ADHD często może być mylone z innymi chorobami, a takich jest naprawdę sporo. Nie tylko w tej chorobie występują takie objawy jak problemy z koncentracją, nieprzewidywalność, nieumiejętność przystosowania się do otoczenia, kłopoty z rówieśnikami, niska przyswajalność wiedzy itp. Jakie zaburzenia mogą przypominać ADHD?
• Autyzm
• Zespół Aspergera
• Zaburzenia nerwicowe
• Choroby somatyczne
• Zaburzenia pochodzenia środowiskowego
Autyzm
Chociaż sporo się o nim mówi to nadal ciężko jest powiedzieć co to za choroba. Człowiek dotknięty autyzmem zamyka się na świat zewnętrzny, ma poczucie odizolowania. Autyzm może wystąpić u dziecka w wyniku następujących czynników: kwestie genetyczne, urazy okołoporodowe, toksoplazmoza, dziecięce porażenie mózgowe itp. Takie dziecko jest nadwrażliwe na bodźce, ma problemy ze zrozumieniem otoczenia, dlatego ucieka w swój własny świat. Diagnostyka autyzmu, podobnie jak trafna diagnoza ADHD (testy na: moxo-adhd.pl/diagnoza/), opiera się głównie na starannej obserwacji.
Zespół Aspergera
To właściwie pochodna autyzmu. Takie osoby też wycofują się z życia społecznego. Chociaż chcą mieć relacje z ludźmi, nie potrafią ich utrzymać. Często nie wiedzą, co jest w otoczeniu przyjęte za powszechnie znane zachowanie, np. „dzień dobry” na powitanie. Osoby z Aspergerem nie lubią pracować w grupie, mówią poprawnie, ale zbyt dosłownie odczytują znaczenia, nie potrafią czytać pomiędzy wierszami. Unikają bliskości, kontaktu wzrokowego. Ich zainteresowania ograniczają się do jednej wąskiej dziedziny, w której stają się mistrzami.
Zaburzenia nerwicowe
Zaliczają się do nich przeróżne typy zaburzeń, np. lękowe, czyli wszelkiego rodzaju fobie, zaburzenia depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, reakcje na silny stres, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne, hipochondryczne itp. W zależności od rodzaju, objawiają się one przez problemy z koncentracją, natrętne myślenie, zmiany w odczuwaniu rzeczywistości, natręctwa ruchowe, mniejszą zdolność logicznego myślenia, lęki, anhedonię, wybuchowość.
Choroby somatyczne
Zdarza się, że objawy ADHD mogą przypominać nie zaburzenia psychiczne, ale choroby somatyczne. Takie symptomy można zauważyć kiedy ktoś zmaga się z alergiami, nadczynnością tarczycy, chorobami reumatycznymi, pasożytniczymi. Również w astmie, wadach serca, chorobach wątroby, padaczce, niedokrwistości czy podczas zażywania niektórych leków.
Zaburzenia pochodzenia środowiskowego
Może się zdarzyć, że otaczające środowisko będzie miało na dziecko tak silny wpływ, że pojawią się symptomy, które przypominać będą ADHD. Tak może się stać kiedy dziecko przeżywa mocno rozwód rodziców, kiedy umrze ktoś bliski. Tutaj czynnikiem wyzwalającym takie objawy jest silny stres. Podobnie dzieje się w przypadku, kiedy dziecko jest maltretowane, wykorzystywane seksualnie lub kiedy wychowuje się w domu, w którym brakuje klarownych zasad postępowania.
Jeden komentarz
Wiele moich koleżanek mówi, że ich dzieci mają ADHD… A one po prostu mają za dużo energii, której nie wiedzą jak spożytkować, bo rodzicom nie chce się chodzić na dwór i wymyślać zabaw. Mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie najłatwiej jest problemy wychowawcze zwalić na ADHD…