Posiadanie przez fotelik samochodowy homologacji NIE jest równoznaczne z zapewnieniem dziecku bezpieczeństwa. W dalszej części artykułu omówimy co oznacza kod ECE R44.
Co oznaczają symbole na fotelikach samochodowych?
Europejska Norma Kontrolna ECE R44 mówi o tym, że fotelik spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa. Kolejne cyfry -03 i -04 oznaczają wersję homologacji. W przypadku gdy na nalepce widnieje 01 i 02, oznacza to stary fotelik, którego homologacja nie jest już zgodna z prawem i została przyznana do 2008 roku. Najnowsza wersja oznaczona jest -04.
Gdy już znasz symbole, zawsze sięgnij po wyniki testów zderzeniowych, prowadzonych przez organizacje: ADAC – Niemcy, AA – Wielka Brytania, OEAMTC – Austria, NHTSA – USA to międzynarodowe badania dla różnych typów fotelików. Pozwolą Ci na znalezienie aktualnej oceny bezpieczeństwa.
Standard ECE wymienia minimalne wymogi bezpieczeństwa, których spełnienie dopuszcza fotelik do sprzedaży na terenach krajów Unii Europejskiej, również w polskich sklepach – tutaj przykład bezpiecznych fotelików: http://www.babyland.pl/pl/list/foteliki-samochodowe. Co istotne nie wymaga od producentów zagwarantowania żadnych kryteriów ochrony podczas uderzenia bocznego. Współczesne systemy bezpieczeństwa rozwijają się bardzo szybko, nie zawsze myśl technologiczna producenta nadąża za tym, co najdoskonalsze dla zdrowia i życia pociechy.
Warto wiedzieć, że niedoskonałości normy R44/04 zapewnia obowiązująca od lipca 2013 r. (obecnie równoległe z R44/04) regulacja i-Size.
Co poza europejską homologacją?
PlusTest sprawdza jak chroniona jest głowa i szyja podczas zderzenia. Wykonuje go szwedzki instytutu VTI i nie jest to test obowiązkowy, wykonuje się go na życzenie zainteresowanego producenta fotelików.
Opinie od Instytutu Matki i Dziecka. Pozytywna opinia IMID potwierdza, że zdaniem ekspertów, w wyniku konsultacji wyrobów na wniosek producentów i dystrybutorów, dany produkt jest adekwatny do dedykowanego mu etapu rozwojowego dziecka. Oznacza to, że zdaniem opiniodawców jest bezpieczne i nie zaburzy rozwoju pociechy.
Certyfikat zgodności Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Ośrodek przeprowadza nieobowiązkowe dla atestów próby dynamiczne. Są one wykonywane w bardzo niekorzystnych warunkach, w jakich może znaleźć się fotelik samochodowy. Wszystko z zachowaniem regulaminu Europejskich Norm Kontroli.
Gwarancja producenta. Możliwość bezpłatnej naprawy uatrakcyjnia dany produkt. Pamiętajmy jednak, że w co już ingerowano, nie jest tak bezpieczne, jak nowe. Producenci ustawowo dają 2 lata gwarancji, są jednak oferty na 3 i więcej.