abc porady
    Facebook
    Polecane artykuły
    • Jak napisać czynny żal?
    • Jak napisać list motywacyjny?
    • Jak napisać podanie o pracę?
    • Jak napisać wypowiedzenie z pracy?
    • Jak napisać maila po angielsku?
    • Jak napisać ogłoszenie?
    • Jak napisać list?
    • Jak napisać opowiadanie?
    Facebook
    abc porady abc porady
    • Start
    • Zdrowie, Uroda
    • Edukacja
    • Rozrywka, Kultura
    • Turystyka, Sport
    • Dom, Ogród
    • Budownictwo
    abc porady
    jesteś w:strona główna»Zdrowie i Uroda»Stomatologia»Co to jest paradontoza?
    Gabinet dentystyczny

    Co to jest paradontoza?

    1
    autor Adam Balcer dodano 28 czerwca 2016 Stomatologia, Zdrowie i Uroda

    Słowo paradontoza nie brzmi zbyt przyjemnie i zdecydowanie przyjemne nie jest. Jest to choroba atakująca przyzębie i atakująca na tyle podstępnie, że przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, a niestety odpowiednio szybko niezdiagnozowana i nieleczona doprowadza do utraty zębów. Niestety wielu ludzi na to choruje, a wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Czym jest więc paradontoza i jak ją skutecznie leczyć?


    Paradontoza – co to dokładnie jest?
    Czy da się leczyć paradontozę?
    Jakie są objawy paradontozy?
    Jak leczyć paradontozę?
    Co robić przy zaawansowanej paradontozie?
    Pamiętaj o regularnych wizytach

    Paradontoza – co to dokładnie jest?

    Mówiąc najprościej paradontoza, czyli przyzębica to zapalenie przyzębia, które wywołują bakterie i powstaje ona w wyniku długotrwałego stanu zapalnego. Bakterie zbierają się w styku zębów i dziąseł i zatykają je, z czasem tworząc osad, a następnie kamień nazębny. Kamień zaczyna twardnieć i mineralizować się raniąc dziąsła i schodząc aż do korzenia. Ciągłe drażnienie dziąsła powoduje ból oraz wyraźny obrzęk. Po jakimś czasie zaczyna on coraz mocniej naciskać i jeżeli ten stan nie zostanie zahamowany, może dojść do uszkodzenia kości szczęki, zęby zostają mocno odsłonięte i mogą zacząć wypadać.

    Czy da się leczyć paradontozę?

    Ta choroba jest bardzo nieprzyjemna, a widmo wypadających zębów oraz bólu jaki się z tym wiąże może przerazić niejedną osobę, ale paradontozę można leczyć z powodzeniem (przykładowy gabinet: smigiel.net/zabiegi/leczenie-paradontozy/), trzeba tylko ją odpowiednio wcześnie wykryć. Dlatego też najważniejsze jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, co może zminimalizować ryzyko powstania paradontozy, a w razie gdyby doszło do jej rozwoju, pozwala to na podjęcie jak najszybszego leczenia w celu ocalenie zębów. Im później zostanie wykryta, tym większe ryzyko utraty uzębienia.

    Jakie są objawy paradontozy?

    Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapobieganie rozwoju choroby zamiast jej leczenie, dlatego bardzo ważne jest to, by umieć rozpoznawać pierwsze objawy. Powinno się zwrócić uwagę na to czy dziąsła są zaczerwienione i swędzą, ważne jest także pojawiająca się krew w trakcie szczotkowania. Jeżeli pojawiają się te objawy, plus chwianie zębów oraz nieprzyjemny zapach dochodzący z ust, powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza i w takim wypadku wizyta u dentysty byłaby jak najbardziej wskazana.

    Zdjęcie RTG zębów

    Jak leczyć paradontozę?

    Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustanej, a co za tym idzie, o regularnym myciu zębów z wykorzystaniem zarówno szczoteczki, jak i nitki dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Zęby należy szczotkować nawet wtedy, gdy krwawią dziąsła, ale wówczas najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem. Gdy zaczyna pojawiać się kamień nazębny, który jest rezultatem zbioru resztek jedzenia i rozmnażających się bakterii, należy go usuwać w gabinecie dentystycznym, powinno się także ograniczać takie używki, takie jak kawa czy papierosy, ponieważ odpowiadają one za szybsze powstawanie osadów płytki nazębnej. Te zabiegi dotyczą oczywiście pierwszej fazy paradontozy.

    Co robić przy zaawansowanej paradontozie?

    Kolejne fazy paradontozy są już znacznie mniej przyjemne. Trzeba oczywiście cały czas pamiętać o odpowiedniej higienie, usuwaniu kamienia oraz częstych wizytach u dentysty i usuwanie osadu oraz kamienia, a także polerowanie zęba i czyszczenie kieszonek przyzębowych. W tym wypadku często otrzymuje się specjalne antybiotyki, maści albo tabletki. Gdy mamy jednak do czynienia z zaawansowaną paradontozą najczęściej konieczny jest już zabieg chirurgiczny mający na celu regenerację tkanek przyzębia. Stomatolog może założyć specjalną szynę utrzymującą zęby aż do czasu zagojenia się ran, albo przeprowadzić inne zabiegi wspomagające odbudowę kości i tkanek.

    Pamiętaj o regularnych wizytach

    Było o tym wspomniane już kilka razy, ale bardzo ważne jest to, by nie zapominać o wizytach u dentysty, bo dzięki temu można wykryć wczesne fazy choroby i oszczędzić sobie późniejszego bólu oraz konieczności przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów. Im wcześniej wykryje się początki paradontozy, tym większa szansa na ocalenie zębów. Odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej również powinno być naszym priorytetem.

    pokaż znajomym Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Jeden komentarz

    1. Artur w dniu 7 września 2016 15:34

      Ja jeszcze nie mam paradontozy, ale dentystka mnie już straszy, że grozi mi to w przyszłości (taki mam stan dziąseł kiepski).

      odpowiedz

    dodaj komentarz anuluj komentowanie

    ostatnie komentarze
    • zibi - Kto może udzielać porad prawnych?
    • Arletka - Jak zostać radnym dzielnicy, miasta, gminy?
    • Dawid - Jaki czajnik elektryczny – co jest ważne kiedy kupujesz czajnik na prąd?
    • aleksandra - Co obejmuje profesjonalna pielęgnacja zieleni?
    • Filipo - Co obejmuje profesjonalna pielęgnacja zieleni?
    popularne artykuły
    Luksusowa kanapa z brązowym obiciem
    21 września 2016

    AlmiDecor, Westwing czy HOUSE&more – gdzie szukać duszy dla wnętrza domu?

    Jak się pozbyć kataru?
    28 sierpnia 2014

    5 sposobów na to, jak szybko pozbyć się kataru

    Widok z samochodu na zachodzące słońce
    12 maja 2016

    Czego słuchać w samochodzie?

    Domki do wynajęcia - na co zwrócić uwagę?
    24 sierpnia 2016

    Domki do wynajęcia w górach – na co zwracać uwagę?

    komar ucztuje
    31 sierpnia 2016

    Co skutecznie odstrasza komary?

    porady, informacje, artykuły z subiektywnymi wskazówkami i radami - Copyright © 2014 - abcporady.pl
    • Regulamin
    • Polityka cookies
    • Kontakt
    • Publikuj treść
    • O nas

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.