Jak być lepszym człowiekiem – poradnik

1

Każdy z nas chciałby być dobrym człowiekiem, wszyscy jednak wiemy, jak ciężko jest walczyć z własnymi słabościami i być miłym dla innych, gdy przytłaczają nas troski codzienności. Oto krótki poradnik, który pomoże nam osiągnąć cel i stać się lepszymi ludźmi.

1. Uświadom sobie swoje wady

Aby wiedzieć, nad czym należy popracować, by być lepszym człowiekiem, trzeba najpierw być w pełni świadomym swoich złych cech i brzydkich nawyków. Należy przygotować kartkę oraz długopis, zarezerwować chwilę czasu tylko dla siebie i w ciszy i skupieniu przeanalizować swoje cechy charakteru, sposób bycia, nawyki. Te, które nam się nie podobają należy wypisać na kartce. Następnie wybierzmy kilka z nich, bo jeśli będziemy próbować zmienić wszystko na raz, nadmiar pracy nad sobą nas przytłoczy i szybko się zniechęcimy.

2. Zmieniaj się zewnętrznie i wewnętrznie

Jeśli chcesz wiedzieć, jak być lepszym człowiekiem, to już jest dobrze: masz świadomość, że można poprawić coś w swoim życiu i chcesz to zrobić! Należy uświadomić sobie, że wpływ na nasze zachowanie ma zarówno nasze samopoczucie, jak i otoczenie, w jakim się znajdujemy. Oprócz prób powstrzymania swoich złych zachowań oraz zaakcentowania tych dobrych, przyda się także zadbać o zdrowie, ład w otoczeniu i rozwój duchowo-intelektualny. Zainwestuj w dobrą książkę, wyjdź na spacer, zrezygnuj z niezdrowej żywności i zrób kompleksowe badania u lekarza. Na tak przygotowanym gruncie można próbować zasiać ziarno swojej nowej osobowości.

Uśmiechaj się codziennie

3. Zacznij od kontaktów z ludźmi

Zmienianie się dla samego siebie jest bezcelowe i trudne do zweryfikowania. Potrzebny nam jest ktoś, kto będzie mógł ocenić, czy stajemy się lepszym człowiekiem. Warto zadbać o swoje kontakty z innymi ludźmi: zakończmy wieloletnie spory, odkurzmy stare znajomości, nie bójmy się przebywać w towarzystwie innych. Obcowanie z osobami o charakterach odmiennych niż nasz szybko nauczą nas pokory, szacunku dla odmiennych poglądów i…radości życia!

4. Szanuj świat, który Cię otacza

Dobry człowiek to taki, który z wdzięcznością przyjmuje całe dobro świata i potrafi je docenić. Nie krzywdź przyrody, zwierząt, ani ludzi, ciesz się z każdego porannego śpiewu ptaka, letniego orzeźwiającego deszczu i nowej pary butów. Dzięki temu, że nauczysz się doceniać to, co masz, będziesz mieć w sobie więcej radości i optymizmu, które przecież są tak potrzebne w pracy nad sobą.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność

5. Znajdź sobie pasję

Ludzie, którzy mają jakieś hobby, uciekają do swojego własnego świata, gdy jest im źle. Zamiast z powodu złego humoru wyżywać się na koledze, czy niszczyć coś w swoim otoczeniu, oddaj się swoim zainteresowaniom – to Cię z pewnością wyciszy i uspokoi, pozwoli na spokojne przemyślenie problemu i ocenienie go z innej, pozbawionej złości perspektywy. Osoba, która ma swoje zainteresowania z pewnością może z czasem być lepszym człowiekiem, ponieważ nie ma ona do czynienia z nudą, pustką i brakiem celu w życiu – a takie rzeczy bardzo silnie wpływają na samopoczucie.

6. Zakochaj się

Naukowcy udowodnili, że osoba zakochana jest szczęśliwsza, milsza dla innych i bardziej chętna do działania w wielu płaszczyznach życia. Odwzajemniona, szczęśliwa miłość staje się dla człowieka sensem istnienia, dodając mu mnóstwo pozytywnej energii na każdy dzień! Zakochaj się szczęśliwie i przekonaj się, że bycie lepszym człowiekiem jest banalnie proste!

Share.

1 komentarz

  1. Ja uznaję zasadę, że traktuję ludzi tak, jak sama chciałabym być traktowana. Jakby wszyscy mieli takie podejście, to ten świat byłby idealny. Bo problemy potrafią stwarzać tylko ludzie :|.

Leave A Reply