Każdy z nas powinien mieć w domu dobrze wyposażoną skrzynkę z narzędziami, aby w razie konieczności wykonania drobnej naprawy lub przeprowadzenia remontu, mieć przydatne akcesoria, które te prace ułatwią. Ten sam obowiązek mają profesjonaliści, którzy oferują usługi budowlane. Nie może być sytuacji, że brakuje im któregoś z niezbędnych przyborów. Podpowiadamy, w które z podstawowych narzędzi warto się zaopatrzyć.
• Wkrętaki zwykłe i elektrotechniczne
• Dlaczego warto kupić multiwkrętaki?
• Do czego przydadzą się testery elektryczne?
• Szczypce: klasyczne, elektrotechniczne, zaciskowe
• Jakie klucze do rur warto kupić?
• Czy potrzebujesz imadła?
• Ściski stolarskie – do czego się przydadzą?
Jakie są rodzaje młotków?
Młotek jest pierwszym z podstawowych narzędzi, które warto wskazać jako obowiązkowe. Przyda się przy wielu pracach. Uważa się, że to jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Wyglądem przypomina literę „T” – składa się z dwóch podstawowych elementów: obucha i trzonka. W zależności od tego, na jaki postawimy – posłuży nam do wielu różnych prac, ale warto wiedzieć, że młotki lub wkrętaki to duży wybór w sklepach budowlanych w Internecie. Należy więc sprawdzić, jaki potrzebny jest do wykonania danej czynności. Tak więc opierając się na podziałach w nich zastosowanych, wyróżnić możemy kilka rodzajów młotków. Przedstawione zostaną w poniższej tabeli.
murarski
- berliński
- reński
posłuży do kruszenia cegieł i pustaków, wybijania kanałów w murze, skuwania, ja także wielu innych prac budowlanych
- kamieniarze
- majsterkowicze
- murarze
Rodzaj młotka | Zastosowanie | Dla kogo |
---|---|---|
ślusarski | przeznaczony do różnych prostych prac, takich jak wbijanie, pobijanie, prostowanie |
|
kamieniarski |
|
|
brukarski | przeznaczony do precyzyjnych prac brukarskich |
|
blacharski | przeznaczony do prac dekarskich i ciesielskich, szybkiego wbijania i wyciągania gwoździ, kucia oraz podważania elementów na zasadzie dźwigni |
|
amerykański |
|
|
gumowy | przeznaczony do montażu oraz demontażu różnych elementów – bez uszkodzenia ich powierzchni |
|
siekierka | specjalny kształt obucha umożliwia szeroki zakres wykonywanych prac: wbijanie, wyciąganie, odginanie, rozbijanie |
|
Ponadto przy wyborze młotka warto kierować się nie tylko jego zastosowaniem, ale również sprawdzić, jakiego jest typu. Kupić można młotki:
- „monoblock”, w których zarówno obuch, jak i trzonek wykonane są z jednego elementu stali kutej, które hartowane są indukcyjnie, dzięki czemu są znacznie bardziej wytrzymałe;
- „supreme” – mają drewniany trzonek i stalowy obuch, ale rozdziela je gumowa osłona;
- „mono-supreme” – w przypadku takiego mieszanego typu mamy do czynienia z metalowym obuchem i trzonkiem wykonanym z jednego elementu stali kutej oraz z gumową rękojeścią.
Wkrętaki zwykłe i elektrotechniczne
Kolejnym narzędziem, które przyda się w każdym domu są wkrętaki. Przeznaczone są do wkręcania i wykręcania wkrętów podczas różnych prac remontowo-budowlanych, konstrukcyjnych, instalacyjnych, czy stolarskich.
Właśnie dlatego wkrętaki przydadzą się nie tylko profesjonalistom, ale i amatorom. Korzystać z nich będą instalatorzy, mechanicy, stolarze, ślusarze, a także majsterkowicze.
Jeśli chodzi o wkrętaki, to wybierać można spośród różnych rodzajów – są zarówno płaskie, jak i krzyżowe, czy zegarmistrzowskie. To, jaki wybierzemy zależeć będzie od wkrętu. Każdy z nich występuje w różnych szerokościach, tak aby móc wpasować się w każdą śrubkę. Wkrętaki można kupować pojedynczo lub w zestawach.
Warto wybierać takie, które mają ergonomiczną, gumową, antypoślizgową rękojeść. Dzięki temu praca takim narzędziem jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza, a także bezpieczniejsza. Grot powinien być wykonany z wysokogatunkowej, wytrzymałej stali, a jego końcówka być zakończona magnesem, dzięki temu lepiej się będą jej trzymały wkręty.
Oprócz klasycznych wkrętaków są również te w kształcie litery T, które pozwalają na wkręcanie wkrętów w mniej dostępnych, wąskich, głęboko osadzonych miejscach.
Wkrętaki elektrotechniczne izolowane, to narzędzia przeznaczone do prac związanych z urządzeniami będącymi pod napięciem. Dzięki temu, iż ich korpus jest izolowany, nie trzeba odłączać sprzętów od zasilania – można bez problemu dokręcać wkręty. Oczywiście występują z grotami płaskimi i Philips.
Można kupić najpopularniejszej wielkości, a można postawić na zestaw kilku – zwłaszcza jeśli często korzysta się z nich podczas prac. Z wkrętaków elektrotechnicznych izolowanych korzystają najczęściej elektrycy, instalatorzy i mechanicy, ale sięgają po nie i majsterkowicze.
Dlaczego warto kupić multiwkrętaki?
Świetnym wyborem do skrzynki z narzędziami jest również multiwkrętak. To rękojeść, która ma nie jeden, a kilka grotów wymiennych, które są różnej wielkości. Najczęściej chowa się w rękojeści. Wybierając takie narzędzie ma się pewność, że będzie znacznie bardziej uniwersalne. Zajmie też o wiele mniej miejsca niż kilka, czy nawet – kilkanaście pojedynczych wkrętaków.
W sprzedaży są również bardziej rozbudowane zestawy, które składają się z klucza z grzechotką, wymiennych nasadek i rożnego rodzaju grotów – od płaskich, przez Philips, a skończywszy na tych przeznaczonych do AGD.
Do czego przydadzą się testery elektryczne?
Z pewnością do prac związanych z elektryką i napięciem zarówno takich, które powinny znaleźć się w skrzynce domowej i profesjonalnej, sprawdzą się testery elektryczne. Należą do nich próbniki napięcia, multitestery i testery napięcia samochodowe. Poniżej omówione zostaną najpopularniejsze z nich.
Próbniki napięcia przeznaczone są dla elektryków, konserwatorów obsługujących instalacje elektryczne, a także dla użytkowników z gospodarstw domowych.
Testery napięcia samochodowe, jak sama nazwa wskazuje, przydają się mechanikom i amatorom do sprawdzania instalacji samochodowych. Takie testery wyposażone są zazwyczaj w diodę LED z przewodem oraz złączkę zaciskową.
Zdecydowanie bardziej funkcjonalne są multitestery. Te o wielu zastosowaniach pozwalają dokonać testów polaryzacji, oporu przepływu, napięcia, czy promieniowania. Ich działanie wykorzystywane jest na przykład do testowania kuchenek mikrofalowych oraz odbiorników telewizyjnych pod kątem promieniowania, a także do sprawdzania, czy występuje napięcie zmienne w przewodzących napięcie przewodach i innych elementach. Najczęściej korzystają z nich więc elektrycy i instalatorzy.
Szczypce: klasyczne, elektrotechniczne, zaciskowe
Kolejnym rodzajem narzędzi, które przydają się przy remoncie i budowie, są szczypce. Trudno je zdefiniować jednoznacznie, bowiem jest ich wiele rodzajów. Pokrótce zostaną opisane najważniejsze z nich.
Wśród szczypców klasycznych wyróżnić możemy:
- szczypce uniwersalne, zwane bywają kombinerkami. Przydają się do przytrzymywania obrabianych części mechanicznych, a także do obcinania i zaginania drutów. Wśród nich warto wyróżnić również szczypce uniwersalne precyzyjne, które dzięki specjalnej sprężynie, sprawdzają się przy pracach wymagających dokładności, na przykład w elektronice, modelarstwie, mikromechanice, czy zegarmistrzostwie;
- szczypce telefoniczne: proste i zagięte – podobne do uniwersalnych, jednak mają znacznie węższy, specjalny kształt szczęk, który pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach;
- obcinaczki (boczne, czołowe) – przeznaczone są do obrabiania, obcinania i zaginania drutów;
- szczypce Seegera o różnych kształtach: proste i wygięte, a każde z nich zewnętrze i wewnętrzne. To narzędzia przeznaczone do montażu i demontażu pierścieni osadczych i zabezpieczających. Z pewnością skorzystają z nich nie tylko instalatorzy, ale i majsterkowicze;
- szczypce nastawne – ich szczęki mają specyficzny kształt, dzięki czemu zapewniają pewny chwyt przedmiotów o najróżniejszych kształtach. Sprawdzą się i w domach, i w warsztatach;
- obcęgi uniwersalne, które przeznaczone są do cięcia zarówno miękkich, jak i twardych drutów, drutu zbrojarskiego, a także sprawdzą się przy pracach budowlanych i montażowych, jak np. do wyciągania gwoździ, cięcia, czy skręcania drutu, a także obcęgi do płytek, które pozwalają powiększać wcześniej nawiercone otwory w płytkach ceramicznych. Sprawdzą się także przy pracach budowlanych i wykończeniowych, związanych z obróbką glazury i płytek ceramicznych.
Kolejnym rodzajem szczypców, jakie warto uwzględnić przy kompletowaniu domowej lub profesjonalnej skrzynki narzędziowej są te przeznaczone do prac elektrotechnicznych. Tak jak w przypadku klasycznych, tak i tutaj znajdziemy: uniwersalne, telefoniczne, nastawne i obcinaczki, które różnią się tym, że mają izolowane rękojeści. Dzięki temu w bezpieczny sposób można używać ich do pracy przy urządzeniach będących pod napięciem.
Ostatnim rodzajem szczypców, które przydają się do prac montażowych, serwisowych i spawalniczych, są zaciskowe. Różnią się między sobą kształtem szczęk. Są zarówno płaskie, wydłużone, jak i typ W.
Jakie klucze do rur warto kupić?
Zarówno hydraulicy, instalatorzy, jak i domowi majsterkowicze-samoucy, do przeprowadzenia prac związanych z instalacją wodną, kanalizacją, czy centralnym ogrzewaniem, potrzebują dobrych kluczy do rur. To one pozwalają łatwo odkręcać lub dokręcać śruby i śrubunki. Zazwyczaj nazywane bywają „żabami”. To specjalistyczne narzędzia, które mają regulowany w pewnym zakresie rozstaw szczęk. Można wyróżnić klucze typu Stillson, francuskie i nastawne.
Każdy z nich przyda się do nieco innych prac. Warto zastanowić się, jakie będą wykonywane, by dobrać właściwe. Należy szukać takich, które mają solidną konstrukcję, ale i przede wszystkim takich, które pozwalają dokręcać lub odkręcać z dużym momentem. To zapewnia szybką i wygodną pracę. Szczęki muszą posiadać rowkowaną wewnętrzną stronę, która zagwarantuje pewny i mocny chwyt na okrągłym, śliskim profilu rury. Należy szukać klucza o pożądanej długości, a także o sporym rozstawie szczęk, by dało się go dopasować do rur o różnej średnicy.
Czy potrzebujesz imadła?
Na tak postawione pytanie jest prosta odpowiedź: tak. Imadło jest narzędziem, które przyda się w każdym warsztacie, zarówno profesjonalnym, jak i domowym. Dzięki niemu znacznie łatwiej da się przeprowadzić prace takie, jak cięcie, szlifowanie, wiercenie czy gięcie. Warto szukać takiego, który jest wykonany z wysokiej jakości, wytrzymałego tworzywa, a także ma obrotową podstawę, która pozwala na zmianę położenia w płaszczyźnie poziomej o dowolny kąt. To zwiększa komfort pracy, pozwala też na zuniwersalizowanie tego narzędzia.
Ściski stolarskie – do czego się przydadzą?
Jeśli planujemy prace stolarskie, a także ślusarskie, czy monterskie, przydadzą nam się ściski. Sprawdzają się przy pracy z twardym metalem lub grubym drewnem. Pomagają również skutecznie przy pracach w modelarstwie, czy w innych z bardzo drobnymi elementami.
Dzięki ściskom możliwe jest zamocowanie elementów, które poddawane są obróbce mechanicznej. Obrabiany materiał nie przesuwa się, jest stabilny. Większość z nich łączy w sobie tradycyjne rozwiązania manualne, jak i te związane z najnowszą myślą techniczną. To, co istotne, to fakt, by podczas doboru odpowiedniego ścisku, wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, a także jego konieczną wielkość i siłę docisku.
Jak widać – wśród narzędzi podstawowych można znaleźć wiele rodzajów przyborów. Zarówno młotek, jak i wkrętak, to rzecz obowiązkowa. Reszta zależy w dużej mierze od prac, jakie będą wykonywane w domu lub u klientów, czy na budowie. Najważniejsze jest to, by stawiać na wysokiej jakości narzędzia. Warto również szukać takich, które są funkcjonalne, jak na przykład multiwkrętaki.
2 komentarze
O rany, aż tyle tego? Ja mam tylko młotek, wkrętarkę, jakieś gwożdzie, parę innych mniejszych sprzetów….
Cóż, ja mam sporo narzędzi, aczkolwiek raczej kompletuję sukcesywnie. Rzadko biorę zestawy, bo zwykle czegoś w nich nie ma albo akurat coś mi jest zbędne. Narzędzia są dziś coraz lepsze jakościowo – warto dopłacić parę czy paręnaście złotych i mieć porządne akcesoria.