Okapy do zabudowy – jakie funkcje oferują? Czy warto kupić droższy?

2

Dobry okap to nieodzowna rzecz w kuchni. Ale który spośród wielu rodzajów tego urządzenia wybrać? Czy się kierować, podejmując taką decyzję? Jakie cechy i dodatkowe funkcje powinien oferować dobry okap?

Okap blatowy

Okapy występują w dużej różnorodności. Możemy dobrać je indywidualnie pod kątem naszej kuchni – wiadomo bowiem, że tego rodzaju pomieszczenia bywają różne i inne typy okapów będą się w każdym przypadku sprawdzać. Jest wiele sklepów i stron, jak na przykład www.zadowolenie.pl/agd-do-zabudowy/okapy, gdzie możemy przejrzeć różne typy tych urządzeń. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, musimy więc ustalić, jakie cechy i funkcje są dla nas najważniejsze.

Na początek najświeższa propozycja, jaką oferuje nam rynek. Okap blatowy to zupełnie nowy rodzaj okapu, który montuje się nad kuchennym blatem na wysięgniku lub blacie. Może być wysunięty na stałe lub wysuwany tylko na czas pracy. To rozwiązanie dla osób ceniących w kuchni wygodę, w dodatku może się pochwalić dużą wydajnością.

Okap podszafkowy

Okap tego typu jest skonstruowany w ten sposób, by dało się go przymocować do ściany albo tuż pod szafką. Takie mocowanie jest jedną z jego zalet, można go bowiem zamontować niezależnie od pozostałego wyposażenia kuchni. Poza tym ma on stosunkowo niewielkie rozmiary, co też ułatwia wpasowanie go w ogólny wystrój tego pomieszczenia. Na pewno dodatkową zachętą jest nieduża cena takiego urządzenia.

Tak by się przynajmniej mogło wydawać. Niestety choć same koszty zakupu są niskie, to już eksploatacja takiego urządzenia kosztuje sporo. Poza tym jego wydajność pozostawia wiele do życzenia.

Okap kominkowy

Inaczej zwany przyściennym. Charakteryzuje się długim kominem, w którym mieści się rura biegnąca do szybu wentylacyjnego. On również mocowany jest niezależnie od innych elementów w kuchni. Pod względem nachylenia wyróżniamy okapy skośne i narożne.

Tego typu urządzenia mają wyższą wydajność niż podszafkowe, ponadto są tanie w eksploatacji. Ich dużą zaletą jest to, że zanieczyszczenia są od razu odprowadzane do szybu wentylacyjnego. Nie bez znaczenia jest też z pewnością to, jak takie okapy się prezentują. Kuchnia, jak i każde inne pomieszczenie, musi robić należyte estetyczne wrażenie, a okapy kominowe o nowoczesnym, stylowym wyglądzie na pewno w tym pomagają.

Jeśli takie urządzenie ma wady, to należą do nich z pewnością jego znaczne rozmiary, które mogą utrudnić odpowiednie umiejscowienie go w kuchni. Poza tym przy takim rozwiązaniu musimy mieć otwór wentylacyjny, a także dodatkową kratkę, która będzie zapewniać wentylację grawitacyjną.

okap w kuchni

Okap wyspowy

Na pierwszy rzut oka przypomina okap kominowy, jednak sposób montażu jest tu zupełnie inny, takie urządzenie mocuje się bowiem do sufitu. To sprawia, że można umieścić je w miejscu, gdzie nie moglibyśmy zamontować innych okapów, dlatego wykorzystuje się to rozwiązanie na przykład w przestronnych kuchniach, gdzie płyta grzewcza znajduje się na środku.

Urządzenie ma wszelkie zalety okapu kominowego – niskie koszty eksploatacji, zanieczyszczenia odprowadzane do szybu wentylacyjnego, stylowy wygląd. Niestety ma też jego wady – wysoką cenę zakupu i konieczność posiadania otworu wentylacyjnego i kratki mającej zapewnić grawitacyjną wentylację. Jego znaczne rozmiary też mogą stanowić pewien problem podczas urządzania kuchni.

Okap teleskopowy

Ten montowany jest na dnie kuchennej szafki. Oprócz powierzchni pochłaniającej wyposażony jest w szufladę. To jej wyciągnięcie uruchamia okap, zwiększając równocześnie jego powierzchnię. Urządzenie tego typu jest całkiem wydajne, a sposób jego montowania umożliwia ukrycie go w kuchni – na pewno nie jest to ten rodzaj okapu, który od razu rzuca się w oczy.

Niestety działa on jako pochłaniacz w obiegu zamkniętym, co nie wszystkim musi odpowiadać. Pochłaniacze nie wyrzucają powietrza na zewnątrz, tak jak to robią wyżej opisane okapy z grupy tak zwanych wyciągów. Zamiast tego wciągają powietrze z kuchni, a po oczyszczeniu go z zapachów, dymu i tłuszczu, na powrót wdmuchują do pomieszczenia. Żeby ten proces przebiegał bez zarzutu, konieczna jest wymiana na bieżąco filtrów węglowych. Trzeba brać pod uwagę, że to też pociągnie za sobą pewne stałe wydatki, bo jeśli to zaniedbamy, posiadanie takiego okapu straci rację bytu.

Jakie funkcje mają okapy?

Warto wiedzieć, na jakie dodatkowe funkcje tego rodzaju urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, niektóre z nich bowiem znacząco ułatwiają korzystanie z nich. Jedną z takich funkcji jest wyłącznik czasowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu okap sam wyłączy się po wykonanej pracy – nie będziemy musieli tego osobiście przypilnować.

A skoro okap może się sam wyłączyć, to i może się również sam włączyć, kiedy zajdzie potrzeba – służy temu sensor zapachu. To dzięki niemu okap sam się uruchamia, gdy wyczuje w powietrzu obecność oparów. Inną wartą uwagi funkcją jest czujnik wymiany filtrów, który informuje nas, kiedy są one już zużyte. Przydaje się też wbudowany minutnik, który przypomni, kiedy będzie czas, aby wyłączyć piekarnik lub gaz.

Share.

2 komentarze

  1. Okap bardzo pomaga i jest przydatny w kuchni, ale nigdy się nie zastanawiałam nad ty jakie rodzaje są i jaki w ogóle jest wybór. Ciekawe informacje

  2. Ciekawie to wygląda na pewno, ale sama bym nawet nie wiedziała czym się kierować przy wyborze, dobrze jest więc o tym coś przeczytać.

Leave A Reply