Szalowanie to częsta praktyka podczas wielu prac budowlanych. Szalunki to proste konstrukcje wykonywane z drewna lub płyt, które wykorzystywane są przy tworzeniu struktur betonowych lub żelbetowych. Wymienić można różne rodzaje deskowań, wśród nich są boksy szalunkowe. Co warto o nich wiedzieć i kiedy stosuje się te szalunki?
Boks szalunkowy – co to jest?
Boks szalunkowy określany jest jako najprostszy w konstrukcji szalunek. Jego struktura opiera się na połączonych ze sobą rozporami stalowych płytach. Aby zamontować ten rodzaj deskowania, należy wykonać wykop na określoną głębokość. Dopiero wtedy można ułożyć boks szalunkowy. Następnie wykop będzie pogłębiany, a szalunek stopniowo opuszczany.
Boksy szalunkowe mogą mieć różne rozmiary. Najczęściej wysokość wynosi ok. 2 m. Szerokość zależy od rodzaju wykopu i ustalana jest jeszcze przez rozpoczęciem prac budowlanych.
Kiedy już zostaną wykonane wszelkie czynności budowlane, można przystąpić do zasypki i wyciągania szalunku. Na początku wykorzystywane jest kruszywo o konkretnym stopniu miąższości. Następnie boks jest podnoszony, a wykop zostaje wyrównany. W momencie, kiedy boks osiągnie już wysokość nadstawki, wyciąga się bolce, które mocują płytę główną i całkowicie zasypuje się wykop.
Boksy szalunkowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Przy wyborze szalunków należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję. Należy przyjrzeć się rodzajowi szalunków, wymiarom i parametrom technicznym. Nie bez znaczenia jest również technologia, która ma zostać zastosowana do robót budowlanych. Warto wziąć też pod uwagę czas realizacji robót. Ma to znaczenie przy zakupie szalunków. Jeśli poszukuje ich firma specjalizująca się w pracach budowlanych, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tych elementów bezpośrednio od producenta, na zamówienie. Jeśli jednak takie deskowania potrzebne są jednorazowo, wówczas lepiej skorzystać z bardziej ekonomicznego rozwiązania. Boks szalunkowy możesz wynająć w firmie Orzeł, gdzie znajdziesz różne rodzaje deskowań.
Zastosowanie boksów szalunkowych i innych deskowań
Szalunki zwane są inaczej deskowaniami. Dzięki nim można nadać kształt betonowym mieszankom. Zastosowanie szalunków zależy w znacznej mierze od ich rodzaju. Wyróżnia się bowiem szalunki do wykopów (wśród nich są boksy szalunkowe) lekkie, średnie i ciężkie, które służą do zabezpieczania wykopów w różnych rodzajach gruntów. Znajdują one zastosowanie w budownictwie przemysłowym, mieszkaniowym, w kanalizacji itp.
Szalunki stropowe podzielić można na podpory, dźwigary i stoliki szalunkowe. Te z kolei służą do podtrzymywania struktury stropu. Najczęściej takie szalunki znajdują zastosowanie przy stropach wielkopowierzchniowych.
Są jeszcze szalunki ścienne, których zadaniem jest zabezpieczanie otworów w ścianach, służą również jako wsporniki przy wykonywaniu elewacji. Ten rodzaj dzieli się na szalunki ścienne lekko gabarytowe i średnio gabarytowe.