Jakie oświetlenie pasuje do salonu?

1

Każdy salon jest piękniejszy, bardziej przytulny i stylowy, gdy zastosujemy w nim odpowiednie oświetlenie. Wiele osób to bagatelizuje, a tymczasem dobrze dobrane oświetlenie potrafi zdziałać cuda. Żeby jednak tak się stało, powinniśmy poznać najważniejsze zasady, takie, które są stosowane przez najlepszych projektantów wnętrz.

Żyrandol to przeszłość!

Oświetlenie w salonie to niezbędny element aranżacji. Lampy to nie tylko światło, które można ustawić w dowolnym miejscu, tworzą one atmosferę i sprzyjają wypoczynkowi. Podstawa jest taka, aby wybrać kilka źródeł światła. Już od dawna nie obowiązuje zasada, że w salonie musi wisieć żyrandol. Niech nas więc nie zwiodą sentymenty i wspomnienia domu rodzinnego, w którym zapewne był on obecny. Najlepsze rozwiązanie to kilka lamp, a możliwości są duże, bo mamy lampy wiszące, stojące oraz kinkiety.

Światło powiększy salon

Jest kilka wskazówek, podpowiedzi, trików, których zastosowanie pozytywnie wpływa na wygląd salonu. Szczególnie istotne jest to dla osób mających niezbyt duże salony. Jeśli wykorzystamy w nich lampy o transparentnych kloszach, które dają jasne rozproszone światło, to wyda nam on się większy. Tak samo, jak skierujemy strumień światła na sufit, to uda nam się optycznie podwyższyć salon. Z drugiej strony, jeśli nasz salon jest za duży i chcemy, by stał się bardziej przytulny, to należy skierować światło bliżej podłogi. Dzięki temu uzyskamy przeciwny efekt – optycznie obniżymy wnętrze.

Salon z nowoczesnym oświetleniem

Ciekawe rodzaje lamp

Warto zainwestować w lampy o nieoczywistych kształtach i kolorach. To świetny zabieg, by odciągnąć uwagę od mniej atrakcyjnych elementów salonu. W zależności od tego, w jakim stylu mamy salon, mogą tam pasować różne lampy.

Popularne jest oświetlenie z papieru, jest lekkie i delikatne, doskonale wpasowuje się do wielu miejsc. Mniej oczywiste, ale zyskujące na uznaniu jest oświetlenie industrialne. Ciekawe jest też z czarnego metalu i najlepsze do nowoczesnych wnętrz – kolorowe. Więcej inspiracji tego i innego rodzaju znajdziemy pod linkiem http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady.html.

Salon w mieszkaniu

Gdzie umieszczać lampy?

To bardzo ważne pytanie, bo od tego, w jakim miejscu je umieścimy, zależy czy będą spełniały swoje funkcje. W salonie koniecznie powinna znaleźć się wysoka lampa stojąca obok fotela, wieczorem na pewno umili czytanie. Niska lampa na regale będzie delikatnie oświetlała wnętrze, nie będzie jednocześnie przeszkadzać w oglądaniu telewizji. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w aranżacji salonu nie warto ograniczać się do światła górnego. Jego największą zaletą jest dobra orientacja we wnętrzu, ale burzy cały nastrój i nie pozwala na wieczorny relaks.

Najkorzystniej połączyć lampę sufitową z oświetleniem punktowym. Co ważne, chociaż lampy do salonu nie muszą stanowić kompletu, to trzeba pamiętać, by miały jakąś jedną wspólną cechę, na przykład kolor. Najlepsze efekty osiąga się wtedy, jak wszystkie lampy pasują do siebie stylistycznie.

Warto docenić rolę światła w salonie, by niskim kosztem stworzyć klimatyczne miejsce. Na rynku jest tak duży wybór, że z łatwością dobierzemy rozwiązanie, które będzie nam najbardziej odpowiadało. Z pewnością warte uwagi jest oświetlenie LED, więcej znajdziecie w tym artykule https://abcporady.pl/oswietlenie-led-czego-potrzebujesz-remontujac-mieszkanie/.

Share.

Jeden komentarz

  1. Interesujący artykuł, oświetlenie rzeczywiście jest w naszych domach i mieszkaniach bardzo ważne, więc na pewno dobrze jest to odpowiednio rozplanować. Te przykłady ze zdjęć wyglądają bardzo ciekawie.

Leave A Reply