, spożywcze, bankowe, rekreacyjne czy kulturalne.
Kto może otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
Otrzymuje ją każdy członek rodziny: dziecko, matka i ojciec, ale też macocha i ojczym. Rodzice mogą korzystać z karty przez całe życie, dzieci do końca edukacji do 25 roku życia. Podstawowym założeniem programu jest pomoc rodzinom wielodzietnym. Co znaczy, że o kartę mogą starać się także rodzice osób dorosłych, jak i seniorzy, jeśli wychowali oni co najmniej trójkę dzieci. Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domu dziecka. Karta dużej rodziny nie przysługuje jednak rodzicom, którzy zostali pozbawieni lub ograniczeni władzy rodzicielskiej.
Jakie zniżki można uzyskać dzięki Karcie Dużej Rodziny?
Karta oferuje zniżki na przejazdy kolejowe, ulgi związane z opłatą paszportów, bezpłatny wstęp do parków narodowych. Ponadto ze zniżek można skorzystać także na stacji paliw, w myjniach samochodowych, w kinach, a nawet u operatorów telefonii komórkowej. W ramach KDR można też płacić niższe rachunki za prąd. Z karty KDR można też skorzystać w sklepach, takich jak: Lidl, Carrefour, Biedronka, Intersport, a nawet w Mcdonaldzie. Ponadto, posiadanie Karty Dużej Rodziny pozwala na szybszy zwrot z podatku dochodowego. Zwrot można otrzymać w ciągu 30 dni, ważne jest, by PIT złożyć drogą elektroniczną.
Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
Wniosek można złożyć na dwa sposoby. Tradycyjnie, w urzędzie miasta lub gminy. Każdy urząd powinien mieć swój punkt, który odpowiedzialny jest za wydawanie Karty Dużej Rodziny. Jeśli jeden członek twojej rodziny mieszka w innym mieście, musi on złożyć wniosek w aktualnym mieście, które teraz zamieszkuje. Drugą opcją jest złożenie wniosku internetowo przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do elektronicznego podpisania dokumentów, będzie ci potrzebny profil zaufany.
Jakie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o Kartę Dużej Rodziny?
Wniosek może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny, nie musi to być rodzic. Do wniosku o Kartę Dużej Rodziny należy dołączyć dokumenty, między innymi jest to:
- dokument potwierdzający twoją tożsamość: dowód osobisty, paszport.
- oświadczenie, że nie zostaliśmy pozbawieni lub ograniczeni we władzy rodzicielskiej,
- oświadczenie informujące o terminie zakończenia nauczania dziecka,
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (niepełnosprawne dziecko po 18 roku życia otrzymuje kartę na czas ważności orzeczenia),
- akty urodzenia dzieci.