Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest doradztwo podatkowe i czym zajmuje się specjalista z jego zakresu. Są to usługi, które szczególnie powinny zainteresować właścicieli firm, którzy coraz częściej nie radzą sobie z finansami przedsiębiorstwa i muszą sięgnąć po pomoc ekspertów. Czym więc jest doradztwo podatkowe i jakie obowiązki wykonuje osoba na stanowisku doradcy podatkowego?
- Doradztwo podatkowe – co to jest?
- Kim jest doradca podatkowy?
- Czym zajmuje się doradca podatkowy?
- Kto może korzystać z usług doradcy podatkowego?
Doradztwo podatkowe – co to jest?
Doradztwo podatkowe to usługi, jakie oferuje biuro podatkowe lub kancelaria doradców podatkowych. Mają one na celu zadbanie o prawa podatnika. W ich skład wchodzi szeroko pojęty nadzór nad finansami i przede wszystkim prowadzenie ksiąg podatkowych. Usługi te najlepiej poznać sprawdzając, jakie konkretnie są obowiązki doradcy podatkowego.
Kim jest doradca podatkowy?
Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Może nim zostać osoba fizyczna, która została wpisana na listę Krajowej Rady Doradców Podatkowych, adwokat, radca prawny lub osoba prawna, która jest wpisana do rejestru uprawnionych co wykonywania tego zawodu. Najważniejsze, by ktoś, kto chce zajmować się doradztwem podatkowym, miał nieskazitelny charakter i ważna dla niego była etyka zawodowa. Jest to bowiem zawód, który wymaga dyskrecji, obowiązkowe przy tym jest zachowanie tajemnicy zawodowej nawet po zakończeniu współpracy z daną firmą. Doradca powinien kierować się sprawiedliwością i umiejętnością indywidualnego podejścia do każdego klienta. Oprócz tego, dobrze by było, gdyby miał on umiejętność zdobycia zaufania wśród klientów.
Czym zajmuje się doradca podatkowy?
Doradca podatkowy udziela porad i konsultacji z zakresu interpretacji aktów prawnych, czego można dowiedzieć się ze strony jednej z kancelarii (jasta.pl/doradctwo-podatkowe.html). Ponadto, prowadzi on księgi podatkowe i inne ewidencje w imieniu i na rzecz podatników, płatników oraz inkasentów. Wśród obowiązków doradcy znajduje się także sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie wsparcia w tym zakresie. Możliwe jest także reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniach przed różnymi organami administracji publicznej. Doradca podatkowy może dokonywać kontroli związanych z poprawnością dokumentacji i rozliczeń, a także udzielać porad związanych z prawem pracy.
Kto może korzystać z usług doradcy podatkowego?
Z usług doradcy podatkowego korzystają głównie przedsiębiorcy i właściciele dużych firm. Mile widziane są także osoby, które dopiero planują otwarcie własnej działalności, a zupełnie nie wiedzą jak się za to zabrać. Doradca wytłumaczy, jaki rodzaj działalności będzie dla nas najlepszy i przeprowadzi przez skomplikowany proces związany z dokumentacją, zakładaniem własnej firmy itp. Podpowie też czy i w jaki sposób można starać się o dodatkowe dotacje na rozwój biznesu, korzystając na przykład z przeznaczonych na to środków Unii Europejskiej.