Jak usunąć tłuste plamy?

4

Tłuste plamy pojawiające się na ubraniach, dywanach i innych materiałach nie raz stanowią poważny problem, a wywabienie ich nie jest łatwe. Takie zatłuszczeni może pojawić się w różnych sytuacjach i nie da się temu zapobiec. Nie ma się jednak czym martwić i spokojnie można pozbyć się plam wykorzystując do tego domowe sposoby.

Zamocz plamę w płynie do prania

Jak we wszystkich przypadkach, tak i tu najłatwiej i najszybciej można sobie poradzić z usuwaniem tłustych plam zaraz po tym, jak nastąpiło zabrudzenie. Warto wtedy nalać nieco płynu do prania bezpośrednio na plamę i delikatnie wetrzeć, a następnie wrzucić ubranie do prania. Jeżeli plama nie zniknęła, warto powtórzyć ten proces, co powinno dać lepszy efekt.

Użyj płynu do naczyń

Wprawdzie płyn do naczyń ma nieco inne przeznaczenie, ale sposób ten jest dość często przytaczany, czyli musi mieć dobrą skuteczność. Podobnie jak w przypadku płynu do prania, należy wetrzeć płyn do naczyń bezpośrednio w plamę. Po wykonaniu tej czynności należy wypłukać materiał i wyprać go normalnie w pralce, po wyschnięciu plama powinna zniknąć.

Bąbelki płynu do naczyń

Mąka ziemniaczana na tłuste plamy

W tym wypadku należy posypać plamę mąką ziemniaczaną i pozostawić na tkaninie przez kilkanaście minut. Można też spróbować dodatkowo wetrzeć mąkę w materiał przeprasowując do papierem, ale nie jest to konieczne. W następnej kolejności trzeba wypłukać ubranie w ciepłej wodzie, a potem wrzucić do pralki i wyprać w standardowy sposób.

Zmieszaj alkohol z octem

Kolejny sposób z wykorzystaniem składników, o które w domu nie tak trudno. Chodzi o to, by wymieszać odrobinę roztworu spirytusu z octem w wodzie i w takim roztworze pozostawić ubranie na cały dzień. Tak jak w poprzednich przypadkach po takiej kąpieli należy materiał wyprać w pralce. Plamy powinny całkowicie zniknąć, a dodatkowo tak skomponowana mieszanka doskonale oddziałuje również na przykre zapachy dochodzące z ubrań. Roztwór alkoholu i octu można również wcierać w plamę bezpośrednio, a potem zaprać.

Benzyna na odplamienie

Często można się także spotkać ze sposobem na odplamienie przez użycie benzyny. W tym wypadku należy namoczyć wacik lub ligninę benzyną, a następnie pocierać nią zaplamione miejsce przez jakiś czas. W następnej kolejności należy wypłukać ubranie w ciepłej wodzie. Ten sposób jest przeznaczony głównie do materiałów wełnianych, jednakże w przypadku bawełny czy tkanin sztucznych również może się sprawdzić.

Kanistry benzyny

Standardowe odplamiacze

Obok zwykłych płynów do prania czy przedstawionych domowych sposób, warto również sięgnąć po prostu po odplamiacze czy wybielacz. Ten sposób oczywiście zalecany jest w przypadku, gdy inne metody zawiodą. Oczywiście można też spróbować połączyć kilka sposobów, żeby osiągnąć pożądany efekt i pozbyć się plam raz na zawsze.

Uważaj na to, czym traktujesz ubranie

W zależności od rodzaju tkaniny, można ona inaczej reagować na różne metody jakimi je potraktujemy. W przypadku chociażby benzyny warto wcześniej sprawdzić w jakimś niewidocznym miejscy reakcję materiału, aby w trakcie próby wywabienia plamy nie zniszczyć przypadkowo ubrania, które chcieliśmy ocalić.

Share.

4 komentarze

  1. Super, akurat się poplamiłem tłuszczem i nie wiedziałem, co mam zrobić. Spróbuję wszystkich sposobów. Mam nadzieję, że z białego też zejdzie.

  2. Mój mąż zniszczył wiele fajnych ciuchów właśnie przez tłuste plamy, których nie mogłam doprać. Ale teraz już będę wiedzieć, jak postępować w takich przypadkach. Nie wiem tylko, skąd miałabym wziąć benzynę?

  3. Na chemiczne odplamiacze trzeba uważać. Ja kiedyś też myślałam, że skutecznie i bezproblemowo usuną tłuszcz z sukienki i dorobiłam się na niej zacieków, których niczym nie idzie usunąć. Lepiej próbować pozbyć się plam domowymi sposobami

  4. A to benzyna nie musi być ekstrakcyjna? Czy taka zwykła też może? Ja stosuję najlepszy patent na tłuste plamy: zalewam je wrzątkiem i potem obficie posypuję sodą oczyszczoną. Zawsze działa, więc nawet nie próbuję z innymi sposobami.

Leave A Reply