Powszechnie używamy słowa rodzina do określenia naszych bliskich. Skąd jednak pochodzi to słowo i jaką ma definicję? Czy aby na pewno korzystamy z tego słowa odpowiednio? Odpowiadamy!
Jak jest etymologia i definicja rodziny?
Słowo rodzina pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu „rodъ”, oznaczającego rodzenie lub coś, co się urodziło. W późniejszym czasie dodano morfem „ina” do rdzenia wyrazu.
Rodzina posiada wiele definicji, tak naprawdę, każdy może mieć inną. Rodzina jest przedmiotem wielu badań naukowych z różnych dyscyplin, między innymi takich jak socjologia czy kulturoznawstwo.
Antropolodzy kulturowi uważają rodzinę za najstarszą i najpowszechniejszą instytucję społeczną. August Comte uważał rodzinę za podstawową grupę społeczną, na której opiera się społeczeństwo. To grupa pierwotna, należymy do niej od narodzin aż do śmierci. Instytucja rodziny posiada własną strukturę, cele i normy. Dziś za rodzinę uważa się wąskie grono osób, które wspiera i się sobą opiekuje. Są połączeni więzami krwi, ale nie tylko. Łączy ich tradycja rodzinna.
Kto należy do rodziny?
Polskie prawo za rodzinę uważa mężczyznę i kobietę w związku małżeńskim, ich dzieci i bliższych krewnych. Zależnie od osoby i tego, jaką definicję rodziny wyznaje, mogą to być tylko małżonkowie, dzieci i rodzice. Dla innych mogą to być także przyjaciele. Trudno jednoznacznie stwierdzić kto jest rodziną. Struktura rodziny składa się z dwóch grup:
- linia wstępna – to nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie,
- linia zstępna – to nasi rodzice, dzieci, wnuki i prawnuki.
Jakie są funkcje rodziny?
Rodzina jako fundament społeczeństwa pełni określone funkcje, między innymi jest to:
- funkcja prokreacyjna – pozwala na przedłużenie gatunku ludzkiego i przetrwanie społeczeństwa,
- funkcja seksualna – to społecznie akceptowalna forma współżycia,
- funkcja ekonomiczna – gwarantuje bezpieczeństwo materialne,
- funkcja opiekuńczo-zabezpieczająca – troska o chorych członków rodziny,
- funkcja socjalizacyjna – przygotowuje dzieci do funkcjonowania w społeczeństwie,
- funkcja emocjonalna – zaspokaja potrzeby emocjonalne,
- funkcja kulturowa – zapoznaje potomstwo z dziedzictwem kulturowym kraju, pozwala poznać dzieła sztuki, literaturę i historię.
Jakie są rodzaje rodzin?
Możemy też wyróżnić rodzinę ze względu na jej rodzaj. Rodzina nuklearna i wielopokoleniowa. Pierwsza określa dwa pokolenia, czyli rodziców i dzieci. Druga skupia się na tradycyjnym modelu rodziny, gdzie w jednym gospodarstwie domowym żyje kilka pokoleń, jak np. dzieci, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Socjologie rozróżniają więcej typów rodzin, nie skupiają się wyłącznie na aspekcie pokoleniowym, ale też, w jaki sposób dana rodzina funkcjonuje. Możemy więc wyróżnić rodziny: monogamiczne, poligamiczne, endogamiczne, egzogamiczne, patriarchalne, matriarchalne, egalitarne, patrylinearne i matrylinearne. Są to bardzo szczegółowe określenia, badacze skupili się na modelu instytucji rodzinnej, kto jest głową rodziny, jak dziedziczone są nazwiska oraz czy są z tych samych zbiorowości.
Jeden komentarz
Bardzo ciekawe, w sumie nigdy nie zastanawiałam sie nad pochodzeniem słowa rodzina i jaka faktycznie jest jej definicja. Dla mnie rodzina to więzi, miłość, zaufanie i pewność, że mam osoby, które nigdy się ode mnie nie odwrócą <3