Zarówno srebrna, jak i złota biżuteria po jakimś czasie ulega zabrudzeniu, zmatowieniu. Nie musisz jednak od razu iść z nią do jubilera – podpowiadamy, jakie są domowe sposoby na czyszczenie biżuterii.
- Preparaty do czyszczenia biżuterii
- Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii
- Domowe sposoby na czyszczenie złotej biżuterii
Preparaty do czyszczenia biżuterii
Najpierw mamy rozwiązanie dla leniwych, czyli specjalne preparaty do czyszczenia biżuterii, które można kupić w sklepach jubilerskich lub zamówić w internecie. Nie są one drogie, kosztują od 10 do 50 zł, a do tego są proste w użyciu.
Z takich płynów korzystają m.in. jubilerzy, dlatego często bardziej opłaca się je po prostu kupić, niż płacić dodatkowo za wykonaną usługę. Najkorzystniejsze będzie to wtedy, gdy posiadasz sporą kolekcję biżuterii. Jeśli do wyczyszczenia jest sporadycznie jeden pierścionek czy naszyjnik, wtedy skorzystaj ze sprawdzonych domowych sposobów, które zaraz opiszemy.
Wcześniej chcielibyśmy jednak napisać, że choć nie masz większego wpływu na ciemnienie, matowienie srebra i złota, to możesz nieco zapobiec tym procesom, dzięki odpowiedniemu użytkowaniu. O co chodzi? Nienoszoną biżuterię przechowuj w pudełeczkach. Jeśli wiesz, że przez długi czas nie będziesz jej zakładać, wystarczy ją owinąć w miękką tkaninę lub w chusteczki higieniczne.
Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii
Jak wyczyścić srebrną biżuterię napisano w artykule doradztwo.net/jak-wyczyscic-srebro-co-jest-bezpieczne-dla-srebrnej-bizuterii/, tam znajdziesz aż 5 sprawdzonych metod. My natomiast chcielibyśmy napisać o tych, które najbardziej lubią nasze redaktorki.
Pierwsza z nich to czyszczenie srebrnej biżuterii w sodzie oraz folii aluminiowej. Jak to wygląda? Najpierw delikatnie oczyść naszyjnik czy kolczyki z zabrudzeń (plam z tłuszczu itp.). Następnie zagotuj wodę. W tym czasie wyłóż szklaną miskę lub kubek folią aluminiową. Wrzącą wodę wymieszaj z sodą oczyszczoną, przelej do naczynia z folią. Na końcu wystarczy zanurzyć w tym roztworze swoją biżuterię i reszta robi się sama. Na jak długo należy ją tam pozostawić? To już zależy od stopnia zabrudzeń, wystarczy od kilku minut do nawet kilku godzin. Na koniec przepłucz biżuterię, aby nie pozostała na niej soda i wysusz miękką szmatką.
Drugi sposób wykorzystuje pastę do zębów. Nakładasz jej niewielką ilość na biżuterię i szorujesz srebro. Tylko tutaj trzeba uważać, ponieważ jeśli biżuteria jest mocno zdobiona, ma żłobienia, pasta może wniknąć w ich środek i potem trudno będzie się jej pozbyć. Ten sposób wykorzystuj, gdy masz do czynienia z gładkimi powierzchniami.
Z tych dwóch metod nasze redaktorki korzystają najczęściej, dzięki czemu z czystym sumieniem możemy je polecić. Dodatkowo są niskobudżetowe i zakładają wykorzystanie tych produktów, które zwykle każdy z nas ma w swoim domu.
Domowe sposoby na czyszczenie złotej biżuterii
Było o srebrnej biżuterii, a co ze złotą? I na to mamy sposoby.
Pierwszy z nich polega na zanurzeniu biżuterii w ciepłej wodzie wymieszanej z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Należy ją tam pozostawić na kilkanaście minut, po czym delikatnie oczyścić miękką szczoteczką.
Jeśli złota biżuteria zardzewiała, włóż ją do roztworu solnego (wymieszaj sól we wrzątku). Tak jak w przypadku srebrnej biżuterii, naczynie, w którym to robisz, trzeba wyłożyć folią aluminiową.
Do czyszczenia dobrze sprawdza się też kwasek cytrynowy (gdy pojawią się zielonet naloty) lub proszek do pieczenia. W ostatnich przypadku trzeba przecierać biżuterię pastą z proszku.
Jako ciekawostkę dodamy, że jedną z najskuteczniejszych metod jest ponoć czyszczenie złota octem, cytryną i… benzyną. Nie wiemy jednak jak Ty, ale my raczej nie posiadamy tego ostatniego składnika w domu, dlatego nie mieliśmy okazji testować tego sposobu. Może nam coś podpowiesz?