Oświetlenie LED – czego potrzebujesz remontując mieszkanie?

1

Projektując i remontując mieszkania dąży się do funkcjonalności, energooszczędności oraz stosuje się ekologiczne rozwiązania. A jednym z najpopularniejszych trendów jest montaż oświetlenia LED. Sprawdź jakie są tego korzyści i co będzie Ci potrzebne przy różnych typach oświetlenia.

Co to jest LED?

LED to skrót od Lighting Emitting Diode, czyli tłumacząc na język polski – dioda emitująca światło. To nowoczesne i zaawansowane technicznie rozwiązanie opiera się na zjawisku elektroluminescencji. Na jakiej zasadzie działa? Przepływ prądu przez diodę powoduje emisję przez nią światła. Ale aby jej działanie było efektywne, należy podłączyć diodę do zasilania – wtedy wytwarzana jest energia w postaci światła. Takie lampy LED można umieścić m. in. w obudowie przeznaczonej dla żarówek, stąd często mówi się o żarówkach LED.

Zalety oświetlenia LED

To skomplikowane zjawisko posiada wiele zalet, które powodują, że ludzie chętnie zamieniają swój dotychczasowy typ oświetlenie na LED. Przede wszystkim mówi się o bardzo dużej sprawności lampy LED przy stosunkowo niedużych rozmiarach. A jako, że straty prądu są niskie, to rozwiązanie uznawane jest za bardzo oszczędne. W przypadku klasycznych żarówek, w momencie ich zapalenia, pobierana jest duża ilość prądu – dzieje się tak, aż do momentu nagrzania się żarnika. Natomiast diody LED zawsze pobierają tę samą ilość prądu, odznaczają się też długą żywotnością. Do tego są odporne na uszkodzenia oraz ekologiczne – nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. I co istotne w aranżacji wnętrz – diody LED mogą świecić na różny kolor.

Jak widać, zalet lamp typu LED jest wiele, dlatego remontując mieszkanie warto zdecydować się na przejście na ten typ oświetlenia. Przy czym oświetlenie i akcesoria LED oferują często internetowe sklepy z materiałami budowlanymi jak www.stukpuk.pl/artykuly-elektryczne/oswietlenie/led.html, więc można dodatkowo zaoszczędzić. Przy okazji sprawdź też, w jakich mniej oczywistych miejscach możesz wykorzystać oświetlenie LED.

Oświetlenie LED sufitowe

Oświetlenie LED dzięki swojej wydajności może być tak naprawdę głównym źródłem światła. Sprawdzi się zarówno w przypadku oświetlenia sufitowego punktowego, jak i wiszących lamp. Takie lampy będą dobrze wyglądać w praktycznie każdym pomieszczeniu – w salonie, pokoju dziecięcym, łazience czy przedpokoju. Żarówki z diodą LED w środku nie nagrzewają się, w związku z czym są całkowicie bezpieczne. Dobrym rozwiązaniem są również taśmy ledowe umieszczone w podwieszanym suficie, które generują klimatyczne światło.

Oświetlenie LED schodowe

Jeśli posiadasz piętrowy dom, to pewnie miałeś problem z doborem oświetlenia na schody. Świetnym rozwiązaniem są niedużych rozmiarów lampy LED, które umieszcza się punktowo co drugi/trzeci schodek. Nie dość, że wizualnie dobrze się to prezentuje, to dzięki temu, że LED jest bardzo oszczędną technologią, takie „żarówki” mogą świecić przez całą noc – wieczorne przechadzki po domu staną zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Oświetlenie LED zewnętrzne

Oświetlenie LED można równie dobrze wykorzystać na zewnątrz budynku. Więc jeśli tylko posiadasz własny ogród, zainwestuj w kinkiety lub w stojące, designerskie lampy z diodami LED.

Zdecydowanie opłaca się montaż oświetlenia LED podczas remontu w mieszkaniu. To efektywne i oszczędne rozwiązanie, które szybko docenisz. A wszystko co będzie Ci potrzebne, znajdziesz w marketach budowlanych. I pamiętaj, że kupując w internecie dodatkowo oszczędzasz.

Share.

Jeden komentarz

  1. JA bardzo lubię takie oświetlenie bo daje przyjemne i klimatyczne światło. Najbardziej podoba mi się takie zastosowanie w salonie i kuchni.

Leave A Reply