Wrzody to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Wini się za nie zakażenie bakteriami, palenie papierosów, stosowanie niektórych leków, czynniki genetyczne i stres. Leczyć wrzody można na różne sposoby, ale kluczowa w ich przypadku jest odpowiednia dieta. Co więc można jeść, a czego lepiej unikać mając chorobę wrzodową?
- Objawy choroby wrzodowej
- Leczenie choroby wrzodowej
- Jaka dieta na wrzody?
- Czego unikać mając wrzody?
Objawy choroby wrzodowej
Wrzody to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest to przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Wśród głównych objawów wymienia się ból w nadbrzuszu, zgaga, nudności, wymioty, brak apetytu, utrata wagi, czkawka itp. Aby zdiagnozować chorobę wrzodową należy wykonać komplet badań, w tym gastroskopię oraz test na obecność Helicobacter pylori. Jeśli choroba zostanie potwierdzona, wówczas należy wdrożyć odpowiednie leczenie.
Leczenie choroby wrzodowej
Leczenie wrzodów obejmuje głównie wyeliminowanie zakażenia bakterią Helicobacter pylori za pomocą różnych leków, w tym inhibitorów pompy protonowej i dwóch antybiotyków (metronidazol, amoksycylina, klarytromycyna). W większości przypadków takie leczenie jest skuteczne, ale bywa, że niezbędna jest operacja. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest jednak dieta. Lekarze sugerują zmianę nawyków żywieniowych, by wesprzeć tradycyjne leczenie.
Jaka dieta na wrzody?
Dieta a wrzody to popularny problem zdrowotny, o którym przeczytasz na blogu medicalsensus.pl, Dowiesz się tam m.in. o tym, że często żywność może spowodować nasilenie dolegliwości bólowych. Z tego względu należy wiedzieć, co jest wskazane, a czego przy wrzodach unikać. Przede wszystkim należy zmienić swoje przyzwyczajenia i wprowadzić do diety posiłki lekkostrawne. Dozwolone są pszenne produkty zbożowe, drobne kasze (jęczmienna, manna, płatki owsiane), ryż, makarony pszenne. Z nabiału chorzy mogą jeść świeży, biały ser, zsiadłe mleko, słodką śmietankę. Nie zaszkodzą także jajka na miękko, wędliny wieprzowe i drobiowe, drób, chude ryby. Dieta musi być bogata w warzywa i owoce. Włączyć do niej należy buraki, marchew, ziemniaki, szpinak, dynię, sałatę, pomidory bez skórki, gotowane jabłka, truskawki, brzoskwinie, morele. Przy chorobie wrzodowej można spożywać także miód, dżemy bez pestek (z umiarem), zupy mleczne i warzywne, kisiele, galaretki, biszkopty i ciasta drożdżowe.
Czego unikać mając wrzody?
Przede wszystkim należy zrezygnować ze wszelkich używek, takich jak papierosy czy alkohol. Unikać należy także smażonych, tłustych potraw, ale i konkretnych produktów. Osoby mające wrzody powinny wyeliminować z diety razowe i żytnie pieczywo, grube kasze (gryczana, pęczak), naleśniki i kluski kładzione. Niewskazane są także jogurty, kefiry, sery żółte i pleśniowe, fromage, kwaśna śmietana. Zrezygnować należy z takich mięs jak wieprzowina, baranina, kaczki, gęsi dziczyzna, ale i tłuste ryby. Szkodzić mogą także niektóre warzywa i owoce, wśród nich wymienia się szczypior, kapustę, paprykę, kukurydzę, rzodkiewki, ogórki, grzyby, groch, fasolę, orzechy, suszone i surowe owoce. Dieta nie powinna zawierać także zup gotowanych na mięsnych wywarach, szczególnie tych z zasmażkami. Zaszkodzić mogą również desery, szczególnie te z dużą ilością kremu, z bitą śmietaną, pączki, ciasto francuskie, faworki czy czekolada. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, chorzy muszą zrezygnować też z mocnej herbaty, napojów gazowanych oraz kawy.
Jeden komentarz
To przykre, kiedy ze względu na choroby człowiek musi ograniczać swój jadłospis. Moja siostra ma teraz podobnie – wprawdzie nie z wrzodami, ale dopadła ją jakaś alergia pokarmowa ni stąd ni zowąd. No i musiała mocno zmienić swoje menu, żeby móc normalnie funkcjonować.