Szukasz ekspresu do kawy? Podpowiemy czym się kierować wybierając ekspres do kawy

2

Coraz więcej osób docenia smak dobrej kawy. Dzieje się tak za sprawą rosnącej ilości gatunków tego produktu dostępnych w klepach, ale i dzięki temu, że w naszym zasięgu pojawił się profesjonalny sprzęt do parzenia tego napoju. W naszym artykule podpowiemy Wam, czym warto się kierować przy zakupie idealnego ekspresu do kawy.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób chcemy by przyrządzana była nasz kawa? Czy zależy nam na dużej ilości w jak najkrótszym czasie, czy też wystarczy nam jedna, dwie filiżanki aromatycznej kawy np. przy śniadaniu? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam w wyborze odpowiedniego typu ekspresu, zaś konkretny model znajdziecie np. tutaj: >beanbrothers.pl/ekspresy-i-mlynki.html.

Dla kogo najlepszy jest ekspres ciśnieniowy?

Jeśli cenisz sobie różnorodność i możliwość przygotowania różnych rodzajów kawy za pomocą jednego urządzenia, to ekspres ciśnieniowy Ci to umożliwi. Jest to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do parzenia kawy, często wyposażone w automatyczny młynek, dzięki czemu ziarna są zawsze świeżo zmielone, a powstały napój niezwykle aromatyczny. Jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, gdyż urządzenie dozuje wtedy samodzielnie optymalną ilość kawy do zaparzenia. Wiele modeli posiada również system do spieniania mleka, który ułatwia przyrządzenie pysznego cappuccino czy caffe latte. Ponadto kawa przyrządzona przy użyciu wysokiego ciśnienia jest uważana za zdrowszą. Za wady można natomiast uznać cenę takiego sprzętu, gdyż ekspresy ciśnieniowe są obecnie najdroższe na rynku, a także to, że jednorazowo robią zwykle tylko dwie kawy.

Jak działa ekspres przelewowy?

Jest to urządzenie o wiele prostsze niż ekspres ciśnieniowy. Składa się z dzbanka, pojemnika na kawę, zbiornika na wodę, filtra i płyty grzewczej. Woda ze zbiornika jest ogrzewana i pobierana za pomocą pompy do pojemnika, w którym znajduje się filtr oraz zmielona kawa. Stamtąd spływa grawitacyjnie do dzbanka, który stoi na płycie grzewczej, dzięki czemu przez długi czas możemy cieszyć się dużą ilością ciepłego napoju. Ekspres przelewowy jest bardzo prosty w obsłudze, tani oraz pozwala na przyrządzenie większej ilości kawy “na raz”. Do jego wad niestety trzeba zaliczyć konieczność zakupu papierowych filtrów wymienianych przy każdym użyciu, dłuższy proces przyrządzania małej ilości kawy oraz brak różnorodności. Ekspres przelewowy nie posiada dodatkowych funkcji, które pomogłyby nam przygotować chociażby espresso.

Czy istnieje połączenie ekspresu przelewowego i ciśnieniowego?

Tak! Jest to tzw. ekspres kombinowany. Połączenie tych dwóch typów ekspresów wydaje się najbardziej korzystnym i uniwersalnym rozwiązaniem zarówno w biurze, gdzie z ekspresu korzysta wiele osób, jak i w domu, w którym domownicy mają różne gusta. To urządzenie niestety, tak jak i ekspres ciśnieniowy, jest dość drogie, co jednak nie dziwi ze względu na jego funkcjonalność.

Oczywiście metod parzenia kawy jest znacznie więcej, podobnie jak urządzeń to umożliwiających. W sklepach z tego typu sprzętem spotkamy różnego rodzaju kawiarki, specjalne dzbanki, zaparzacze itp., jednak opisane powyżej typy ekspresów cieszą się największą popularnością ze względu na łatwość w obsłudze, jak i wysoką jakość przyrządzanej przez nie kawy.

Share.

2 komentarze

  1. Ekspresy do kawy to świetna sprawa, sama kiedyś chciałabym taki ekspres mieć u siebie w domu, żeby móc pić smaczną wyśmienitą kawę

  2. Anita Godlewska on

    Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że kawa z ekspresu przelewowego znacznie różni się od kawy z ciśnieniówki a to za sprawą różnego sposobu zaparzania. Kawa z przelewówki posiada też dużo więcej kofeiny z uwagi na długi proces parzenia. Wszystko zależy od gustu.

Leave A Reply