Opóźnienie w spłacie kredytu, nawet jednodniowe, może poskutkować wieloma konsekwencjami. Niektóre z nich mogą być przez kredytobiorcę długotrwale odczuwalne, szczególnie w przyszłości, kiedy będzie chciał wnioskować o kolejny kredyt, na przykład hipoteczny. Co więc grozi za opóźnienia w spłacie kredytu?
- Skutki opóźnienia spłaty kredytu
- Wpis do rejestrów nierzetelnych płatników
- Opóźnienie spłaty kredytu – co robić?
Skutki opóźnienia spłaty kredytu
Skutków opóźnienia spłaty kredytu może być kilka. Wśród nich wymienia się wysyłanie monitów, które mogą być dodatkowo bardzo kosztowne dla kredytobiorcy. Kredyt jeśli jest nieterminowo spłacany grozi wpisem do BIK, co jest najbardziej dotkliwą konsekwencją opóźnienia w spłacie. Nawet 1 dzień zwłoki może poskutkować odnotowaniem tego w BIK. To z kolei może utrudnić otrzymanie kolejnego zobowiązania w banku. To, po jakim czasie brak spłaty jest zgłaszany do BIK, zależy od konkretnego banku. Dla niektórych niewielkie opóźnienia nie stanowią większego problemu, inne mogą od razu interweniować wysyłając upomnienia, SMS-y, maile, listy lub dzwoniąc do klienta. Za zwlekanie ze spłatą zobowiązania doliczane są odsetki od zaległości.
Może się też zdarzyć, że w niektórych przypadkach bank będzie chciał wypowiedzieć klientowi umowę kredytową. Wówczas kredytobiorca będzie musiał oddać kapitał, który pozostał mu do spłaty.
Wpis do rejestrów nierzetelnych płatników
Banki mają możliwość wpisania nierzetelnych płatników do kilku rejestrów. Wśród nich wymienia się BIK, BIG InfoMonitor, BIG ERIF, Bazę Związku Banków Polskich czy Krajowy Rejestr Długów BIG. Instytucje te wymieniają między sobą informacje odnośnie płatników. Jakie skutki będzie miał wpis w jednej lub w kilku tych instytucjach? Przy wnioskowaniu o kolejny kredyt banki mogą odmówić jego udzielenia. Podczas weryfikacji klienta sprawdzają bowiem, czy nie miał on w przeszłości problemów ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to nawet kredytów gotówkowych. Nie zawsze bank może odmówić kredytu, w niektórych przypadkach zadecyduje o zmniejszeniu kwoty zobowiązania, podwyższeniu marży czy o dodatkowym ubezpieczeniu kredytu. Bank ma prawo zgłosić nieterminowego kredytobiorcę, gdy minie 60 dni od wyznaczonej daty spłaty.
Opóźnienie spłaty kredytu – co robić?
Jeśli nasza sytuacja finansowa uległa nagłemu pogorszeniu i wiemy, że nie będziemy w stanie spłacić następnej raty, warto udać się do banku i zapytać, czy możliwe jest skorzystanie z czasowego zawieszenia spłat. Niektóre banki oferują tzw. wakacje kredytowe, z których można skorzystać np. raz w roku. Dzięki temu zyskujemy miesiąc, w którym nie trzeba spłacać zobowiązania.
Jeśli okaże się jednak, że nie mamy możliwości skorzystania z takiej opcji, wówczas warto składać wnioski o odroczenie terminu spłaty raty, by zyskać na czasie. Z tego względu warto podczas starania się o kredyt, decydować się na ubezpieczenia. Banki oferują różne polisy, np. na wypadek utraty pracy lub choroby. Wówczas częściowa spłata zobowiązania może przejść na towarzystwo ubezpieczeniowe. Wiele jednak zależy od warunków ubezpieczenia, z którymi warto zapoznać się przed podpisaniem umowy kredytowej.