Wybielanie zębów to jeden z popularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej, w którym wykonuje się zmiany koloru zęba bez jego uszkodzenia. Decydują się na to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ale czy rzeczywiście jest to bezpieczne? I na czym konkretnie polega wybielanie zębów? Warto wiedzieć!
- Czym jest wybielanie zębów?
- Jak wygląda metoda profesjonalna wybielania zębów?
- Na czym polega domowe wybielanie zębów?
- Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
- Czy wybielanie zębów jest stałe?
Czym jest wybielanie zębów?
Mówiąc najprościej wybielanie zębów to proces, w którym rozjaśnia się naturalną barwę zębów, przy czym należy rozróżnić tu dwa pojęcia: wybielenie i rozjaśnienie, bo nie jest to wcale takie jednoznaczne. Wybielenie związane jest z użyciem środków wybielających w celu zmieniania barwy, z kolei rozjaśnienie odnosi się do usunięcia zanieczyszczeń znajdujących się na zębach i tym samym zmiany ich koloru. Sposób wybielania oraz to o ile tonów zostaną zęby rozjaśnione zależeć będą przede wszystkim od pacjenta.
Jak wygląda metoda profesjonalna wybielania zębów?
Sposobów wybielania zębów jest kilka, a postęp medycyny, także tej estetycznej pozwala bardzo skuteczne i pewne wybielanie. Wyróżniamy tu między innymi wybielanie gabinetowe, które zwane jest także wybielaniem profesjonalnym. Jest ono jednowizytowe, a przy zabiegachwybielania zębów wykorzystuje się także lampy np.Zoom! Advanced Power, w przypadku których główną rolę odgrywa efekt cieplny światła i promieniowania UV – można to sprawdzić na http://klimek.slask.pl/uslugi/. Sam zabieg trwa około 2h. Inną metodą profesjonalnego zabiegu jest również wykorzystanie laserów, a laserowe wybielanie zębów obecnie staje się coraz częściej i chętniej wybieraną metodą.
Na czym polega domowe wybielanie zębów?
Wyróżniamy jeszcze wybielanie metodą domową. Polega to przede wszystkim na tym, że w gabinecie stomatologicznym wykonuje się odcisk szczęki i na jego podstawie przygotowuje się specjalne nakładki na zęby. Dostaje się je potem razem z zestawem strzykawek z żelem wybielającym oraz instrukcją wykorzystania i w ten sposób samodzielnie można wykonywać zabieg wybielający we własnym domu. Najczęściej zabieg ten wygląda tak, że samodzielnie wypełnia się nakładki i zakłada je na zęby na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia i przez kilka lub kilkanaście następnych dni.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Oczywiście, że jest to bezpieczne! Obecne techniki są na tyle dopracowane, że nie ma tu miejsca na zagrożenie zdrowia czy życia. Oczywiście w trakcie wybielania zębów wykorzystuje się szereg środków chemicznych, przede wszystkim jest to tlenek wodoru, który w zetknięciu z promieniami UV i wyższą temperaturą ulega rozpadowi i może zaszkodzić zębom i dlatego tak bardzo istotne jest, by zabieg wybielania zębów podjął się specjalista stomatolog, który dopilnuje, by do żadnych uszkodzeń nie doszło. Proces wybielania jest dość skomplikowany i trzeba wiedzieć, w którym momencie należy go przerwać.
Czy wybielanie zębów jest stałe?
Niestety nie. Nasze codzienne życie, posiłki, które jemy i całe otoczenie, w którym się znajdujemy, a także używki, takie jak kawa czy papierosy mają duży wpływ na kolor zębów, a co za tym idzie prędzej czy później zęby mogą zmienić barwę o kilka odcieni. Dlatego też, jeżeli chcemy cieszyć się naprawdę lśniąco białym uśmiechem, należy pamiętać, że zabieg wybielania zębów powinien być co jakiś czas powtarzany. Najczęściej długość efektu wybielenia utrzymuje się od jednego roku to trzech lat.
2 komentarze
Nawet bym nie pomyślała, że wybielanie jest niebezpieczne, ale jak widać zawsze jakieś ryzyko istnieje, choć przy profesjonalnych zabiegach raczej nie ma się o co martwić.
Mam podobnie, nie uważam, żeby wybielanie było niebezpieczne, chyba że ktoś ewidentnie się na tym nie zna.