Podejrzewasz, że w wyniku ukąszenia kleszcza doszło do zakażenia boreliozą lub zauważasz specyficzne dla tej choroby objawy, jak rumień wędrujący? Sprawdź, kiedy specjaliści zalecają wykonanie testów na boreliozę.
Badanie na boreliozę – kiedy konieczne ?
Borelioza jest chorobą trudną w diagnostykę, ponieważ najczęściej daje niejednoznaczne objawy. Rozpoznanie boreliozy jest najłatwiejsze w sytuacji, gdy wiesz, że ukąsił cię kleszcz, a wokół tego miejsca zaczął pojawiać się rumień. I choć jest to najbardziej charakterystyczny i najpopularniejszy objaw zakażenia, to… nie zawsze powstaje rumień, może też zostać przeoczony, jeśli ukąszenie nastąpiło w specyficznym miejscu.
Jeśli na skórze występuje rumień po ukąszeniu, to lekarze często podejmują od razu leczenie, bez zlecenia testów, gdyż są teoretycznie niepotrzebne (i zaraz wyjaśnimy, dlaczego teoretycznie). W innych sytuacjach specjalistyczne badanie jest zwykle jedynym sposobem na to, aby zdiagnozować tę chorobę.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że borelioza nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze, a inne, jak np. bartoneloza, mogą dawać podobne objawy. Dlatego, po ukąszeniu kleszcza, można zdecydować się na tzw. pakiet w boreliozie i koinfekcjach, czyli zestaw badań umożliwiających wykluczenie chorób dających podobne objawy.
Co istotne, badanie na boreliozę przeprowadza się przy pomocy różnych testów, dlatego ważne jest, aby wybrać ośrodek, który się w tym specjalizuje. Badanie na boreliozę zrobisz w laboratorium wielkoszynski.pl, gdzie wykonywane są m.in. testy metodą EliSpot, EliSpot 2 oraz Western Blot.
Kiedy wykonać badanie na boreliozę?
Kolejną rzeczą, o której musisz wiedzieć, jest to, że testów na boreliozę nie wykonuje się zaraz po ukąszeniu kleszcza. Powinieneś zostać na nie skierowany co najmniej po czterech tygodniach od ukąszenia, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrzebuje organizm, aby wytworzyć przeciwciała przeciwko krętkom Borreli. Wykonanie tego testu wcześniej może dać wynik fałszywie ujemny.
Ponadto, jeśli wyniki badań serologicznych, nawet wykonywanych w odpowiednim terminie, są niejednoznaczne, zaleca się ich powtórzenie, ale nie wcześniej, niż po trzech tygodniach od pierwszego testu.
Testy na boreliozę – co warto wiedzieć przed badaniem?
Wiesz już o tym, że na badanie w kierunku zakażenia boreliozą należy wybrać się po ok. czterech tygodniach po ukąszeniu kleszcza. Czy trzeba się do tego przygotować? Nie. Od pacjentów nie jest wymagane nawet, aby byli na czczo, ponieważ w żaden sposób nie wpływa to na wynik testów.
Ceny badania na boreliozę rozpoczynają się od ok. 100 zł, a mogą dochodzić nawet do 600 zł. Skąd taka rozbieżność? Im dokładniejszy test, tym jest droższy. Można też skorzystać z pakietu różnych badań w kierunku boreliozy, co zapewnia optymalną czułość diagnostyczną, a tym samym zwiększa szansa na to, że wyniki nie będą fałszywie ujemne.
W zależności od laboratorium, na wyniki czeka się maksymalnie kilka dni. Natomiast, jeśli chodzi o refundację, to jest ona możliwa tylko wtedy, gdy testy zostały zlecone przez lekarza specjalistę chorób zakaźnych. W innych wypadku musisz samodzielnie opłacić koszty badania.