Jak być lepszym człowiekiem – poradnik

1

Każdy z nas chciałby być dobrym człowiekiem, wszyscy jednak wiemy, jak ciężko jest walczyć z własnymi słabościami i być miłym dla innych, gdy przytłaczają nas troski codzienności. Oto krótki poradnik, który pomoże nam osiągnąć cel i stać się lepszymi ludźmi.

1. Uświadom sobie swoje wady

Aby wiedzieć, nad czym należy popracować, by być lepszym człowiekiem, trzeba najpierw być w pełni świadomym swoich złych cech i brzydkich nawyków. Należy przygotować kartkę oraz długopis, zarezerwować chwilę czasu tylko dla siebie i w ciszy i skupieniu przeanalizować swoje cechy charakteru, sposób bycia, nawyki. Te, które nam się nie podobają należy wypisać na kartce. Następnie wybierzmy kilka z nich, bo jeśli będziemy próbować zmienić wszystko na raz, nadmiar pracy nad sobą nas przytłoczy i szybko się zniechęcimy.

2. Zmieniaj się zewnętrznie i wewnętrznie

Jeśli chcesz wiedzieć, jak być lepszym człowiekiem, to już jest dobrze: masz świadomość, że można poprawić coś w swoim życiu i chcesz to zrobić! Należy uświadomić sobie, że wpływ na nasze zachowanie ma zarówno nasze samopoczucie, jak i otoczenie, w jakim się znajdujemy. Oprócz prób powstrzymania swoich złych zachowań oraz zaakcentowania tych dobrych, przyda się także zadbać o zdrowie, ład w otoczeniu i rozwój duchowo-intelektualny. Zainwestuj w dobrą książkę, wyjdź na spacer, zrezygnuj z niezdrowej żywności i zrób kompleksowe badania u lekarza. Na tak przygotowanym gruncie można próbować zasiać ziarno swojej nowej osobowości.

Uśmiechaj się codziennie

3. Zacznij od kontaktów z ludźmi

Zmienianie się dla samego siebie jest bezcelowe i trudne do zweryfikowania. Potrzebny nam jest ktoś, kto będzie mógł ocenić, czy stajemy się lepszym człowiekiem. Warto zadbać o swoje kontakty z innymi ludźmi: zakończmy wieloletnie spory, odkurzmy stare znajomości, nie bójmy się przebywać w towarzystwie innych. Obcowanie z osobami o charakterach odmiennych niż nasz szybko nauczą nas pokory, szacunku dla odmiennych poglądów i…radości życia!

4. Szanuj świat, który Cię otacza

Dobry człowiek to taki, który z wdzięcznością przyjmuje całe dobro świata i potrafi je docenić. Nie krzywdź przyrody, zwierząt, ani ludzi, ciesz się z każdego porannego śpiewu ptaka, letniego orzeźwiającego deszczu i nowej pary butów. Dzięki temu, że nauczysz się doceniać to, co masz, będziesz mieć w sobie więcej radości i optymizmu, które przecież są tak potrzebne w pracy nad sobą.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność

5. Znajdź sobie pasję

Ludzie, którzy mają jakieś hobby, uciekają do swojego własnego świata, gdy jest im źle. Zamiast z powodu złego humoru wyżywać się na koledze, czy niszczyć coś w swoim otoczeniu, oddaj się swoim zainteresowaniom – to Cię z pewnością wyciszy i uspokoi, pozwoli na spokojne przemyślenie problemu i ocenienie go z innej, pozbawionej złości perspektywy. Osoba, która ma swoje zainteresowania z pewnością może z czasem być lepszym człowiekiem, ponieważ nie ma ona do czynienia z nudą, pustką i brakiem celu w życiu – a takie rzeczy bardzo silnie wpływają na samopoczucie.

6. Zakochaj się

Naukowcy udowodnili, że osoba zakochana jest szczęśliwsza, milsza dla innych i bardziej chętna do działania w wielu płaszczyznach życia. Odwzajemniona, szczęśliwa miłość staje się dla człowieka sensem istnienia, dodając mu mnóstwo pozytywnej energii na każdy dzień! Zakochaj się szczęśliwie i przekonaj się, że bycie lepszym człowiekiem jest banalnie proste!

Share.

Jeden komentarz

  1. Ja uznaję zasadę, że traktuję ludzi tak, jak sama chciałabym być traktowana. Jakby wszyscy mieli takie podejście, to ten świat byłby idealny. Bo problemy potrafią stwarzać tylko ludzie :|.

Leave A Reply