Czym jest balneologia? Co to słowo oznacza? Dla wielu z nas wyrażenie to jest obce, jednak kryje się pod nim coś, co jest znane nam wszystkim bardzo dobrze. Czym zajmuje się balneologia? Skąd się wzięła? W czym może pomóc nam lekarz balneolog? Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej dziedziny medycyny.
• Co to jest balneologia?
• Czym zajmuje się lekarz balneolog?
• Jakie kuracje wykorzystuje balneologia?
• Co daje balneoterapia?
• Czy warto jest korzystać z uzdrowisk?
Co to jest balneologia?
Wyraz ten nie jest często używany, dlatego z pewnością wielu z nas nie byłoby w stanie powiedzieć nawet w przybliżeniu, o co może chodzić. Sprawa jest jednak prostsza, niż mogłoby się to wydawać. Balneologia to nic innego, jak dziedzina medycyny uzdrowiskowej, zajmująca się przede wszystkim właściwościami leczniczymi wód mineralnych, gazów leczniczych i ogólnie walorów klimatycznych i znana była już w czasach starożytnych. Dziś także korzystamy z jej dobrodziejstw, a poradnie balneologiczne rozwijają skrzydła najczęściej przy sanatoriach i właśnie tam można znaleźć fachowe porady związane z wodolecznictwem (http://medicalsensus.pl/sanatorium/poradnia-balneologiczna.html).
Czym zajmuje się lekarz balneolog?
Skoro jest dziedzina medycyny balneologia, to jest także i lekarz balneolog, który jest specjalistą w zakresie leczenia uzdrowiskowego. Nie jest to nic nowego, a taka osoba jest obeznana w wiedzy związanej z wpływem minerałów zawartych w wodach na nasze zdrowie oraz urodę. Udając się więc do uzdrowiska można się skontaktować z balneologiem i to on nas przebada oraz pomoże w wyborze odpowiedniego sposobu leczenia, z zawarciem takich kuracji jak wody pitne, inhalacje, okłady czy inne metody. Lekarz balneolog w zależności od naszych dolegliwości wybiera to, co będzie dla nas najkorzystniejsze.
Jakie kuracje wykorzystuje balneologia?
Wszystko powiązane jest z właściwościami zdrowotnymi wód i tego, co mają nam do zaoferowania. Zostały już wymienione wody pitne, inhalacje i okłady, ale wybór może być znacznie większy. Dodatkowo balneologia wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i urodę, stąd tego można znaleźć w uzdrowiskach kuracje z wykorzystaniem błota, borowiny czy gliny. Kąpiele w wodach także często są zalecane. Wykorzystanie wód o różnych składach mineralnych, jak solanki, wody siarczkowe, termalne czy radoczynne zalecane są przy wielu typach schodzeń, dlatego tak chętnie są one wybierane.
Co daje balneoterapia?
Balneoterapia ma szereg właściwości leczniczych, a jako metoda naturalna może poszczycić się wieloma pozytywnymi i trwałymi skutkami. Często wykorzystywana jest przy przewlekłych chorobach skóry, dyskopatii, chorobach ginekologicznych, problemach z krążeniem, chorobach przewlekłych, reumatycznych, ortopedycznych czy nawet laryngologicznych. Dodatkowo terapia ma wpływ na naszą urodę, regeneruje włosy, skórę i paznokcie, dzięki czemu można z łatwością poprawić swój wygląd nie musząc przy tym korzystać z salonów kosmetycznych.
Czy warto jest korzystać z uzdrowisk?
Jak najbardziej warto. Naturalne sposoby leczenia znane są od wieków i nadal cieszą się popularnością nie bez powodu. Leczenie uzdrowiskowe, w tym balneologia są bardzo skutecznymi metodami i stosunkowo tanimi, gdyby wziąć pod uwagę alternatywy w postaci leków czy innych sposobów. Jako że balneologia to wykorzystanie minerałów zawartych w wodzie, służy naszemu zdrowiu, pomaga w usprawnieniu całego organizmu oraz wielu układów fizjologicznych i to bez wykorzystania farmakologii, która pod tym względem zostaje daleko w tyle. Stad też coraz większa popularność tych metod oraz samej balneologii.
Jeden komentarz
Ciekawa rzecz, naprawdę! Nawet nie wiedziałam, że taka metoda lecznictwa istnieje, a co do tego jest metodą starą i naturalną! Chciałabym kiedyś spróbować.